Популяризація та охорона книги і книговидання – одне із завдань, яким опікується ЮНЕСКО. 23 травня росія ракетним ударом зруйнувала друкарню «Фактор-друк» у Харкові, при цьому убивши 7 її працівників, поранивши ще десятки та знищивши десятки тисяч книг. росія досі є членом ЮНЕСКО, а її дії розходяться з цінностями, що їх несе світові організація. Національний комітет України Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» – IFAP – звернувся із заявою до ЮНЕСКО у зв’язку з цією трагічною подією. Він закликав засудити росію за її злочини в Україні та виключити всіх російських представників з органів ЮНЕСКО.
Оприлюднюємо заяву українського Національного комітету IFAP.
Заява
Національного комітету України Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» – IFAP щодо знищення російським обстрілом друкарні у Харкові 23 травня 2024 р.
23 квітня 2024 року ЮНЕСКО традиційно відзначала Всесвітній день книги і авторського права.
А рівно через місяць, 23 травня 2024 року, росія атакувала найбільшу в Україні книгодрукарню «Фактор-друк» у Харкові.
Російський ракетний обстріл харківської друкарні «Фактор-друк» знищив 50 тисяч книг для дітей і дорослих, у тому числі шкільні підручники…
Друкарня була одним із найбільших виробництв повного циклу в Європі, де друкували свої книги майже всі українські видавництва.
На момент ракетного обстрілу на підприємстві працювало понад 50 співробітників. Семеро загинули, багато поранено. За зразками ДНК впізнали чотирьох осіб.
25 травня, у День працівників видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження, видавництво Vivat, яке разом з друкарнею «Фактор-друк, входить до групи компаній «Фактор», оголосило імена семи співробітників, які загинули від російського обстрілу під час нападу на друкарню в Харкові 23 травня.
- Храпіна Тетяна, друкар-теснильник
- Строгий Роман, машиніст приклеювальної машини
- Риженко Світлана, брошуровальниця
- Курасова Ольга, машиніст швацьких машин та автоматів
- Нінадовська Олена, машиніст швацьких машин та автоматів
- Минаєва Ганна, машиніст комплектувальної машини
- Шило Дмитро, брошуровальник
Засновник і президент компанії «Фактор Груп» Сергій Політучий заявив, що ця друкарня щорічно друкує близько третини від загальної кількості книг в Україні. Зокрема, близько 40% становили шкільні підручники.
Це означає, що діти не отримають підручники вчасно. Велика шкода завдана навчальному процесу в українських школах. В ті ж дні у Харкові російським обстрілом був зруйнований ліцей. Це ще одна зруйнована школа із тисяч зруйнованих і пошкоджених росіянами навчальних закладів в Україні.
Так росія руйнує українську систему освіти.
Росія свідомо і системно знищує все, що пов’язано з українською культурою, щоб як і в минулому пропагувати наратив про те, що українців не існує. Знищення друкарні «Фактор-друк» – один із багатьох злочинів росії проти української культури. 20 березня внаслідок російського удару по Харкову згоріла друкарня «Гуров і К», де друкувалися, зокрема, книжки видавництв «Час майстрів», «КрокусU, видавничого дому «Школа». Повністю була знищена типографія «Аврора». А ще раніше від російських обстрілів у Харкові постраждав «Будинок друку».
Росія вбиває українських письменників і знищує їх твори. У 2022 р. на окупованій Харківщині росіяни викрали і вбили дитячого письменника Володимира Вакуленка. Його книжка «Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші» була видана видавництвом Vivat. Авторкою передмови до цього видання є письменниця Вікторія Амеліна, яка і знайшла схований від російських окупантів щоденник письменника в саду його батьків у селі Капитолівка біля Ізюму.
Влітку 2023 р. Вікторія Амеліна загинула від російської ракетної атаки у Краматорську. Їй було 37 років, вона – авторка двох романів та дитячої книги, лауреатка премії Джозефа Конрада.
Письменник і колишній військовий Павло Белянський повністю втратив тиражі своїх книжок, яка друкувалась у друкарні «Фактор-друк» у Харкові. У цих книжках – безцінні розповіді людини, яка проживає війну у самому її пеклі. Для письменника вбиті книжки – це вбите життя.
Це лише частина тією руйнації, яку росія завдала українському книжковому світу, українські освіті, українській культурі. Список убитих росією українських письменників, акторів, режисерів, художників, співаків уже зараз довгий і ще не закритий.
Національний комітет IFAP України нагадує, що встановлення Всесвітнього дня книги 23 квітня було природним вибором Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила в Парижі в 1995 році, щоб віддати всесвітню данину пам’яті книгам і авторам, заохочуючи кожного мати доступ до книги.
23 квітня – символічна дата у світовій літературі. Це дата, коли померли кілька відомих письменників, Вільям Шекспір, Мігель де Сервантес та Інка Гарсіласо де ла Вега.
23 травня 2024 року стало трагічним символічним днем, коли у Харкові, креативному місті ЮНЕСКО, росією була зруйнована найбільша в Україні книгодрукарня, вбито 7 працівників книгодрукарні та знищено 50 тисяч книг.
Цей злочин вчинила росія, яка досі є членом ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО опікується охороною та популяризацією книги.
ЮНЕСКО багато зробила для сприяння насолоді книгами та читанням, а також для визнання масштабу книги як зв’язку між минулим і майбутнім, мосту між поколіннями та культурами.
Росія руйнує цей зв’язок і цей міст в Україні, вбиваючи письменників, знищуючи книги, друкарні, школи.
Програма IFAP «Інформація для всіх» ЮНЕСКО тісно пов’язана зі світом книг, які є основними інструментами і джерелами для досягнення цілей IFAP – пам’яті світу, інформації для розвитку, доступу до інформації, мультилінгвізму.
Але росія все ще в ЮНЕСКО, все ще є членом IFAP і її Міжурядової ради і навіть очолює робочу групу з мультилінгвізму.
Така ситуація є цинічною і неприпустимою. Ми закликаємо ЮНЕСКО, ми закликаємо членів IFAP засудити росію за її злочини в Україні та виключити всіх російських представників з органів ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО активно залучає та об’єднує всіх навколо книги: авторів, видавців, викладачів, бібліотекарів, державні та приватні інституції, гуманітарні неурядові організації та медіа, а також усіх, хто відчуває мотивацію працювати разом, щоб відкрити чарівний світ Книги, відкрити кожному доступ до знань.
Одрі Азулє, Генеральна директорка ЮНЕСКО, у своєму посланні з нагоди Всесвітнього дня книги та авторського права 23 квітня 2024 року зазначила, що «ЮНЕСКО підтримує видавничий сектор і силу читання через свою мережу Всесвітніх столиць книги… ми прагнемо підтримувати справедливу винагороду всім, хто бере участь у книжковій індустрії, починаючи з авторів. Адже за кожною книгою стоїть цілий ланцюжок ноу-хау та навичок, які привели до її створення».
Пані Аузулє закликала всіх не лише відзначати читання та культуру, але й взяти на себе зобов’язання підтримувати їх.
Національний комітет IFAP України закликає ЮНЕСКО підтримати книжкову галузь України, яка опинилася в небезпеці через російську агресію.
Також звертаємо увагу держав-членів ЮНЕСКО та IFAP на Заяву генерального директора Vivat Юлії Орлової щодо важливості «Фактор-Друк» для української та європейської видавничої галузі, яка додається.