Європейський Союз вітає напрацьований законопроєкт «Про медіа» і вважає за доцільне зробити подальший крок і перейти до його розгляду в першому читанні. Про це 8 липня під час відкритої онлайн-дискусії, присвяченій обговоренню його положень щодо діяльності онлайн-медіа, сказав Танел Танг, спеціаліст із політичних питань Групи з підтримки України Європейської комісії. Він нагадав про зобов’язання України наблизити власне медійне законодавство вимогам ЄС і запевнив, що Європейський Союз і надалі співпрацюватиме з Україною у цьому напрямі.
Пан Танг схвально оцінив тісне співробітницво при розробці законопроєкту з Радою Європи. Він зауважив, що ЄС розуміє, з якими реаліями доводиться стикатися Україні в контексті протидії дезінформації. «Ми повністю обізнані з викликами, які постають перед Україною у цьому напрямі, і продовжуємо висловлювати нашу солідарність і підтримку», – сказав він. Водночас Танел Танг наголосив, що не втрачають ваги стандарти щодо свободи висловлювань, яких необхідно дотримуватись у сферах як онлайн, та і офлайн-ЗМІ.
Представник Європейської комісії також повідомив, що ЄС вирішив посилити підтримку ЗМІ на сході України. Це стосується співпраці з регіональними підрозділами суспільного мовника, а також іншими мовниками на території, підконтрольній українському Уряду. При цьому відбуватиметься спроба налагодити тіснішу співпрацю з медіа на окупованих територіях. «Ми гарантуємо дуже сильне занурення у це питання з нашого боку», – висловився Танел Танг.
Він заохотив подальше широке обговорення в експертному колі дискусійних аспектів законопроєкту і висловив впевненість, що спільною працею законодавство України у сфері медіа сягне нового європейського рівня.
Сприяти впровадженню якісного законопроекту про медіа відповідно до Директиви ЄС про аудіовізуальні медіапослуги є одним з основних завдань проекту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні», підкреслила його керівник Галина Смірнова. Вона повідомила, що сьогоднішній захід є першим у серії запланованих обговорень законопроєкту.
Галина Смірнова нагадала, що крім обов’язку привести медійне законодавство у відповідність вимогам Директиви про аудіовізуальні медіапослуги в рамках Угоди про Асоціацію з ЄС, Парламентська Асамблея Ради Європи ще у 2005 році закликала Уряд України забезпечити, аби нова версія закону про телебачення і радіомовлення відповідала стандартам Ради Європи і рекомендаціям її експертів. Сьогоднішня робота над законопроєктом відбувалася саме у такій тісній співпраці, тому можна говорити про хороші напрацювання. «Хочу відзначити ефективну, відповідальну, самовіддану роботу членів робочої групи щодо напрацювання тексту. Також члени робочої групи внесли багато з рекомендацій експертів Ради Європи в доопрацьований текст», – сказала вона.
Центральними в законопроєкті Галина Смірнова назвала питання незалежності медіарегулятора, ефективної його роботи та надання гарантій від можливих зловживань при застосуванні санкцій. Зважаючи на наявність дискутивних моментів, які неоднаково сприймаються різними представниками медіагалузі, важливими є фахові обговорення. Ґрунтовні дискусії, на її переконання, мають відбутися і перед другим читанням законопроекту із залученням усім зацікавлених сторін та врахуванням усіх пропозицій. «Дуже важливо шукати консенсус, досягати компромісу», – наголосила вона.
Зараз Рада Європи отримала запит на експертизу нової версії законопроєкту «Про медіа», повідомила Галина Смірнова. Європейські експерти працюватимуть над таким звітом.
Усі коментарі, висловлені під час сьогоднішнього обговорення, будуть підсумовані і передані робочій групі Комітету ВРУ з питань інформаційної та гуманітарної політики для подальшого опрацювання.
Обговорення законопроєкту «Про медіа» було організоване Комітетом ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики у співпраці з Проєктом «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» та ГО «Платформа прав людини» за фінансової підтримки Counterpart Int.