ПОСТАНОВИ КАБМІНУ ЩОДО ВПРОВАДЖЕННЯ ЦИФРОВОГО МОВЛЕННЯ

Кабінет Міністрів постановою  від 13 червня 2018 року № 509 вніс зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України стосовно термінів використання аналогової технології телевізійного мовлення. Відтак 31 серпня 2018 року аналогове телевізійне мовлення припиняється на всій території країни, 31 липня – у м. Києві й Кіровоградській області.

Національна рада внесла пропозиції до Кабінету Міністрів України про необхідність збереження аналогового мовлення на територіях із особливим режимом мовлення, на прикордонні, де існують ризики інформаційного впливу країни-агресора, для суспільного мовника (НСТУ) та місцевих компаній, які не мають цифрових ліцензій. Уряд врахував ці пропозиції. 

18 липня 2018 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову № 580 “Про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України”, згідно з якими аналогове мовлення мовлення буде збережено на територіях з особливим режимом мовлення (зона ООС і на кордоні з Кримом).

29 серпня 2018 року було ухвалено постанову Кабінету Міністрів № 667, згідно з якою для «визначених Національною радою з питань телебачення і радіомовлення каналів мовлення на територіях, що межують з Російською Федерацією та тимчасово окупованими територіями, та каналів мовлення на територіях, де розповсюджуються програми ПАТ “НСТУ” і телерадіоорганізацій місцевого мовлення, які не мають ліцензій на цифрове мовлення» 1 травня 2019 року стало кінцевою датою використання технології аналогового телевізійного мовлення.

Кабінет Міністрів України 8 травня 2019 року ухвалив постанову, якою до 31 грудня 2019 року продовжено термін використання аналогового телебачення на визначених Національною радою  каналах мовлення. Так,  аналогове мовлення продовжено в районах, які межують із Російською Федерацією, та поширюється на тимчасово окуповані території. Також до кінця року мовлять і місцеві  телекомпанії, які  ще не отримали цифрових ліцензій.

Відповідна постанова  була ініційована спільно Національною радою і Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України. Рішення про  погодження  змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України регулятор ухвалив на засіданні 18 квітня.

16 грудня 2020 року Уряд ухвалив постанову № 1263 «Деякі питання використання радіочастотного ресурсу України», якою для визначених Національною радою з питань телебачення і радіомовлення каналів мовлення на територіях, що межують з Російською Федерацією та тимчасово окупованими територіями, відновлюється до періоду відновлення суверенітету та територіальної цілісності України, а для каналів мовлення телерадіоорганізацій місцевого мовлення, які не мають ліцензії на цифрове мовлення, – до 31 березня 2021 року.

Заходи щодо створення багатоканальної цифрової телемережі МХ-7 здійснюються Концерном РРТ на підставі Указу Президента України №198/2021 від 18.05.2021 року, яким введено в дію рішення РНБОУ від 14.05.2021 щодо окремих заходів із забезпечення інформаційної безпеки.

Кабінет Міністрів України Постановою від 11.08.2021 № 826 (зі змінами) затвердив Програму підвищення обороноздатності й безпеки держави в частині матеріально-технічного забезпечення побудови загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7 у діапазоні метрових хвиль 174-230 МГц. Нею передбачено гарантування інформаційної безпеки України, спрямованої на захист життєвоважливих інтересів громадянина, суспільства та держави у протидії внутрішнім і зовнішнім інформаційним загрозам, забезпечення інформаційної стійкості суспільства й держави.

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПЕРЕХОДУ НА ЦИФРОВЕ МОВЛЕННЯ

Відповідно до міжнародних зобов’язань в Україні триває процес переходу ефірного телевізійного мовлення від аналогового стандарту розповсюдження програм до цифрового DVB-T2. Це означає, що аналогове телебачення буде неодмінно вимкнено на заміну більш прогресивному цифровому стандарту, перевагами якого є висока якість телевізійного сигналу та більша кількість програм. Насамперед, відчують різницю у перегляді телепрограм саме телеглядачі ефірного телебачення, які сьогодні приймають телепрограми, використовуючи кімнатну, зовнішню або колективну антену.

Абонентів кабельного телебачення та власників супутникових антен зазначені зміни не стосуються.

З 2011 року в Україні багатоканальна цифрова телемережа у складі чотирьох мультиплексів МХ-1, МХ-2 , МХ-3 та МХ-5 працює у 166 населених пунктах. Після окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та захоплення частини територій Донецької та Луганської областей цифрові канали працюють у 143 населених пунктах. У 2019 році мультиплекс МХ-1 розширено на 22 додаткові населені пункти. Цифровими передавачами для безкоштовного перегляду поширюється 31 загальнонаціональний телеканал та до 4 регіональних телеканали у кожній з областей України.

Загальна національна мережа МХ-7 побудована у 158 населених пунктах. З 1 червня 2023 року Концерн РРТ розпочав тестове включення програм мовників в МХ-7.

Також у місті Києві на 41 та 43 телевізійних каналах розповсюджуються 18 цифрових програм двох локальних мультиплексів, які можна переглядати безоплатно.

У 2023 році ліцензії на мовлення в МХ-7 отримали сім суб’єктів медіа:

 • ТОВ «СОЛАР МЕДІА», с. Софіївська Борщагівка Київської обл. (логотип: «СОНЦЕ»),
 • ТОВ «МИ-УКРАЇНА», м. Київ (логотип: «МИ-УКРАЇНА»),
 • ДП «ПАРЛАМЕНТСЬКИЙ ТЕЛЕКАНАЛ «РАДА», м. Київ (логотип: «РАДА»),
 • ТОВ «ДІДЖИВАН», м. Київ (логотип: «УНІАН 2»),
 • ТОВ «ВІЖН 2+2», м. Київ (логотип: «ВІЖН 2»),
 • ТОВ «ВІЖН 3», м. Київ (логотип: «ВІЖН 3»),
 • ТОВ «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «КОРИСНЕ ТБ», м. Київ (логотип: «СВІТЛО»).

З квітня 2018  року  введено в експлуатацію цифрові канали регіонального мультиплексу у 22 населених пунктах Одеської області. Передавачі розташовано в Одесі, Миколаївці Овідіопольського району, Петрівську, Сараті, Тарутиному, Болграді, Вилковому, Городньому, Ізмаїлі, Кам’янському, Кілії, Рені, Балті, Березівці, Великій Михайлівці, Ковбасовій Поляні, Кодимі, Вестерничанах, Любашівці, Миколаївці, Петровірівці, Роздільній. 

У мультиплексі доступні для безкоштовного перегляду 13 програм регіональних телерадіоорганізацій:

 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Клуб-ТВ» (логотип «GTV»),
 • ТОВ «ТРК «Андсер» (логотип «А1»),
 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Південна хвиля-ТВ» (логотип «ЮЖНАЯ ВОЛНА»),
 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Моя Одеса» (логотип «ДУМСКАЯ.TV»),
 • ТОВ «Реноме Інет» (логотип «OLVIA»),
 • ТОВ «Гравіс» (логотип «ПЛЮСПЛЮС»),
 • ТОВ «ТРК «Нова Одеса» (логотип «1 ПЕРВЫЙ ГОРОДСКОЙ»),
 • ТОВ “Ріак-інформ” ( логотип “цифра 7, яка складається з сукупності двох ліній салатового кольору та ромба бузкового кольору” )
 • ТОВ “Балінформкомпанія” (логотип “знак який складається із стилізованих літер “Б” “І” “К”)
 • ТОВ “Телерадіокомпанія “ЗДОРОВ’Я” (логотип напис літерами червоного кольору «Телеканал «Здоровье» у стилістиці журналу колишнього СРСР «Здоровье»),
 • ТОВ “ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО “МЕДІА-ІНФОРМ” (логотип “MEDIAІНФОРМ”),
 • ТОВ “ТРК “Град” (логотип «ГРАД»),
 • ТОВ “ТРК “АРТ” (логотип “цифра 7, яка складається з сукупності двох ліній салатового кольору та ромба бузкового кольору” ).

Інформаційні ролики щодо вимкнення аналогового телебачення, що відповідає вимогам соціальної реклами, розміщено на сайті Національної ради за посиланнями: відео 1відео 2, відео 3.

Прес-конференція Національної ради щодо відключення аналогового мовлення у Києві і Кіровоградській області.

Інфографіки щодо покриття аналоговим і цифровим мовленням у Києві і Кіровоградській області (1,2).

ВПРОВАДЖЕННЯ ЦИФРОВОГО РАДІО В СТАНДАРТІ Т-DAB

В Україні повноцінно запрацював мультиплекс цифрового радіо. Важливою подією для розвитку галузі радіомовлення став пілотний проект впровадження наземного цифрового звукового мовлення в стандарті DAB+ у м. Києві з використанням частотного блоку в смузі частот 174 – 230 МГц.

Національна рада звертає увагу дистриб’юторів цифрового обладнання на необхідність постачання на український ринок приймачів для цифрового радіо у стандарті DAB+.

Розповсюдження сигналу здійснюється оператором телекомунікацій Концерном РРТ на 2 передавачах з синхронним режимом мовлення потужністю 1 кВт і 2 кВт. За підсумками конкурсів видано ліцензії для поширення 14 радіопрограм: «Українське радіо» (ПАТ «НСТУ»), «Радіо «Промінь» (ПАТ «НСТУ»), «Радіо «Культура» (ПАТ «НСТУ»), «Країна ФМ» (ПрАТ «РК «ГАЛА»), «Просто радіо» (ТОВ «РАДІ.О»), «Радіо Маямі» (Підприємство «Радіокомпанія «Супер-нова»), «Hype radio» (ТОВ «Консенсус Медіа»), «Радіо Мейдан» (ТОВ «Телевізійна Компанія «АТЛАНТ-СВ»), «Радіо Марія» (ТОВ «ТРК «ІФ Медіа-Груп»), «Армія FM – військове радіо» (Центральна Телерадіостудія Міністерства Оборони України), «Бизнес Радио» (ТОВ «ТРК «Бізнес-радіо»), «DJ FM» (ТОВ «Українська радіо група»), «Power FM» (ПП «Компанія «Нова хвиля»), «ПРЯМИЙ FM» (ТОВ «Телеканал «ПРЯМИЙ»).

Реалізація проекту наземного цифрового звукового мовлення у Києві є своєрідним лакмусовим папером, що показав реальну зацікавленість слухача в отриманні інформації за допомогою цифрової технології DAB+. Національна рада планує впроваджувати цифрове радіомовлення в інших обласних центрах країни.

ПРИЙОМ ЦИФРОВОГО СИГНАЛУ

Практичні поради громадянам для перегляду цифрових телевізійних програм у стандарті DVB-T2

1. Цифрове наземне (ефірне) телевізійне мовлення в Україні здійснюється в стандарті DVB-T2.

2. Для налаштування приймачів та приймальних антен необхідно:

 • Мати телевізор з підтримкою стандарту DVB-T2 або спеціальну приставку цифрового наземного (ефірного) телевізійного мовлення з підтримкою стандарту DVB-T2. У точці продажу необхідно звернутися до продавця-консультанта для попереднього налаштування нової приставки на прийом телевізійних каналів, які транслюються саме у вашій місцевості (тому бажано купувати приставку DVB-T2 в населеному пункті або районі, де ви живете). Ще одним способом налаштування приставки DVB-T2 є її налаштування із використанням антени сусідів, які вже користуються (дивляться) цифрові телевізійні програми у стандарті DVB-T2.
 • Придбати приймальну антену з коефіцієнтом підсилення (зазвичай зазначається у паспорті на пристрій) для прийому дециметрових хвиль не менше 10 дБ, для прийому метрових хвиль не менше 7 дБ.

Приклади зовнішнього вигляду ефірних приймальних антен для прийому сигналів DVB-T2 з коефіцієнтом підсилення більше 7 дБ:

Приклади зовнішнього вигляду ефірних приймальних антен для прийому сигналів цифрового мовлення DVB-T2 з коефіцієнтом підсилення більше 10 дБ:

(Важливо! Використання активних приймальних антен з широкосмуговим підсилювачем, який встановлений на антені (типу «Польська» та подібні) потенційно можуть створювати радіозавади прийому ефірного цифрового телебачення для сусідніх домогосподарств).

 • Визначити візуально направленість приймальних телевізійних антен у ваших сусідів, які дивляться українські цифрові програми. У разі, якщо сигнал прийому слабкий (частина каналів відсутня /не спостерігається або зображення із завадами), спробуйте скоригувати напрямок на передавач.
 • Розташувати приймальну антену на трубоподібній стійці або автономній вежі на висоті, яка забезпечує пряму видимість у напрямку обраного передавача ефірного цифрового телебачення DVB-T2 над існуючими прилеглими будівлями та домінуючими елементами рельєфу (насипами, деревами тощо), зазвичай 10 метрів є достатньою висотою.

ПЕРЕЛІК ТЕЛЕКАНАЛІВ МХ1, МХ-2, МХ-3, МХ-5

 • Перший
 • Рада
 • 1+1
 • Суспільне Культура
 • ICTV
 • СТБ
 • Інтер
 • УНІАН
 • Бігуді
 • Армія ТБ
 • Новий
 • ТЕТ
 • 2+2
 • М1
 • НТН
 • Мега
 • ПЛЮС ПЛЮС
 • ICTV 2
 • 1+1 Україна
 • ОЦЕ
 • К1
 • К2
 • ZOOM
 • ПРЯМИЙ
 • Еспресо
 • XSPORT 
 • Ентер-фільм
 • Піксель TV
 • 5 канал
 • ТАК ТV
 • СОНЦЕ
 • Обласні філії НСТУ
 • місцеві канали

ПЕРЕЛІК ТЕЛЕКАНАЛІВ МХ7 (ТЕСТОВЕ МОВЛЕННЯ)

 • Перший
 • Суспільне Культура
 • Рада
 • Армія ТБ
 • 1+1
 • СВІТЛО
 • СОНЦЕ
 • МИ-Україна
 • Інтер

РОЗТАШУВАННЯ ПЕРЕДАВАЧІВ

* – тимчасово окуповані території та населені пункти, розташовані на території проведення АТО, непідконтрольні українській владі

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЦИФРОВІ ПРИЙМАЧІ ТА АНТЕНИ

Приймати сигнал цифрового ефірного телебачення можна за допомогою цифрових приймачів стандарту DVB-T2 або телевізорів, що підтримують цей стандарт.

Деякі моделі цифрових приймачів:

Інформація про антени:
www.romsat.ua
www.kvantefir.com

Інструкції до приймачів:

STRONG SRT 8203
STRONG SRT 8204

Romsat T2020
Romsat T2070
Romsat T2090
Romsat T2100
Romsat T2200

Romsat 2900HD
Romsat T2Ultra
Romsat T2mini