Порядок подання

Якщо Ви бажаєте подати звернення до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Ви можете:

  • Залишити звернення на цьому сайті. Для цього Вам необхідно попередньо пройти реєстрацію або
  • Надіслати листа на адресу: вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601 або
  • Подати його через відділ контролю документообігу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за адресою: вул. Прорізна, 2, м. Київ або
  • Надіслати електронне звернення на адресу: nrada@nrada.gov.ua

Звертаємо Вашу увагу, що у випадку залишення звернення на офіційному сайті Національної ради, Вам необхідно пройти попередню реєстрацію, заповнити всі необхідні поля для реєстрації та викласти суть Вашого звернення. Про результати розгляду звернення, Вам буде повідомлено на електронну пошту, вказану Вами при реєстрації.


Часто запитують

Які вимоги до звернення?

У чому різниця між запитом і зверненням?

Які питання може розглянути Національна рада?

Які повноваження Національної ради у сфері захисту суспільної моралі та забезпечення прав дітей?

Чи має Національна рада вплив на редакційну політику телерадіоорганізацій?

Якою повинна бути частка національного аудіовізуального продукту в ефірі телерадіоорганізацій?Чи є обов’язковим використання української мови в ефірі телерадіоорганізацій?

Яка частка рекламної квоти визначена законодавством України?

Які вимоги до переривання реклами на телебаченні і радіо?

Які заходи Національна рада вживає з метою захисту національного телерадіоінформаційного простору?

Чи застосовує Національна рада санкції до телерадіоорганізацій щодо порушення виборчого законодавства?

Які можуть бути дії у випадку отримання відмови від телерадіоорганізації спростувати поширену недостовірну (неправдиву) інформацію?

Який державний орган розглядає скарги на порушення провайдером програмної послуги угоди з абонентом?

В який термін розглядається звернення?

Як оскаржити дії, рішення чи бездіяльність Національної ради та її посадових осіб?


Обсяг компетенції

КАТЕГОРІЯПОВНОВАЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИПОВНОВАЖЕННЯ ІНШИХ ОРГАНІВ
Телерадіоорганізації
ВибориНаціональна рада здійснює нагляд за дотриманням ліцензіатами визначеного законодавством порядку мовлення під час проведення виборчих кампаній та референдумів. Відповідно до Виборчого кодексу України Національна рада здійснює нагляд за дотриманням вимог цього Кодексу в частині участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів, а також при проведенні передвиборної агітації. У разі виявлення порушень за результатами здійснення такого нагляду Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення вживає заходів, передбачених законодавством.
Візуальні позначкиНаціональна рада розглядає звернення щодо можливих порушень телерадіоорганізаціями Системи візуальних позначок з індексом відеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована.
Захист авторських та суміжних правЗабезпечення формування та реалізація державної політики у сфері інтелектуальної власності здійснюється Департаментом розвитку сфери інтелектуальної власності, що є самостійним структурним підрозділом апарату Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Захист суспільної моралі та забезпечення прав неповнолітніх і юнацтваНаціональна рада розглядає звернення відносно програм та передач, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, щодо яких існує законодавча заборона розповсюджувати, а також анонсувати, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом. Трансляція теле-, відео- і радіопрограм, що містять елементи еротики, допускається з 24 годин до 4 годин, якщо інше скорочення часу трансляції не передбачено органами місцевого самоврядування. Перед трансляцією теле- і радіопрограм сексуального чи еротичного характеру обов’язково має бути зроблено звукове або текстове повідомлення про характер програми і заборону перегляду чи прослуховування її неповнолітніми.
МоваТелерадіоорганізації здійснюють мовлення державною мовою. Обов’язковий (мінімальний) обсяг мовлення державною мовою для телерадіоорганізацій окремих категорій встановлюється Законом України «Про телебачення і радіомовлення». Національна рада розглядає звернення, пов’язані із наявністю ознак порушень у сфері функціонування і застосування української мови як державної.
Мовлення в дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’ятіУ дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті діють особливі вимоги до програмного наповнення ефіру телерадіоорганізацій, які передбачають внесення змін до телерадіопередач та сітки мовлення. Національна рада розглядає звернення щодо можливих порушень телерадіоорганізаціями Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.
Національний продуктНаціональна рада розглядає звернення стосовно недотримання телерадіоорганізаціями частки національного аудіовізуального продукту або музичних творів українських авторів чи виконавців.
Порушення правил журналістської етикиНаціональна рада не є організацією саморегулювання журналістської діяльності і не розглядає звернення про порушення правил журналістської етики.
Поширення недостовірної/неправдивої інформаціїНаціональна рада не має повноважень розглядати звернення про спростування відомостей, які не відповідають дійсності та/або принижують честь, гідність і ділову репутацію фізичної або юридичної особи, та застосовувати санкції до телерадіоорганізацій за порушення цивільного законодавства. З вимогами щодо спростування недостовірної/неправдивої інформації в ефірі Ви можете звернутися до самої телерадіоорганізації або до суду.Незалежно від того, було подано заяву з вимогою спростування чи ні, громадянин або юридична особа, стосовно якого (якої) у програмі чи передачі телерадіоорганізації було поширено відомості, які не відповідають дійсності або порушують його (її) права і законні інтереси, має право на відповідь (коментар чи власне тлумачення обставин справи) у програмах та передачах даної телерадіоорганізації.
Редакційна політикаТелерадіоорганізації визначають редакційну політику самостійно. Зокрема з цією метою затверджується редакційний статут та створюється редакційна рада, яка здійснює контроль за дотриманням телерадіожурналістами редакційного статуту. Крім того, не вмотивоване втручання органів державних органів у сферу професійної діяльності телерадіоорганізацій не допускається відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Тому з усіх питань щодо редакційної політики звертайтеся безпосередньо до телерадіоорганізації.
РекламаНаціональна рада розглядає звернення щодо порядку розповсюдження реклами на телебаченні і радіо (у тому числі, про частку реклами, відокремлення реклами у теле-, радіопередачах від інших програм, передач на їх початку та наприкінці).З інших питань щодо реклами на телебаченні і радіо Ви можете звернутися до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів
Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознакамиУмисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками є злочином. Цей вид злочину віднесений до підслідності органів Національної поліції.
Російська пропагандаНаціональна рада розглядає звернення:на телепередачі, виготовлені після 1 серпня 1991 року, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України;на аудіовізуальні твори, одним із учасників яких є особа, внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці. Перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюднюється на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв;стосовно телерадіоорганізацій, що поширюють заклики до насильницької зміни конституційного ладу України; заклики до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті; пропаганду винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження.
Технічні проблеми/якість сигналуНаціональна рада розглядає звернення про технічні проблеми з прийомом сигналу телеканалів.
ФільмиНаціональна рада здійснює постійний моніторинг ефірів телерадіоорганізацій на предмет дотримання ними вимог статей 15 та 15-1 Закону України «Про кінематографію». У разі виявлення Національною радою ознак порушення телерадіоорганізаціями законодавства про кінематографію щодо квоти демонстрування національних фільмів та щодо розповсюдження чи демонстрування творів, розповсюдження і демонстрування яких заборонено законодавством про кінематографію, Національна рада складає про це відповідний акт та передає його Державному агентству України з питань кіно для вжиття заходів, передбачених законодавством.
Провайдери програмної послуги
Діяльність без отримання ліцензіїЗаняття господарською діяльністю без ліцензії, якщо її отримання передбачено законом, належить до адміністративних правопорушень та тягне за собою накладення штрафу. Протоколи про таке правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Перелік програмПерелік телерадіопрограм провайдера програмної послуги не повинен містити програми, ретрансляція яких є обмеженою відповідно до вимог законодавства України. Крім цього, іноземний телеканал, який не підпадає під юрисдикцію держави – члена Європейського Союзу або держави, яка ратифікувала Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, має бути включений до переліку програм, що ретранслюються. Національна рада розглядає звернення про можливі порушення вищезазначених вимог законодавства провайдерами програмної послуги.Провайдери програмної послуги ретранслюють телерадіопрограми на підставі укладених з телерадіоорганізаціями договорів. Якщо ретрансляція телеканалу не обмежується на території України, Національна рада не втручається у господарські відносини між телерадіоорганізацією та провайдером програмної послуги
Порушення прав абонентівНаціональна рада перевіряє наявність угоди між абонентом та ліцензіатом та відповідність угоди чинному законодавству, зокрема наявність істотних умов щодо типу наданого пакета програм, переліку телерадіопрограм та передач, які провайдер зобов’язується надавати абоненту, абонентну плату за пакет і/або плату за надання окремих телерадіопрограм та передач.Національна рада не наділена функцією контролю за станом виконання угоди між абонентом та провайдером програмної послуги. Крім цього, Національна рада не регулює тарифи на послуги провайдера програмної послуги, адже згідно з частиною 11 статті 39 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» провайдер програмної послуги самостійно, виходячи з ринкового попиту, встановлює розмір абонентної плати за різні пакети програм та інші інформаційні послуги. Зі скаргою на порушення провайдером програмної послуги прав абонента Ви можете звернутися до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів
Універсальна програмна послугаПри видачі ліцензії провайдера програмної послуги Національна рада зазначає в ліцензії своє рішення, яким затверджено перелік програм універсальної програмної послуги в населеному пункті (населених пунктах) та (або) на території (територіях), де передбачається надання програмної послуги. Відсутність ретрансляції або ретрансляція програм універсальної програмної послуги не в повному обсязі є порушенням умов ліцензії та підставою для застосування санкцій Національною радою.
Інше
Діяльність Національної радиВи можете залишити пропозиції про поліпшення діяльності Національної ради
Скарги на дії посадових осіб/запобігання проявам корупціїВи можете залишити скаргу на дії чи бездіяльність працівників апарату  Національної ради, її окремих посадових осіб. Залиште звернення, якщо Ви стали свідком або Вам стало відомо про здійснення корупційних правопорушень або інших неправомірних дій посадовими особами Національної ради.

Інформаційно-аналітичні довідки за підсумками роботи зі зверненнями громадян:

Інформація про звернення громадян, які надійшли у першому півріччі 2023 року


Звернення до Національної ради