Штрафи, приписи і підсумки двох конкурсів на мовлення – про рішення Національної ради від 21 грудня

21.12.2023

Медіарегулятор визначив переможців конкурсів на радіо- і телевізійне мовлення, зареєстрував ще два телеканали як іноземні медіа, розглянув результати перевірок, застосувавши заходи реагування приписи і штрафи, та продовжив реєстрацію нових друкованих, онлайн-медіа і провайдерів аудіовізуальних сервісів. Про рішення, ухвалені на засіданні 21 грудня, – далі.

Національна рада підбила підсумки двох конкурсів на мовлення.

 • Конкурс на мовлення для розвитку загальнонаціональних мереж.

Із 12-ти виставлених на конкурс частот претенденти були лише на частоту 92,7 МГц у Ковелі Волинської області. Надалі цю частоту освоюватиме ТОВ «Наше радіо» (позивні «Наше Радіо»), м. Київ.

 • Конкурс на мовлення  у ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мережах стандарту DVB-T2.

За результатами конкурсу на 1-ій програмі 47 ТВК у м. Першотравенську (Миколаївка) Дніпропетровської області мовитиме ТОВ «Тайм медіа солюшин» (логотип «РОЗПАКУЙ.TV»), м. Дніпро.

На 3-ій програмі 44 ТВК у Коломиї (Дебеславцях ) Івано-Франківської області виходитиме в ефірКП Івано-Франківське міське КП ТРК «Вежа» (логотип «ВЕЖА»), м. Івано-Франківськ.

Національна рада нагородила Почесною грамотою:

 • Тетяну Журкову, завідувачку Центру української жестової мови громадської організації «Всеукраїнська організація осіб з інвалідністю зі слуху «Українське товариство глухих», м. Київ. Регулятор відзначив її вагомий внесок у забезпечення реалізації права на доступ до інформації осіб з інвалідністю, міжмовної та міжкультурної комунікації між особами з порушенням слуху і чуючими під час воєнного стану. Підставою також стало 90-річчя цієї громадської організації;
 • Андрія Середу, фахівця відділу інформаційних технологій та захисту інформації управління ресурсного забезпечення, впровадження IT технологій та захисту інформації медіарегулятора – за сумлінну працю, активну громадську позицію та особистий внесок у боротьбу проти військової агресії ворога України. Нині він служить у лавах ЗСУ, захищаючи Україну.

Два телеканали, які мовлять і походять із США та Великої Британії, зареєстровані як іноземні лінійні медіа.

Спортивна програма SPORT 3, правовласником якої є ТОВ «Мрія медіа продакшенс» (MRIYA MEDIA PRODUCTIONS, LLC), транслюватиметься українською і англійською мовами для глядачів України, країн Балтії й Молдови.

Телеканал EWTN – Eternal Word Television Network (Ітернал Ворд Телевіжн Нетворк) – релігійної тематики, створений для аудиторій України, Великої Британії, Польщі, Німеччини, Угорщини та Ірландії. Свій контент поширюватиме українською й англійською мовами.

З 1 січня 2024 року Центральна телерадіостудія Міністерства оборони України (логотип «Армія ТБ») працюватиме в багатоканальній мережі МХ-7 на 1 каналі (програмі). Регулятор на прохання компанії скасував її дозвіл на тимчасове мовлення в МХ-1. Натомість видано дозвіл на тимчасове мовлення в мережі МХ-7. Компанія мовитиме цілодобово на території України у стандарті DVB-T2. Дозвіл буде чинним, допоки діятиме розділ IX Закону України «Про медіа».

На херсонське ТОВ «Реал-медіа» (логотип «KRATU») чекає позапланова виїзна перевірка. Перевірку діяльності цього аудіовізуального лінійного медіа, заплановану регулятором на
13 грудня цього року, не вдалося провести, оскільки за місцем реєстрації представника компанії не виявилося. Тому фахівцями Національної ради було складено акт про відмову медіа від проведення перевірки. Законодавство визначає такий факт грубим порушенням. Регулятор призначив компанії перевірку повторно, як того вимагає частина шоста статті 104 Закону України «Про медіа».

Три медіа отримали від регулятора штраф як санкцію реагування на порушення.

На ТОВ «Музичний канал «О–ТВ» (логотип «О – TV»), м. Київ, накладено штраф у розмірі 75 мінімальних заробітних плат, що становить 502 500,00 грн. Таке рішення ухвалене через повторну відмову компанії у проведенні перевірки. Працівникам Національної ради вдруге не вдалося провести перевірку медіа, оскільки воно чи його уповноважена особа не перебували за адресами, зазначеними у Реєстрі суб’єктів у сфері медіа. Повторна упродовж останнього року відмова у проведенні перевірки відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 110 Закону України «Про медіа» належить до грубих порушень, за що передбачено такий захід реагування.

Також не вдалося провести планову виїзну перевірку ТОВ «Сорок дев’ята паралель» (позивні: «музичний твір (мелодія) з накладеним текстом «Радио 49 параллель наша музыка ваше удовольствие») м. Київ. Штраф для цього мовника становить 10 відсотків ліцензійного збору – 135,54 грн.

ТОВ «Ісландія» (логотип «ІСЛАНДІЯ» (комбіноване)), м. Буча Київської обл., отримало штраф через поширення 3 жовтня та у повторі 4 жовтня у програмах «Розрив», «Суперlive» та «Антиподи» нецензурних висловлювань і слів, що можуть завдати  шкоди фізичному, психічному або моральному розвитку дітей. Медіа не вжило жодних заходів, щоб припинити правопорушення у прямому ефірі, ще й допустило трансляцію програм у повторі без редакційного контролю. В усіх зазначених програмах не транслювалися спеціальні попередження про шкоду, яка може бути завдана дітям такими програмами. Отже, медіа порушило пункт 7 частини першої і частину четверту статті 42 Закону «Про медіа». Штраф становить 268 тис. грн. – 40 мінімальних заробітних плат.

За результатами планових виїзних перевірок трьох радіостанцій медіарегулятор виніс чотири приписи. За недотримання програмної концепції мовлення приписи отримали:

 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Магніт» (позивні «Радіо магніт»), м. Канів Черкаської області;
 • ТОВ «Рекламно-інформаційне агентство «Бліц» (позивні «Бліц-FM»), м. Біла Церква Київської області;
 • ТОВ Богуславська інформаційна агенція» (позивні «Богуслав-FM»), с. Шупики Київської області.

Окрім того, «Богуслав-FM» отримав ще й припис за порушення вимог пункту 7 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа»  і частини другої статті 9 Закону України «Про рекламу». Трансльована реклама не була чітко відокремлена від інших програм і означена як така.

Виявлені регулятором порушення є незначними, тому законодавство передбачає такий захід реагування як припис.

До зареєстрованих суб’єктів у сфері онлайн-медіа вирішили долучитися ще 20 заявників. Низка компаній внесли на реєстрацію одразу кілька своїх ресурсів:

 • ТОВ «Челайн медіа груп» із Чернігова – інформаційно-новинний портал, сторінки у соціальних мережах Facebook, Instagram, X, Youtube канал, Telegram канал;
 • ТОВ «Онлайн-медіа», м. Київ – 3 вебсайти;
 • Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка із Хмельницької області – 3 збірники;
 • Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ, – 2 вебсайти електронного наукового журналу.

Також Національна рада зареєструвала вебсайт «Жінки в медіа»; інтернет-ЗМІ «Інформаційна агенція «Голос Криму», інформаційне агентство «Рубрика», вебсайт «Український освітньо-науковий медичний простір»/«Ukrainian educational and scientific medical space», інформаційний інтернет-сайт «Одеський обласний центр журналістських розслідувань» та інтернет-ЗМІ «ЗМІ.ck.ua».

Національна рада додала до Реєстру суб’єктів у сфері медіа нових суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 97 друкованих видань – 34 журнали, 17 газет, 14 наукових журналів, 10 збірників наукових праць, 10 міжнародних науково-технічних журналів, 6 наукових збірників, 2 науково-виробничі журнали, 1 науково-технічний збірник, 1 збірник, 1 збірку, 1 науково-практичний журнал.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (40 видань — 50%), а також Україна та зарубіжжя (40 видань — 50%).

Найбільшу кількість – одразу 24 журнали, які поширюються в Україні, – вніс до Реєстру Волинський національний університет імені Лесі Українки, м. Луцьк Волинської області. Видання публікуються українською, англійською, німецькою, польською, іспанською, французькою, болгарською мовами.

Одночасно 16 видань (10 міжнародних науково-технічних журналів, 5 збірників наукових праць, 1 науково-технічний збірник) зареєстрував Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м. Київ. Мова публікації видань – здебільшого українська та англійська, одне видання винятково англомовне, одне – одразу 3-ма мовами: українською, англійською, польською.

Серед зареєстрованих газет – 5 всеукраїнських, 7 обласних, 4 районні, 1 міська. Одразу 3 всеукраїнські газети державною мовою зареєструвало ТОВ Центру соціально-політичних технологій «Паблік релейшинс» із Києва.

Як провайдери аудіовізуальних сервісів також були зареєстровані 10 суб’єктів у сфері медіа. Свої послуги вони надаватимуть у восьми регіонах нашої країни:

 • Закарпатська область – ПП ТРК «Х-ТВ»;
 • Івано-Франківська ТОВ «Телерадіокомпанія Еліпс»;
 • Київська – ТОВ Миронівської фірми «Побутрадіотехніка»;
 • Хмельницька – ТОВ «Телерадіокомпанія «Лотел-СКТБ»;
 • Львівська – ПП «Астра-НЕТ»;
 • Сумська – ПП «Телерадіокомпанія РКТ-2»;
 • у Житомирі та області працюватимуть фізична особа-підприємець Папроцький В. П. і фізична особа-підприємець Каліновський Р. О.;
 • Одесі й області – ПП «Світогляд» і ТОВ «Телеком бонус».

У своїй діяльності провайдери застосовуватимуть кабельну аналогову, кабельну цифрову, інтернет- (IPTV) технології.

Національна рада задовольнила клопотання двох медіа стосовно тимчасового відступу від умов ліцензій. Це:

 • ТОВ «ТРК «Музика ТВ» (логотип «Піксель TV»), м. Київ;
 • «ТРК «Право А/ТВК» (логотип «Три смуги червоного, зеленого та синього кольорів»), м. Харків.

Своє клопотання компанії обґрунтовують фінансовими труднощами через збройну агресію рф і воєнний стан.

Трьом радіокомпаніям (дві місцеві й одна регіональна) продовжено строк дії їхніх ліцензій ще на 10 років:

 • КП «Телерадіоорганізація «Сокиряни» Сокирянської міської ради Чернівецької області (позивні музичний твір «Позивні телерадіоорганізації «Сокиряни» автор Рудий Юрій Анатолійович), що мовить на частоті 104,7 МГц 12 годин на добу в Сокирянах Чернівецької області;
 • ГО «Радіо кримських громад» (позивні «Радіо Крим. Реалії»), м. Київ. Частота 105,9 МГц, 
  с. Чонгар Генічеського району Херсонської області;
 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Можливість» (позивні «радіо М»), м. Слов’янськ Донецької області. Мовить цілодобово у смт Миколаївці Одеської області на частоті 101,7 МГц.

Двом суб’єктам у сфері медіа регулятор на підставі статті 65 Закону України «Про медіа» скасував реєстрацію. З проханням про це звернулися ГО «Резидент» із Києва і ТОВ «Телерадіокомпанія «Міське ТБ» із Калуша Івано-Франківської області. Також анульовано ліцензію на цифрове радіомовлення ТОВ «Консенсус медіа» (позивні «Hype radio») на його клопотання. Воно працювало в Києві у T-DAB стандарті на 4 програмі частотного блоку 7D.

На звернення низки компаній Національна рада внесла зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Вони стосуються програмних концепцій, структури власності, кінцевих бенефіціарних власників, технічних характеристик мовлення.