На засіданні Національної ради 3 жовтня 2012 року 26 телерадіоорганізацій переоформили свої ліцензії у зв’язку з приведенням програмних концепцій мовлення до вимог Закону України «Про засади державної мовної політики».
Нагадаємо, що згідно з частиною 3 статті 24 зазначеного закону, телерадіоорганізації України можуть на власний розсуд вести мовлення державною мовою, регіональними мовами або мовами меншин, мовами міжнародного спілкування та іншими. Відповідно графу про мови у ліцензіях теле- та радіокомпаній було скасовано.
Під час брифінгу, що відбувся по закінченні засідання Національної ради, заступник голови регуляторного органу Лариса Мудрак, відповідаючи на запитання журналістів, повідомила, що нині в Національній раді перебуває 161 заява від компаній щодо такого переоформлення ліцензій. На попередньому засіданні було задоволено близько 40 таких заяв від мовників. «Відповідальність за мовний сегмент продовжують, як і раніше, нести самі телерадіоорганізації. Тенденція, яка простежується зараз, подібна до тієї, що була в попередні роки. На основі досліджень даних Держкомстату, коли ми бачили, що населення, де мовить компанія, у певних відсотках становлять нацменшини, ми йшли на підхід переоформлення ліцензій і зменшували відсоток державної мови», – зазначила вона.
Також Лариса Мудрак висловила думку, що новий «мовний» закон не є досконалим. І найближчим часом до нього мають бути внесені зміни.
«У спілкуванні з мовниками я все одно переконуюся, що кожен із них чітко розуміє і несе відповідальність перед своєю аудиторією. І щодо мови ведення передач ті самі підстави, про які ми говорили раніше, залишаються й нині», – зауважила заступник голови Національної ради.
Голова Національної ради Володимир Манжосов підкреслив, що компанії повинні самі визначатися стосовно мовної політики, враховуючи ті групи населення, які вважають своєю рідною ту чи іншу мову.
«Такі заяви подають загальнонаціональні та державні мовники, які можуть переоформити ліцензії у тримісячний термін на безоплатній основі. Що стосується компаній, які подадуть заяви на переоформлення пізніше, то вони платитимуть відповідно до тарифів, які існують. Якщо будуть компанії, які не переоформлять і залишаться зі старими ліцензіями, то це їхнє бажання. Коли в ліцензії записано 100% української мови, вони так і вестимуть мовлення. Якщо вестимуться 75% передач державною мовою, а записано 100%, то Національна рада при перевірці цей показник не братиме до уваги», – пояснив він.