Український інститут національної пам’яті висловив свою позицію щодо пам’ятних дат

20.04.2017

Розглянувши лист Національної ради стосовно визначення категорій окремих історичних подій, Український інститут національної пам’яті в межах своєї компетенції висловив свою думку щодо доцільності застосування телерадіоорганізаціями у певні дні історичних подій особливого порядку ведення мовлення.

Так, стосовно Дня Героїв Небесної Сотні і Дня Чорнобильської трагедії, що відзначаються відповідно 20 лютого і 26 квітня, Інститут вважає доцільним і необхідним особливий порядок ведення мовлення телерадіоорганізаціями із припиненням трансляції комедійних, еротичних фільмів, гумористичних і розважальних передач, а також поширенням інформації про події, що трапилися у ці дні.

Стосовно дати 22 червня, визначеної Днем скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, зазначено, що ця дата як день, коли для України начебто почалася війна з нацистською Німеччиною, є одним із радянських  і сучасних російських міфів, оскільки тисячі українців сучасних західних областей України воювали з Німеччиною ще з вересня 1939 року у складі польської армії, а тогочасної Карпатської України з березня 1939 року чинили опір союзниці гітлерівської Німеччини – Угорщині.

Щодо 28 жовтня – Дня визволення України від фашистських  загарбників – зауважено, що цей радянський міф використовувався з метою приховування тоталітарного характеру комуністичного режиму та справжніх наслідків Другої світової війни для України. Останні бої з нацистськими окупантами відбулися на території України на місяць пізніше від зазначеної дати. Крім того, вигнання нацистських окупантів з території України по суті не було «визволенням», оскільки не принесло свободи українському народові, відновлення прав і свобод людини, а навпаки, унаслідок вигнання нацистів на території України було відновлено комуністичний тоталітарний режим.

З огляду на це, на думку Українського інституту національної пам’яті, застосування у зазначені дні якогось особливого порядку ведення мовлення із використанням радянської пропагандистської термінології та міфів є не лише недоцільним, а й небезпечним у час, коли триває російська агресія проти України на Донбасі.

Сьогодні Інститут працює над законопроектом, який має врегулювати порядок встановлення та особливості відзначення державних та інших свят, пам’ятних дат і скорботних днів у країні, зокрема встановити дефініції та  чітке розмежування різних категорій свят та інших днів.

Національна рада звертає увагу керівників телерадіоорганізацій на необхідність керуватися Правилами ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті в такі найближчі дні: 26 квітня  – День Чорнобильської трагедії, 28 квітня  – 70 років із часу проведення польською владою акції «Вісла» – примусових депортацій українців з українських етнічних земель Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя, 8 травня – День пам’яті та примирення, 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, 21 травня (третя неділя травня) – День пам’яті жертв політичних репресій.


Перейти до вмісту