Європейська Комісія ініціювала процес розробки нового закону про свободу медіа

14.01.2022

10 січня Європейська Комісія відкрила процес публічних консультацій щодо майбутнього закону Європейського Союзу про свободу медіа. Про цю знакову ініціативу, спрямовану на захист плюралізму і незалежності ЗМІ на внутрішньому ринку ЄС, оголосила Президент ЄС Урсула фон дер Ляєн у своїй офіційній доповіді про стан Європейського Союзу у 2021 році.

Відкриті 10 січня публічні консультації мають на меті зібрати погляди, докази й дані від громадськості, зокрема журналістів, ЗМІ (як комерційних, так і суспільних ЗМІ), науковців, громадянського суспільства, державних органів, підприємств і всіх зацікавлених сторін, щоб допомогти Європейській Комісії сформувати нові правила функціонування внутрішнього медіаринку ЄС. Запропонована Комісією тематика наразі охоплює три основні сфери, що стосуються медіаринків. Перша тематична група зосереджена на питаннях прозорості й незалежності ЗМІ – наприклад, детальний аналіз транзакцій на медіаринку, прозорість медіавласності, вимірювання аудиторії. Друга – зосереджена на умовах здорового функціонування ЗМІ – наприклад, доступ громадськості до різноманіття поглядів, інновації на медіаринку ЄС. Третя – охоплює тематику справедливого розподілу державних ресурсів -наприклад, незалежність суспільних ЗМІ, прозорість і справедливий розподіл державної реклами. Відповідну інформацію можна надавати до 21 березня 2022 року на порталі «Висловись».

Текст проєкту закону ЄС про свободу медіа має бути представлений Європейською Комісією у ІІІ кварталі 2022 року, як зазначено в Робочій програмі Комісії на 2022 рік. Документ ґрунтуватиметься на переглянутій Директиві про аудіовізуальні медіапослуги, яка встановлює правила щодо незалежності органів медіарегулювання, сприяє прозорості медіавласності і визнає, що редакційні рішення повинні бути вільними від втручання. Ініціатива буде зосереджена на усуненні бар’єрів для створення та функціонування медіапослуг і буде спрямована на створення спільної основи для розвитку внутрішнього ринку в медіасекторі, з огляду на захист свободи медіа та плюралізму на цьому ринку. Текст закону відповідатиме зусиллям ЄС щодо сприяння демократичній участі, боротьби з дезінформацією і підтримки свободи й плюралізму ЗМІ, які зазначаються в Європейському плані дій щодо демократії; він доповнить нещодавно ухвалену Рекомендацію щодо захисту, безпеки та розширення повноважень журналістів, проєкти законів ЄС про цифрові послуги і майбутню ініціативу щодо захисту журналістів та правозахисників від стратегічних позовів проти участі громадськості (SLAPP). Майбутній закон ЄС про свободу медіа також реалізовуватиметься поряд із заходами, пов’язаними із життєздатністю, стійкістю і цифровою трансформацією медіасектору, що їх вживатимуть в рамках Плану дій щодо медіа та аудіовізуальних засобів.

Цитати:

Віце-президент ЄС з питань цінностей та прозорості Віра Йоурова сказала: «ЗМІ – це стовп демократії. Але сьогодні цей стовп тріскається, коли уряди і приватні групи намагаються чинити тиск на ЗМІ. Ось чому Комісія запропонує спільні правила й гарантії захисту незалежності і плюралізму ЗМІ. Журналісти повинні мати можливість виконувати свою роботу, інформувати громадян і притягувати владу до відповідальності без страху чи прихильності. Зараз ми проводимо широкі консультації, щоб підготувати найкращу пропозицію».

Комісар ЄС з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон додав: «Ми повинні переконатися, що європейські ЗМІ, чи то приватні, чи суспільні, залишаються незалежними, інноваційними і стійкими і працюють без будь-якого невиправданого втручання в їхню діяльність. Сьогодні ми запускаємо консультації щодо майбутнього закону про свободу ЗМІ: ми хочемо почути вашу думку й ознайомитися з вашими рішеннями для формування стійкого медіаринку, який надає різноманітну і достовірну інформацію для громадян».

Джерело вебсайт Європейської комісії