Медіарегулятор скасував конкурс на мовлення на вільних радіоканалах для розвитку загальнонаціональних мереж через відсутність претендентів і водночас оголосив новий на ефірне мовлення з використанням радіочастотного спектра в МХ-2, МХ-3. Напрацював пропозиції до трьох проєктів нормативних актів. Позапланово перевірить діяльність медіа. Далі – детальніше про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 5 вересня.
Національна рада підготувала свої пропозиції та зауваження до трьох проєктів нормативних актів, що надійшли на погодження.
Два проєкти розпоряджень надійшли до медіарегулятора на погодження від Антимонопольного комітету України:
- «Про затвердження Методики визначення меж ринку розповсюдження (поширення) та споживання рекламної інформації»;
- «Про затвердження Методики визначення меж ринку у сфері медіа».
Обидва проєкти актів Антимонопольного комітету, які стосуються медіаринку, пройшли громадське обговорення. До роботи над ними були залучені фахівці, які безпосередньо працюють у медіа. Проаналізувавши численні листи, що надійшли від представників індустрії, а також Громадської ради при Національній раді, регулятор дійшов висновку, що ці проєкти розпоряджень потребують доопрацювання та узгодження з положеннями норм Законів України «Про медіа» та «Про рекламу».
Пропозиції буде передано до Антимонопольного комітету України.
Висловив свою думку регуляторний орган і щодо проєкту наказу Державного агентства України з питань кіно «Деякі питання підтвердження відповідності суб’єктів кінематографії критеріям, визначеним частиною першою статті 8 Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні». Документ надійшов на погодження від Державного агентства України з питань кіно (Держкіно). Національна рада погодила цей проєкт із зауваженнями і пропонує цей документ привести у відповідність до положень Закону України «Про медіа». Держкіно зможе ознайомитися з обґрунтованими пропозиціями й зауваженнями медіарегулятора, які будуть йому скеровані.
Наприкінці травня цього року Національна рада своїм рішенням № 1891 оголосила конкурс на мовлення на вільних радіоканалах для розвитку загальнонаціональних мереж. На конкурс пропонувалося 8 частот у п’яти областях України: Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Миколаївській та Одеській.
У визначений для подачі заяв термін – до 8 серпня 2024 року – надійшла всього одна заява від Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерційна радіостудія «Самара» (позивні «радіо «Самара») із Павлограда Дніпропетровської області. Компанія виявила бажання податися на частоту 95,9 МГц у Вільногірську Дніпропетровської області.
З огляду на те, що суб’єкт не відповідає умовам конкурсу в частині територіальної категорії мовлення – загальнонаціональна, та не усунув в повному обсязі недоліки щодо надання повного пакета документів, Національна рада відповідно до статей 10, 51, 52, 53, 87, 90 Закону України «Про медіа» відмовила «радіо «Самара» в допуску до конкурсу.
Відтак через відсутність інших претендентів взяти участь у конкурсі на мовлення з використанням радіочастотного спектра на вільних радіоканалах (для розвитку загальнонаціональних мереж) Національна рада відповідно до частини дев’ятої статті 54 Закону України «Про медіа» вирішила його скасувати.
Водночас медіарегулятор оголошує конкурс на мовлення з використанням радіочастотного спектра на вільних загальнонаціональних каналах (програмах) мовлення ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мереж МХ-2, МХ-3 стандарту DVB-T2 (MPEG-4).
Всього пропонуються 3 канали (програми): у МХ-2 – один канал, у МХ-3 – два канали.
Обов’язковою вимогою до програмної концепції мовлення охочих податися на цей конкурс є цілодобове мовлення, формат телеторгівля.
Докладніша інформація про цей конкурс незабаром з’явиться на сайті Національної ради.
Національна рада затвердила План проведення перевірок ліцензіатів на ІV квартал 2024 року.
Планові виїзні перевірки проводитимуться перед закінченням строку дії ліцензії на мовлення щодо дотримання вимог статей 21 та 35 Закону України «Про медіа».
Медіарегулятор погодив тимчасовий відступ від умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення київському ТОВ «Тотвельд» (логотип «XSPORT», лінійне телевізійне мовлення).
Причиною такого рішення компанія вказала обставини, зумовлені збройною агресією рф проти України. Зокрема, медіаринок зазнав суттєвих змін, згортання бізнесів, окупація певних регіонів України негативно вплинули на активність рекламного ринку. Зменшилася кількість компаній, що розміщують комерційну інформацію за плату, також відбувається постійне скорочення рекламних бюджетів навіть у тих замовників рекламних послуг, що продовжили співпрацю. Відповідно, акцентує суб’єкт, зменшилися або майже відсутні доходи від цієї сфери.
Після завершення в країні воєнного стану «XSPORT» має повернутися до виконання обов’язкових умов своєї ліцензії.
На ТОВ «ТІМ ФМ» із Чернігівської області чекає позапланова безвиїзна перевірка її діяльності.
Підставою для призначення перевірки стало недотримання медіа вимог частини третьої статті 60 Закону України «Про медіа».
20 червня цього року відбулася реєстраційна дія – державна реєстрація створення юридичної особи ТОВ «ТІМ ФМ» в результаті виділу. Пункт 1 частини другої статті 60 Закону України «Про медіа» передбачає, що реорганізація ліцензіата є підставою для внесення змін до Реєстру. Закон вимагає, щоби товариство протягом 10 робочих днів із дати переходу до нього прав та обов’язків ліцензіата подало до Національної ради заяву про внесення змін до Реєстру. Проте до 4 липня 2024 року (включно) такої заяви від медіа не надходило.
Неподання у визначені законом строки заяви про внесення змін до Реєстру є значним порушенням.
Перевірка діяльності суб’єкта відбудеться у період із 26 вересня по 4 жовтня цього року включно.
Національна рада додала до Реєстру суб’єктів у сфері медіа 1 суб’єкта у сфері друкованих медіа. Одночасно 20 збірників зареєстрував Український державний університет імені Михайла Драгоманова з Києва. Мова друку видань: українська, англійська, іспанська, італійська, німецька, польська, словацька, угорська, французька, чеська. Територія розповсюдження зареєстрованих збірників – Україна (100%).
Регулятор відмовив 2-м організаціям у реєстрації друкованих медіа:
- Державному підприємству «Редакція інформаційного бюлетеня «Офіційний вісник Президента України» з Києва – оскільки бюлетень не належить до друкованих медіа, бо є офіційним друкованим виданням, яке видається з метою забезпечення доступу до публічної інформації;
- Державному підприємству «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» з Києва – бо засновником ДП є орган державної влади, отже, ця обставина унеможливлює його реєстрацію як суб’єкта у сфері друкованих медіа.
Рішення щодо реєстрації релігійних видань ТОВ «Суворов» з Дніпра не набрало необхідної кількості голосів.
Громадська організація «Місто.Медіа» з Волинської області зареєструвала онлайн-медіа «misto.media» (онлайн-журнал).
ТОВ «Місцеві новини» (логотип літера «М» (зелена)) із Южного Одеської області стало лінійним медіа, що провадить мовлення без використання радіочастотного спектра. Цей місцевий мовник обрав формат загальної тематики, працює за кабельною аналоговою технологією.
У двох областях після реєстрації будуть доступні послуги 3 провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям:
- Курахове Донецької області – ТОВ «Телерадіокомпанія «Зеніт»;
- Біла Церква Київської області – ПП «Телерадіокомпанія «Росьтелеком плюс» і ПП Телерадіокомпанії «Рось Телеком-1».
У своїй діяльності вони використовують кабельну аналогову, кабельну цифрову, ІРТV технології.
Під новими позивними працювати київське ТОВ «Телерадіокомпанія «Бізнес-радіо». Тепер у столиці воно звучатиме як радіо «MAGIC».
КУ «Оратівська редакція радіомовлення» (позивні «Говорить Оратів») далі мовитиме на частоті 69,62 МГц у селищі Оратові Вінницької області. Цій місцевій радіостанції ще на 10 років регуляторний орган продовжив строк дії ліцензії.
Окрім того, на звернення низки компаній регуляторний орган зафіксував оновлення в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа, що стосуються зміни найменування заявника на підставі реорганізації (злиття), кінцевого бенефіціарного власника та відомостей про структуру власності, технічних характеристик у частині зміни місцезнаходження передавача, характеристики сигналу каналу мовлення, інформації для сервісів, що надаються через мережу Інтернет.