Як правильно комунікувати зі звільненими військовополоненими, які вимоги законодавства щодо звучання української мови в ефірі, які телеканали можуть ретранслювати провайдери аудіовізуальних сервісів, як не «вигоріти» журналістам, коли щоденно працюєш з інформацією про трагічні новини. Ці та інші теми були в полі зору представників Національної ради в областях цього тижня. Пропонуємо ознайомитися з подіями, що відбувалися у медіасфері в різних куточках України.
Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко взяла участь у нараді з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем. Під час його візиту на Сумщину було презентовано роботу інституції та обговорено стан дотримання прав людини на Сумщині.
Представниця медіарегулятора звернула увагу Уповноваженого на необхідність започаткування спеціальних програм навчання, тренінгів для журналістів стосовно того, як правильно комунікувати зі звільненими військовополоненими, їх родинами, внутрішньо переміщеними особами, щоб не завдати їм повторного травмування.

Дмитро Лубінець своєю чергою повідомив, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення підписали Меморандум про співпрацю. Його метою є консолідація зусиль для забезпечення додержання та поваги до прав і свобод людини і громадянина, а також забезпечення прозорості, незалежності й законності діяльності всіх суб’єктів у сфері медіа.
Хмельницька область
Представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська цього тижня взяла участь у передачі «Країна майбутнього» на телеканалі «TV7+» і провела нараду з провайдерами аудіовізуальних сервісів, що працюють на Хмельниччині.

«Мова має значення» – саме цій темі був присвячений черговий випуск передачі «Країна майбутнього».
Представниця регуляторного органу розповіла аудиторії про:
- законодавчі норми, що регулюють використання української мови в медіа;
- дотримання цих норм медіа Хмельниччини;
- чи змінили медіа свої підходи до використання мови в ефірах після початку повномасштабного вторгнення.
Олена Гавінська також ознайомила з результатами моніторингів щодо дотримання мовних квот за весь період їх дії. Вона акцентувала, що мовники Хмельниччини відмовилися від трансляції російськомовних пісень після 24 лютого, а передачі в ефірі регіональних радіостанцій і телеканалів звучать лише українською мовою.
У передачі також взяли участь філологині Валентина Філінюк і Ольга Подолянчук, письменник Юрій Даценко та депутат Верховної Ради попередніх скликань Лев Бірюк.

Під час наради з провайдерами аудіовізуальних сервісів Олена Гавінська ознайомила присутніх зі змінами, що відбулися в регулюванні їхньої діяльності. Було акцентовано на необхідності реєстрації провайдерів у Національній раді до 31 березня 2024 року. Також учасники заходу говорили про:
- втрату чинності Переліком програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються;
- обов’язок провайдерів транслювати програми універсального медіасервісу;
- трансляцію лише тих каналів, які є ліцензіатами або реєстрантами Національної ради, або отримали дозвіл на тимчасове мовлення;
- іноземні програми, які відповідно до законодавства дозволено включати до складу програмної послуги.
Чернівецька область
Представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук обговорила актуальні питання розвитку медіапростору регіону із заступником голови Чернівецької обласної ради Михайлом Павлюком. Зокрема, детально зупинилися на впровадженні багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-7 на території області.

Любов Нечипорук поінформувала, що переможцем конкурсу на отримання ліцензії на постачання послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-7 Національна рада визначила Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення.
Також вона розповіла про результати конкурсу на мовлення в національній багатоканальній мережі МХ-7.
За словами представниці медіарегулятора, завдяки кращим енергетичним характеристикам передавальних станцій, перевагам розповсюдження радіосигналу в метровому діапазоні хвиль територія покриття цифровим телебаченням збільшиться.
Чернігівська область
Як не «вигоріти», коли щоденно працюєш з інформацією про трагічні новини – цій важливій темі був присвячений тренінг «Профілактика професійного вигорання». Захід для працівників телеканалу «Новий Чернігів» організували представниця Національної ради в Чернігівській області Ірина Сенченко і професійна тренерка-психологиня Анечка Чепурна.

- Чернігівські медійники опанували техніки психоемоційного відновлення, ознайомилися з практиками протидії професійному вигорянню, вчилися визначати власні дієві стратегії стресостійкості.
Тренінги «Профілактика професійного вигорання» проводяться за напрямом «Doctor and war and burnout prevention programs/ Лікар та війна та програма профілактики професійного вигоряння» і організовані в рамках проєкту «Багатогалузева гуманітарна допомога та розбудова стійкості».

Про основи медійної реформи, медіапростір регіону та інформаційну безпеку і не тільки йшлося під час зустрічі Ірини Сенченко з державними службовцями Чернігівської області.
- Представниця медіарегулятора в контексті теми «Медіаграмотність та медіакультура публічного службовця. Інформаційний простір Чернігівщини» зупинилася на діяльності Національної ради.
- Розповіла учасникам семінару про аспекти впровадження медійної реформи, стисло охарактеризувала інформаційний простір Чернігівщини і виклики та завдання, які постають перед регуляторним органом щодо захисту інформаційного простору й протидії ворожому мовленню.

Учасники зустрічі також проговорили правила висвітлення інформації – як не підігравати російській пропаганді й не реагувати на ворожі фейки.
Навчання для державних службовців організував Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації.