Висвітлення кримської тематики, державна допомога релокованим медіа, джерела поширення інформації на тимчасово окуповані території, концепція відновлення українського мовлення після деокупації – своїми думками ділиться представник Національної ради в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі Володимир Ляшенко в інтервʼю «Суспільне Крим».
Загальноукраїнські медіа, за словами Володимира Ляшенка, висвітлюють тему Криму лише тоді, коли з’являються якісь резонансі події, зокрема дії Збройних Сил України з його звільнення. Системно ж цю тематику порушують медіа, які певним чином «заточені» на інформацію з Криму.
«Релоковані з Криму медіа, що заточені на кримську аудиторію, на жаль, не можуть отримувати гроші від кримської аудиторії, хоча їх контент і заточений саме на цю аудиторію. Але їх робота необхідна для того, щоб тримати Крим у інформаційному фокусі України та світу. Таким медіа вкрай потрібна державна або грантова підтримка», – акцентує Володимир Ляшенко.
Українське законодавство потребує визначення терміну «релоковане медіа», і державна підтримка таких медіа має бути системною.
Володимир Ляшенко звернув увагу, що будь-яке джерело інформації, що працює на території Криму, не може бути публічним, адже воно відразу потрапить у поле зору російських спецслужб. Тому дуже складно отримувати верифіковану інформацію безпосередньо з Криму.
Оскільки сьогодні немає можливості доносити кримчанам інформацію з материкової частини України за допомогою ефірного теле- та радіомовлення, здебільшого використовуються такі канали поширення:
- супутникове мовлення;
- інтернет-платформи;
- соціальні мережі.
Але деякі з цих джерел мають безпекові аспекти їх використання, оскільки знаходяться під пильним контролем ФСБ.
Представник медіарегулятора зауважив, що концепція швидкого відновлення мовлення на тимчасово окупованих територіях після деокупації існує, але її реалізація буде залежати від того, яку ми отримуємо територію, наскільки буде зруйнована медійна інфраструктура.
Дуже важливим моментом буде мова, якою буде доноситися інформація, адже, понад 10 років у Криму в публічній сфері українська мова не використовувалася. Не виключено, що доведеться певний час дублювати інформацію російською мовою, а в цей час досить активно забезпечувати можливість вивчення української мови на деокупованих територіях – як для дітей, так і дорослих, наголосив Володимир Ляшенко.
Про це та інше детальніше читайте в інтерв’ю Володимира Ляшенка «Суспільне Крим».