Як запобігти медіатравматизації дітей в умовах війни: регулятор та психологи напрацьовують рекомендації

18.02.2025

18 лютого на засіданні Робочої групи зі створення правил захисту дітей у медіа, яка діє при Національній раді, було обговорено результати наукових досліджень, проведених експертами Інституту соціальної та політичної психології НАПН України на тему «Проблема медіатравми війни: результати психологічних досліджень», а також напрацьований вченими на основі цього проєкт рекомендацій «Як запобігти медіатравматизації дітей в умовах війни: рекомендації для медіаіндустрії».

Олена Ніцко, відповідальна секретарка, членкиня Національної ради і очільниця Робочої групи

«Сьогодні ми розглядаємо ґрунтовне дослідження психологів, які є нашими постійними партнерами, – фахівців Інституту соціальної та політичної психології НАПН України під керівництвом Любові Найдьонової, присвячене впливу висвітлення теми війни в медіа на психологічний стан дітей. За офіційними даними Офісу Генерального прокурора, під час війни в Україні загинуло 599 дітей, 1759 дітей отримали поранення різного ступеня тяжкості. А скільки дітей зазнали психологічного травмування. Тож Національна рада як регулятор робить усе можливе, аби уберегти дітей від повторного травмування, якого вони можуть зазнавати унаслідок занадто реалістичного розкриття теми війни у медіа. У 2022 році ми оновили і доповнили Спільний акт узгодження № 3 «Висвітлення в медіа теми дітей війни», який наразі використовується медіа», – наголосила членкиня, відповідальна секретарка Національної ради і очільниця Робочої групи Олена Ніцко.

Вона зауважила, що розроблені психологами рекомендації можуть бути доповненням цього Акта і сприятимуть відповідальному висвітленню подій війни.

Експертка Любов Найдьонова, презентуючи результати дослідження, яке тривало 10 років і розпочалося з початком вторгнення росії на територію України у 2014 році, повідомила, що в Україні виявлено високий рівень медіатравматизації: у 32% дошкільників і 15% підлітків.

Любов Найдьонова, доктор психологічних наук, Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, відділ психології масової комунікації та медіаосвіти

«Медіатравма – це погіршення психоемоційного стану, зумовлене споживанням медіапродукції. Зважаючи на високий рівень травматизації дітей реаліями війни (до 75% дітей пережили вплив зброї через обстріли й вибухи), потреба зменшити медіатравматизацію є нагальною і вимагає негайних дій», – підкреслила експертка.

На думку Любові Найдьонової, українським медіа наразі потрібна рефлексія редакційних стандартів, спрямована на переосмислення способів висвітлення воєнних подій, зокрема збройного насильства, страждань дорослих і дітей. На це і спрямовані рекомендації науковців, що ґрунтуються на результатах дослідження.

Психологи закликають медійників відповідально ставитися до висвітлення таких тем, максимально враховувати негативні ефекти в дитячої аудиторії, вони детально і зрозумілою мовою описані в рекомендаціях. Чутливий підхід при підготовці контенту даватиме змогу виконувати медіа інформаційну функцію, але не спричинятиме медіатравмування.

Невдовзі ці рекомендації будуть презентовані на широкий загал медійників та розміщені на офіційному сайті Національної ради.


Перейти до вмісту