Збереження документальної спадщини України: комітет Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» провів першу зустріч

04.02.2025
Перше засідання відбулося в режимі онлайн-конференції

3 лютого відбулася перша установча онлайн-зустріч Національного комітету Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу». Головна тема – створення Національного реєстру документальної спадщини. На зустрічі відбулося знайомство та представлення експертів.

У заході взяли участь заступниця голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО при МЗС України, Надзвичайний і Повноважний Посол України Тетяна Іжевська; заступник Постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан; радниця Постійного представника України при ЮНЕСКО Наталія Шакуро; координаторка проєктів ЮНЕСКО в Україні Тереза Корбахер, голова Національного комітету України IFAP, очільниця Національної ради Ольга Герасим’юк.

Національний комітет створений у межах Національного комітету Міжурядової програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP). Головне завдання комітету, яким керує докторка історичних наук, професорка, директорка Центрального державного архіву вищих органів влади та управління Лариса Левченко, – розробити Національний реєстр документальної спадщини України, номінації та правила для номінацій, які відповідно до настанов ЮНЕСКО мають збігатися із міжнародними правилами.

Ольга Герасим’юк, голова Національного комітету Міжурядової програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» – IFAP, голова Національної ради

У своєму вітальному слові до членів Комітету Ольга Герасим’юк, яка вже представляла Україну на Міжнародній конференції програми «Пам’ять світу» в Парижі під час процесу створення Комітету у жовтні 2024 року, наголосила на важливості завдань Комітету в ці складні часи та на тому, як вони узгоджуються з більш загальними цілями IFAP та ЮНЕСКО.

«Пам’ять світу» – дуже значуща програма. Ми розпочинаємо надзвичайно важливу роботу, особливо за сучасних обставин військової агресії рф, – збереження документальної спадщини України. Документальна спадщина – це фактично хроніка нашого існування, свідчення історії нації, нашої культури й ідентичності. Саме те, що ворог має намір стерти – тому ми повинні розпочати дуже наполегливу роботу по захисту та збереженню цих важливих документів», – наголосила голова Національної ради.

Лариса Левченко, директорка Центрального державного архіву вищих органів влади та управління, доктор історичних наук, професор. Тетяна Іжевська, заступниця голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО при МЗС України, Надзвичайний і Повноважний Посол України

Координаторка проєктів ЮНЕСКО в Україні Тереза Корбахер запропонувала Комітетові сформулювати конкретні запити, за якими Україна має намір отримати різнопланову допомогу та підтримку ЮНЕСКО в своїй діяльності.

«Ми дуже раді створенню національного комітету «Пам’ять світу», оскільки це орган, який може реально просувати зусилля в країні щодо збереження документальної спадщини. Він може визначати пріоритети та порядок денний. Комітет може налагоджувати зв’язки між різними зацікавленими сторонами в цій сфері – архівами, експертами, урядовими органами. Він може допомогти поєднати національних учасників з міжнародними органами», – наголосила пані Корбахер.

Координаторка проєктів ЮНЕСКО в Україні також поділилася кількома ідеями щодо співпраці та можливого внеску програми «Пам’ять світу». «Одним із найважливіших елементів буде створення національного реєстру – пропозиції щодо типів колекцій та елементів, які можуть бути включені до національного реєстру, що в результаті ці пропозиції можуть бути внесені на розгляд Комітету «Пам’ять світу» в Парижі», – зазначила Тереза Корбахер.

Тереза Корбахер, координаторка проєктів ЮНЕСКО в Україні

На засіданні комітет був представлений у повному складі, а це 15 членів та членкинь. Кожен мав можливість коротко представити себе, свою спеціалізацію та діяльність, якою займається. Члени комітету (з повним списком можна ознайомитися за посиланням) представляють науково-дослідні інститути та університети, провідні установи архівної, музейної та бібліотечної галузі з різних куточків України. Мають багатий досвід, який охоплює всі історичні періоди України: від сивої давнини до нинішнього часу. Вони – авторитетні знавці різних напрямів історичної науки та документальних джерел.

Уже є конкретні пропозиції щодо внесення до Реєстру ЮНЕСКО у рамках програми «Пам’ять світу» – важливих документів, документальних манускриптів, аудіовізуальних матеріалів, колекцій з бібліотек та архівів.

Насамкінець зустрічі високоповажних членів і членкинь Національного комітету Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» закликали подати своє бачення заходів, які потрібно внести до плану роботи комітету на 2025 рік.

Як раніше повідомлялося, наприкінці минулого року на сайті Програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» з’явився розділ Національного комітету України. Він був створений під егідою українського Національного комітету IFAP і його завданням є питання, пов’язані зі збереженням і реєстром культурної спадщини та архівів України. До складу комітету, який очолила Лариса Левченко, директорка Центрального державного архіву вищих органів влади та управління, увійшли фахівці архівної та культурної справи – загалом 15 осіб.


Перейти до вмісту