Уже майже рік функціонує Національний комітет Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» – Information for All Programme – IFAP у рамках роботи Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, який очолює голова Національної ради Ольга Герасим’юк.
Україна була обрана до складу Міжурядової ради IFAP у 2023 р. під час 42-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО. За час своєї роботи, від березня цього року, Національний комітет IFAP став одним із найсильніших серед таких комітетів держав-членів. Представники комітету увійшли до всіх робочих груп Програми і навіть одну з них очолила представниця України. Вікторія Романюк, директорка Могилянської школи журналістики НаУКМА стала головою Робочої групи IFAP з етики інформації. Ця робоча група вважається в ЮНЕСКО найбільш активною і ефективною.

Національний комітет IFAP активно працює, аби привернути увагу міжнародної спільноти до злочинів, скоєних Росією у сфері медіа в Україні. Зокрема було проведено низку засідань і адресовано важливі заяви та інші звернення до ЮНЕСКО:
- заява щодо руйнувань обстрілом Росії телевежі у Харкові 22 квітня 2024 року;
- заява щодо руйнувань обстрілом Росії найбільшої в Україні книгодрукарні «Фактор-друк» у Харкові 23 травня 2024 року. Тоді Національний комітет IFAP України закликав ЮНЕСКО підтримати книжкову галузь України, яка опинилася в небезпеці через російську агресію;
- лист до керівництва Секретаріату ЮНЕСКО щодо неприпустимості проведення під егідою ЮНЕСКО конференції з мов корінних народів у Санкт-Петербурзі (26.06.2024). Національний комітет IFAP разом з українськими дипломатами завадив росіянам використати патронат ЮНЕСКО для своєї конференції в Санкт-Петербурзі щодо так званого захисту мов корінних народів. «Ми доводили, що така спроба – це якраз цинізм вищої проби. Бо росіяни хочуть під гаслом ЮНЕСКО черговою своєю акцією прикрити геноцид малих народів, який вони проводять у себе в росії й у нас, безперечно», – наголосила Ольга Герасим’юк;
- лист до пані Одрі Азуле, Генеральної директорки ЮНЕСКО, щодо вбивства української журналістки Вікторії Рощиної в Росії. Пані Одрі Азуле висловила жаль через загибель української журналістки в російському полоні й закликала до прозорого розслідування цієї події, підкресливши, що безпека журналістів у зонах конфліктів повинна залишатися пріоритетом для міжнародної спільноти. «Я співчуваю смерті Вікторії Рощиної та закликаю до ретельного та прозорого розслідування обставин її смерті. Я повторюю свій заклик поважати Резолюцію 2222 Ради Безпеки ООН, ухвалену одноголосно у 2015 році, про захист журналістів, медіапрофесіоналів і пов’язаного з ними персоналу як цивільних осіб у ситуаціях конфлікту, статус, який нещодавно підтверджений у Пакті ООН про майбутнє», – зауважила Генеральна директорка ЮНЕСКО.
Голова Національного комітету України IFAP Ольга Герасим’юк та 16 експертів, які входять до його складу, також взяли участь у міжнародних конференціях ЮНЕСКО з метою обміну думками та вивчення досвіду інших національних комітетів, аналізу методів роботи та підходів до реалізації ініціатив у сфері інформації, цифрової грамотності і доступу до знань та інформації. Члени комітету налагоджували співробітництво та обмінювалися досвідом на міжнародних майданчиках.

Ольга Герасим’юк на Конференції ЮНЕСКО з нагоди 31-ї річниці Всесвітнього дня свободи преси, який проходив у Сантьяго (Чилі), представила Національний комітет України IFAP. Голова регулятора приділила особливу увагу вдосконаленню програм медіа та інформаційної грамотності для розвитку взаємодії користувачів та навичок критичного мислення в цифровому середовищі.

У червні цього року Олександр Бурмагін, член Національного комітету України IFAP, взяв участь у Міжнародній конференції ЮНЕСКО з управління цифровими платформами «Побудова мережі мереж» у Дубровнику. Метою його участі було включення медіарегулятора України до Мережі мереж регуляторів для обміну кращими практиками у сфері управління цифровими платформами.
Два міжнародні заходи у жовтні пройшли й в Україні. Представники ЮНЕСКО спеціально приїхали до Києва для участі у конференціях:
- Медіафорум Донбас;
- «Стійкі разом: підвищення медіаграмотності в Україні».
На 34-й сесії Міжурядової ради Міжнародної програми розвитку комунікацій (IPDC) ЮНЕСКО, що проходила у Парижі 21-22 листопада та 13 грудня, делегація України заявила про злочини росії проти журналістів, про жахливу статистику наслідків російської агресії для сфери медіа, руйнування і знищення російськими ракетами та дронами медійної інфраструктури в Україні. Попри усі намагання російської делегації протягнути свої наративи, змінивши основні сигнали проєкту рішення щодо подальших завдань ЮНЕСКО у сфері безпеки журналістів, більшість членів ради проголосували проти цих поправок. Водночас поправки України та її партнерів були підтримані більшістю.
У рамках Національного комітету – IFAP у 2024 році було створено Національний комітет Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу», метою якої є збереження документальної спадщини людства. Такий крок – поєднання цілей двох важливих і близьких за мандатами програм ЮНЕСКО в одному національному форматі – визнаний в рамках ЮНЕСКО унікальним досвідом у створенні ефективних інструментів просування цінностей ЮНЕСКО у сфері збереження інформації.

Під час Міжнародної конференції програми ЮНЕСКО «Памʼять світу», що проходила у Парижі, заступник генеральної директорки ЮНЕСКО з питань комунікації та інформації, доктор Тауфік Джелассі високо оцінив активність, з якою українці працюють у програмах ЮНЕСКО, надаючи свій експертний досвід. У розмові із головою Національної ради Тауфік Джелассі подякував за активні зусилля Національного комітету України Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP) задля реалізації цінностей і мандату ЮНЕСКО.

Перший рік функціонування Національного комітету IFAP забезпечив важливі результати, зокрема:
- Суттєве посилення впливу України та реалізація її багатого експертного потенціалу у рамках ЮНЕСКО у сфері комунікації та інформації.
- Посилення міжнародних інструментів для боротьби України проти російської агресії в рамках ЮНЕСКО у сфері комунікації та інформації.
- Створення додаткових можливостей для посилення міжнародної коаліції на підтримку України та недопущення використання механізмів ЮНЕСКО росією для легітимізації її злочинних дій у сфері комунікації та інформації в Україні та світі.
- Створення додаткових можливостей на міжнародному рівні для протидії російській дезінформації.
- Посилення голосу України та зміцнення її позицій у рамках ЮНЕСКО для захисту журналістів.
- Розширення співпраці з ЮНЕСКО та можливостей для реалізації програм і проєктів ЮНЕСКО в Україні у сфері медіа: щодо безпеки журналістів, щодо підтримки медійної інфраструктури, постраждалої від російських обстрілів, щодо просування медіа- і цифрової грамотності тощо.
У 2025 році Національний комітет IFAP планує здійснити широке коло заходів для просування інтересів України в ЮНЕСКО у сфері медіа. Результати діяльності Національного комітету будуть також представлені на наступній сесії Міжурядової ради IFAP, яка відбудеться у квітні 2025 року у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі.
Довідково: Створена державами-членами ЮНЕСКО в 2001 році, IFAP забезпечує міжнародне співробітництво та партнерство у сфері доступу до інформації, збереження інформації, інформаційної грамотності, інформаційної етики та інформації для розвитку. Таке співробітництво спрямоване на побудову інклюзивних і стійких суспільств, відкритих до інформації та знань. В умовах нинішніх викликів, таких як війни і конфлікти, Програма має перебудовувати свою роботу для забезпечення належної реакції на виклики сьогодення. Програмою керує Міжурядова рада, до складу якої входять 18 держав-членів ЮНЕСКО, які обираються Генеральною конференцією ЮНЕСКО. Рада керує плануванням і реалізацією Програми, рекомендуючи широкі напрямки її діяльності для держав-членів ЮНЕСКО.