Виклики цифрової ери, свобода слова та безпека інформації: в Кишиневі відбулося ювілейне засідання EPRA 

19.05.2025

Фахівці з усієї Європи, серед яких і  представники Національної ради, зібралися у Кишиневі (Молдова) на 61-ше засідання Європейської платформи регуляторних органів (EPRA). У фокусі обговорення виклики сьогодення, які постали перед медіарегулюванням – цифрова безпека дітей, незалежність медіа та перевірка інформації. 

Серед учасників засідання Європейської платформи, що проходило з 14 по 16 травня, були представники Національної ради – начальниця відділу міжнародного співробітництва Оксана Крекота та аналітик департаменту контролю, аналізу, стратегічного та регіонального розвитку Ігор Тимофєєв.

Цьогорічна зустріч була ювілейною: EPRA та Аудіовізуальна рада Молдови відзначили 30-річчя своєї діяльності. Із вітальними промовами до учасників звернулися президентка Молдови Майя Санду, голова Аудіовізуальної ради Ліліана Віту та очільниця EPRA – генеральна директорка норвезького медіарегулятора Марі Велсанд.

У своєму виступі Майя Санду підкреслила послідовну політику Молдови до європейської інтеграції, зокрема й через реформи в медіасекторі.

«Ми вже маємо незалежного медіарегулятора, і це частина ширших змін у нашій країні. Ми також підтримуємо Україну в її боротьбі», – повідомила президентка Молдови.

Голова EPRA Марі Велсанд привітала учасників ювілейної зустрічі і уточнила, що навіть в умовах глобальних викликів спільні цінності залишаються незмінними.  

«EPRA завжди стояла на засадах незалежності, відкритості та співпраці, – сказала Марі Велсанд. – У дедалі більш поляризованому світі нейтральність і чесність у регулюванні є не просто цінністю, а необхідністю».

Голова Аудіовізуальної ради Молдови Ліліана Віту нагадала, що становлення національного регулятора відбувалося в умовах пандемії, війни, міграційної кризи, економічної нестабільності та постійного інформаційного впливу з боку росії. За її словами, для Молдови, як і для України, яка протистоїть збройній агресії, особливо важливими є зміцнення свободи слова, забезпечення доступу до достовірних фактів та ефективна протидія дезінформації. Окреме занепокоєння викликає поширення маніпулятивного контенту в онлайн-просторі, який досі залишається фактично поза межами правового регулювання.

«Сьогодні ми маємо ситуацію, коли великі загрози перемістилися на цифрові платформи, і закон не дозволяє нам ефективно на них реагувати», – заявила Ліліана Віту.

Молдова вже має позитивний досвід обмеження трансляції російських телеканалів, які поширювали пропаганду. Такі обмеження дали поштовх до розвитку національного медіапродукту.

Представники Національної ради взяли участь у заходах платформи, щоби ознайомитися з досвідом колег та актуальними підходами до регулювання. Зокрема, на пленарних сесіях розглядалися стратегії захисту неповнолітніх на цифрових платформах, а також шляхи вдосконалення регуляторної політики на основі достовірної інформації та аналітики.

Окрім змістовного обговорення, захід мав й організаційне значення. Члени EPRA обрали нове керівництво платформи. Головою організації стала директорка з питань медіаграмотності та освіти користувачів ірландського медіарегулятора – Стефані Комі.

Ювілейне 61-ше засідання EPRA зібрало понад 130 учасників із 48 регуляторних органів-членів платформи. До заходу також долучилися дипломати, зокрема посли США, Нідерландів та Швеції.

Шведська агенція з міжнародного розвитку SIDA стала співорганізатором заходу. У межах засідання також було представлено та затверджено нову візуальну айдентику EPRA, що відображає сучасний етап розвитку платформи.


Перейти до вмісту