Як медіа висвітлювати обставини досудового розслідування за участі дітей – новий акт робочої групи

26.10.2023

Робоча група із захисту прав дітей у медіа, що діє в Національній раді, обговорила на засіданні 25 жовтня проєкт нового саморегулівного акта узгодження. Він покликаний окреслити правила для медіа, як їм висвітлювати обставини досудового розслідування за участі дітей.

Ідея напрацювання такого документа виникла під час попередньої зустрічі, коли йшлося про психологічні аспекти висвітлення тем насильства над дітьми, зауважила голова робочої групи, членкиня і відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко. Тоді усі дійшли одностайної згоди, що, з одного боку, дитину треба сприймати як повноцінного учасника події і суб’єкта (розуміючи і враховуючи її права, гарантовані державою), а з другого боку – діяти саме в найкращих інтересах дитини.

Зважаючи на потребу окреслити специфіку роботи медіа в ситуації, коли триває досудове слідство, учасником якого є дитина, фахівчиня Національної ради, юристка Ольга Полякова розробила проєкт акта № 6 «Висвітлення в медіа фактичних обставин досудового розслідування за участі дітей». Свої зауваження і пропозиції до проєкту документа для обговорення на засіданні робочої групи надіслали Радниця – уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, а також представники медіаіндустрії.

Вони обговорювали загальні аспекти – як то інтерес суспільства знати про кричущі випадки порушень, учасниками яких можуть бути діти, потребу дотримання принципу незавдання шкоди дитині – так і більш конкретні питання. Наприклад, необхідність отримання висновку психолога щодо оцінки психологічного стану дитини, як приховувати обличчя дітей. Фахівці намагалися узгодити виробничі аспекти медіа і потребу захисту дитини.

Під час обговорення представник Суспільного Федір Скрипник зауважив, що головним правилом для медіа є «не нашкодь». «Завдання редакції – зрозуміти, як опублікований матеріал може зашкодити дитині. При цьому йдеться про увесь спектр шкоди – юридичний, суспільний тощо», – сказав він. Також, на його думку, оперативність – це єдиний стандарт журналістики, яким можна пожертвувати, готуючи матеріали за участі дитини, заради забезпечення конфіденційності і поваги до її особистості.

Олена Ніцко нагадала, що напрацьовані робочою групою матеріали стануть основою для медіакодексів, які надалі розроблятимуть органи спільного регулювання. На тему захисту прав дітей у медіа профільний медійний Закон передбачає створення чотирьох актів:

  • щодо визначення критеріїв до інформації як такої, що може заподіяти шкоду фізичному, психічному, моральному розвитку дітей;
  • розподіл дітей на вікові категорії, встановлення критеріїв класифікації програм за віковими категоріями;
  • затвердження вимог до демонстрування спеціальних попереджень і
  • визначення порядку віднесення суб’єктом у сфері медіа інформації до відповідних вікових категорій дітей.

Крім того, зважаючи на озвучені раніше наміри робочої групи оновити і доопрацювати Спільний акт узгодження № 1 «Захист дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіа-виробництва», Національна рада замовила наукове дослідження. «Його мета, – повідомила Олена Ніцко, – «сформулювати рекомендації для співрегулювання медіапростору в Україні на основі аналізу й узагальнення світового досвіду дослідження ефективних практик регулювання медіависвітлення сексуального насильства і досліджень впливу медіависвітлення сексуальних питань на розвиток дитини». Дослідження відбувається під керівництвом Любові Найдьонової – членкині робочої групи із захисту прав дітей у медіа, медіаекспертки, заступниці директора з наукової роботи, завідувачка лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України. Результати дослідження планується представити учасникам робочої групи до кінця цього року. З їх урахуванням спільно вестиметься робота над оновленням Акта № 1.

Також Олена Ніцко звернула увагу, що нині Національна рада спостерігає порушення висвітлення медіа випадків суїциду. Цих порушень припускаються і традиційні медіа – телебачення і радіо, а особливо – онлайн-медіа. Уже понад 6 років діє напрацьований за участі психологів, медіаюристів, представників медіагруп Акт № 2 «Висвітлення ЗМІ теми суїциду». Національна рада закликає медіа користуватися ним і дотримуватися визначених правил при підготовці матеріалів на таку тему.  До речі, цей акт є відкритим для підписання усіма медіа.

Учасники робочої групи упродовж двох тижнів надішлють оновлені формулювання окремих пунктів проєкту акта № 6, які були відкладені для доопрацювання. Далі їх узагальнять і фахівці визначаться, яким буде цей документ.