Національна рада цілком розуміє і поділяє справедливе обурення в суспільстві фрагментом шоу «Єдиний квартал», що транслювалося 5 травня в ефірі «1+1 Україна» і доступне на платформі Youtube.
Мова йде про фрагмент, який є інтерпретацією відеоматеріалу з Рівненського ТЦК, що викликав багато запитань щодо правомірності як проведення прихованих зйомок, так і способів та засобів подальшого поширення їх в медіапросторі, і за великим рахунком – щодо реальних цілей того медійного хайпу.
Гумористичній сцені передував показ у шоу того ж незаконно поширеного відео з ТЦК. Актори «95 кварталу», задіяні в сцені, були одягнені в автентичну форму ЗСУ і виконували жарти, що висміювали дії військових. Всі жарти монтажно перемежовувались із веселою реакцією публіки, що створювало відчуття доречності і влучності гумору у сцені.
Цей фрагмент викликав гостру реакцію у суспільстві. Проте як регулятор ми маємо визначити, що саме віднести до порушень закону, і що – до нехтування моральних норм та етики в ефірі.
Показ відео, що передував сцені, повторно дозволив ідентифікувати його учасників. Хочемо звернути увагу виробників програми і канал на статтю 32 Конституції України, яка гарантує право на невтручання в особисте і сімейне життя кожній особі. Звісно, це питання може дискутуватися, але в чутливих темах варто бути тричі впевненими в наслідках своїх дій.
Використання аутентичної військової форми ЗСУ з державною символікою України (Державний Прапор та Малий Герб, шеврони ЗСУ), знаками розрізнення та погонами не тільки має ознаки неповаги до державної символіки і військової форми, але й може порушувати норми статті 186-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ці питання мають розглядати інші державні органи, але регулятор вважає за необхідне акцентувати на цьому.
Оцінювання якості гумору не належить до компетенції регулятора. Сатира й гумор справді не регулюються медійним законодавством. Проте в воєнний час особливо важлива етика творчості, а автори контенту (включно, а то й особливо розважального) мають бути дуже чутливими до розуміння того, що саме підсилює їх гумор у зраненому війною суспільстві – дає силу пережити жахи війни чи навпаки травматизує додатково.
Не менш прикрим для нас є й той факт, що цей випадок стався невдовзі після розмови з виробниками гумористичних програм і керівниками телеканалів, яку Національна рада провела під час попереднього гарячого суспільного обговорення недоречних жартів про тимчасово переміщених осіб. Зустріч мала результатом обіцянку прописування чіткіших договірних стосунків між каналами та виробниками контенту, контролю з боку мовника за контентом, що виробляється на його замовлення або для показу на його каналі, і готовності відповідати за порушення морально-етичних норм та точнішої оцінки суспільних відчуттів.
Ми рішуче закликаємо медіа дотримуватися закону, моральних та професійних норм, тому наполягаємо на:
- здійсненні мовниками редакційного контролю контенту до виходу в ефір;
- посиленні редакційної поміркованості та виваженості у поширенні інформації, яка може спричинити масову травматизацію суспільства;
- неухильному дотриманні вимог законодавства України, власного редакційного статуту щодо створення та поширення інформації, оскільки це є відповідальністю суб’єкта у сфері медіа;
- неприпустимості при створенні гумористичних шоу використання акторами, що не перебувають на військовій службі, аутентичної військової форми, інших знаків розрізнення військових, державних символів України;
- неприпустимості поширення інформації про особисте життя фізичної особи без її згоди, крім випадків, визначених законом;
- необхідності в процесі виробництва розважального телевізійного контенту враховувати чутливість своєї аудиторії до тематики жартів.