Як захистити редакцію від кібератак: СБУ провела тренінги для медіа в Черкасах та Тернополі

29.05.2026

Тривають семінари-тренінги «Сучасні підходи протидії кіберзагрозам», які організували Служба безпеки України спільно з Національною радою для журналістів та представників медіасфери. На цьому тижні до навчання долучилися медійники Черкащини та Тернопільщини.

Черкаси

Учасники заходу спільно з фахівцями кіберпідрозділу СБУ у Черкаській області обговорювали сучасні кіберзагрози у медіасередовищі, роль медіа у формуванні безпечної комунікації, а також навички цифрового захисту.

Представниця Національної ради у Черкаській області Галина Рижак наголосила, що в умовах воєнного стану представникам медіа необхідно підвищувати професійні компетенції у питанні інформаційного захисту та застосовувати набуті практичні знання у своїй щоденній роботі, адже для ворога українські медіа є одними з основних цілей для спроб поширення дезінформації.

Керівник кіберпідрозділу Управління  СБУ у Черкаській області  зазначив, що кіберполіція нейтралізує 10-15 кібератак щодня. Двофакторна автентифікація, складні паролі та уважність суттєво підвищують захист цифрових сервісів та облікових записів, а однією з головних причин «успішних» кібератак залишається людський фактор.

У межах практичної частини семінару учасники разом із кіберфахівцями СБУ перевіряли налаштування безпеки акаунтів, навчились виявляти підозрілі повідомлення та опрацювали алгоритми дій у разі спроб несанкціонованого доступу до редакційної техніки.

Захід організували кіберфахівці Регіонального центру забезпечення кібербезпеки УСБУ в Черкаській області спільно з медіарегулятором за сприяння Ситуаційного центру забезпечення кібербезпеки СБУ.

Тернопіль

Представники регіонального центру забезпечення кібербезпеки СБУ розповіли медійникам регіону про специфіку кіберзагроз у сучасних реаліях України та надали практичні поради, як посилити захищеність свого цифрового середовища та ефективно протидіяти втручанню кіберзлочинців у професійну діяльність медіа.

«В умовах жорстокої війни, коли росія не може здолати опір українських захисників на полі бою, ворожі спецслужби намагаються ослабити Україну в тилу. Тому сьогодні кіберпростір перетворився на місце цілодобового протистояння і боротьби, в якій наш ворог вдається до найбрудніших і найпідступніших прийомів», – наголосив керівник регіонального кіберпідрозділу Служби безпеки.

«Інформаційна безпека є невід’ємною частиною роботи кожного медіа. В умовах війни журналісти та редакції щодня працюють у просторі підвищених ризиків, тому знання основ кібербезпеки та цифрової гігієни є надзвичайно важливими. Такі практичні заходи допомагають не лише посилити захист редакцій, а й зміцнюють співпрацю між державними структурами та медіасферою», – зазначила Христина Черешнюк, головна спеціалістка секретаріату представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Тернопільській області.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення рф фахівці СБУ нейтралізували понад 15 тисяч масштабних кібератак та кіберінцидентів. Основними цілями ворожих втручань є ресурси органів державної влади та стратегічно важливі підприємства, але й українські медіа постійно залишаються під прицілом росіян.

Для проведення спеціальних інформаційних операцій, якими спецслужби рф прагнуть посіяти паніку в суспільстві та розповсюдити кремлівську дезінформацію, ворог намагається використати українські медійні ресурси, зламуючи новинні сайти та акаунти видань у соцмережах.

Щоб запобігти цьому, співробітники СБУ детально розповіли учасникам заходу, як працюють кібератаки росіян, яке шкідливе програмне забезпечення вони використовують і яким чином організовують фішингові кампанії та DDoS-атаки.

Також фахівці СБУ приділили увагу питанням кібергігієни та захисту персональних даних, адже саме людський фактор часто стає найслабшою ланкою в системі кіберзахисту, яку можуть використати зловмисники.

Тому під час практичної частини заходу учасники тренінгу разом із кіберфахівцями СБУ навчалися ефективно налаштовувати захист мобільних пристроїв, перевіряти параметри безпеки акаунтів, а також відпрацювали алгоритми дій у випадку отримання підозрілих повідомлень або виявлення спроб несанкціонованого доступу до інформації.

Захід організували кіберфахівці Управління СБУ в Тернопільській області спільно з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення за сприяння Ситуаційного центру забезпечення кібербезпеки СБУ.


Перейти до вмісту