Національний комітет України Програми IFAP оприлюднив заяву у зв’язку з руйнуванням росією телевізійної вежі у Харкові

25.04.2024

22 квітня росія завдала ракетного удару по Харкову, зруйнувавши телевізійну вежу. У зв’язку з цим та іншими злочинами росії у сфері медіа в Україні Національний комітет України Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» – IFAP – поширив заяву серед делегацій держав-членів IFAP, делегацій держав-членів ЮНЕСКО. Її також доведено до відома керівництва Секретаріату ЮНЕСКО і Секретаріату IFAP. Очолює Національний комітет України IFAP голова Національної ради Ольга Герасим’юк.

Оприлюднюємо заяву українського Національного комітету IFAP.

Заява Національного комітету IFAP України щодо знищення російським обстрілом телевежі в Харкові 22 квітня 2024 року

У понеділок, 22 квітня 2024 року, російський ракетний удар розламав на частини 250-метрову телевежу в Харкові – другому за розміром місті України, яке постійно обстрілюється російськими ракетами та безпілотниками. Головна щогла телевежі відламалася і впала на землю. Знищення телевежі в Харкові – це не єдиний злочин Росії проти медіаінфраструктури України.

Росія знищує телевежі ракетами, спустошує телерадіостудії, розграбовує комунікаційне обладнання. Понад 287 медіа були змушені припинити роботу.

Російські окупанти послідовно придушують голос і стирають інформаційну присутність українців, щоб без перешкод і свідків поширювати свою «окупацію» на інші країни.

86 працівників медіа було вбито Росією, 16 з них – при виконанні професійних обов’язків.

26 журналістів ув’язнені на тимчасово окупованих територіях. Доля деяких з них залишається невідомою до цього дня…

Росія робить це, щоб світ не дізнався правду про її злочини в Україні.

З початку повномасштабного вторгнення, 24 лютого 2022 року, Росія скоїла 575 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.

Росія спрямовує свої удари по енергетичній інфраструктурі України, щоб заблокувати доступ людей до інтернету та інших джерел інформації.

Росія вже скоїла ряд кібератак на трансляції українського телебачення, перериваючи українське мовлення та вставляючи свої пропагандистські програми.

Росія скоює злочини проти цінностей ЮНЕСКО.

Україна є членом Програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP) та її Міжурядової ради.

Як члени Національного комітету IFAP України ми рішуче заявляємо, що Росія скоює злочини проти цінностей IFAP, головною з яких є доступ до інформації.

Національний комітет IFAP України закликає ЮНЕСКО і держави-члени засудити злочини Росії проти цінностей ЮНЕСКО в Україні.

Присутність Росії в Міжурядовій раді IFAP, особливо в ролі доповідача, є неприйнятною та цинічною з точки зору цінностей IFAP. Це ставить під загрозу репутацію IFAP і є небезпечним розмиванням цінностей.

Як зазначено на офіційному сайті IFAP, IFAP визнає, що різні бар’єри перешкоджають людям отримати доступ до інформації, до яких входить безграмотність, обмежений вибір мови в інтернеті та відсутність доступу до інтернету для осіб з інвалідністю, а також нерівні навички та можливості відповідально, етично й безпечно створювати соціально-економічну цінність з доступної цифрової інформації.

Однак IFAP не враховує такий бар’єр доступу до інформації, як агресія одного члена Програми проти іншого чи знищення одним членом Програми засобів доступу до інформації іншого члена.

Чи може це бути прийнятним згідно з метою і цінностями Програми?

Як міжурядова програма IFAP сприяє міжнародній співпраці, визнаючи важливість інклюзивного співробітництва за участю різних сторін, тим самим тісно співпрацюючи з урядами, міжнародними та багатосторонніми партнерами, громадським суспільством, освітньою спільнотою і приватним сектором для розвитку принципів інклюзивного, справедливого та сталого «суспільства знань».

Україна стала членом Міжурядової ради IFAP з метою просування цінностей IFAP. Чи може Україна розраховувати на те, що ЮНЕСКО та IFAP належним чином реагуватимуть на злочини Росії проти доступу до інформації в Україні?

Росія направляє свої удари у сфери повноважень ЮНЕСКО – комунікацію та інформацію. Ми рішуче засуджуємо жахливі воєнні злочини, скоєні Росією проти українських міст, селищ та самих українців, і закликаємо IFAP та ЮНЕСКО відреагувати на ці варварські дії.

Ми закликаємо членів IFAP вважати членство Росії в Міжурядовій раді IFAP неприйнятним!

Текст заяви англійською мовою.


Перейти до вмісту