У Страсбурзі триває робота 10-го засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства. Перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк бере участь в дискусії сьогоднішнього семінару «Як захистити журналістів та інших медіа-діячів у Європі: імплементація норм Ради Європи», під час якої учасники обговорюють питання вільного функціонування ЗМІ та безпеки журналістів.
Для розгляду цієї теми заздалегідь було проведено опитування (аналіз і тренди) країн-членів щодо наявності дієвих національних механізмів захисту журналістів. Україна також поділилася своїм досвідом, що відображено в цьому дослідженні. До речі, серед членів Ради Європи досвід України з перекладу й поширення документів РЄ став визначним, вона чи не найвідповідальніше поставилася до цієї важливої роботи. З ініціативи представника України в Керівному Комітеті РЄ Ольги Герасим’юк Національна рада звернулася до різних органів влади з ініціативою розглянути затверджені Радою Європи документи, розмістити їх на офіційних веб-ресурсах і послуговуватися їхніми положеннями у євроінтеграційній роботі своїх відомств.
На семінарі представлено роботу он-лайн платформи ERGA, яка підтримує ініціативу щодо посилення захисту й безпеки журналістів і заохочує медіа-регуляторів та інші інституції співпрацювати з нею в цьому напрямі.
На цьому заході перед учасниками виступив Генеральний секретар Європейської Федерації журналістів, що підтримує цю платформу як партнер, Рікардо Гутьєрес. Він закликав країни до співпраці з платформою – задля удосконалення механізмів захисту й уникнення подвійних стандартів.
Ольга Герасим’юк у своєму виступі повідомила про те, що в Україні відбуваються позитивні законодавчі зміни стосовно безпеки журналістів. Детально зупинилася на доповненнях у Кримінальний кодекс щодо відповідальності за умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, їх переслідування, погрози чи насильство. Також розповіла про створення при Президентові України Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова і проект «Embedded journalists», головною метою якого є спрощення доступу журналістів до подій в зоні АТО та отримання достовірної інформації безпосередньо з місця подій.
Перший заступник голови Національної ради пояснила, що у зв’язку з російською агресією Україна заявила про дерогацію (ситуація, за якої закон або інші правові акти можуть частково скасовуватися; може застосовуватися у надзвичайних випадках або форс-мажорних обставинах), на що має право згідно з міжнародним законодавством.
Ольга Герасим’юк зауважила, що нині існують обмеження акредитації для російських ЗМІ, але стосуються вони лише пропагандистів, і це стало можливим на переконливі прохання вітчизняних журналістів. Інформаційна війна, що ведеться проти України, змусила вдатися і до обмеження ретрансляції багатьох телеканалів Російської Федерації. Проте такі рішення ухвалюються відповідно до національного законодавства і Європейської конвенції про транскордонне телебачення та судових ухвал.
На семінарі як головний доповідач ПАРЄ з питань свободи слова й безпеки журналістів виступив член цього консультативного органу, голова Комітету з питань культури, освіти, науки і медіа Володимир Ар’єв. Він говорив про необхідність саморегулювання медіа-сфери на тлі пропаганди, яку відчувають в різних країнах Європи. Володимир Ар’єв наголошував на важливості прозорості власності медіа – оскільки треба розуміти, хто створює інформаційний простір реально. Також він означив роль Парламентської асамблеї в зміцненні співпраці країн Європи в питаннях утвердження свободи й безпеки медіа.