З огляду на запитання, з якими звертаються ліцензіати і реєстранти, Національна рада вирішила надати додаткові роз’яснення та рекомендації щодо обов’язку подання до медіарегулятора заяви у разі зміни кінцевого бенефіціарного власника, ключових учасників чи власників істотної участі; відповідальності за неподання у визначені терміни заяви про внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа; оновлення відомостей про структуру власності комунальних телерадіоорганізацій.
Обов’язок подання до Національної ради заяви у разі зміни кінцевого бенефіціарного власника, ключових учасників чи власників істотної участі
Частиною четвертою статті 26 Закону України «Про медіа» передбачено, що в разі якщо у структурі власності суб’єкта у сфері аудіовізуальних медіа чи постачальника електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра, крім суб’єктів, які здійснюють діяльність як фізичні особи – підприємці, відбулися зміни кінцевого бенефіціарного власника, ключових учасників чи власників істотної участі, такий суб’єкт зобов’язаний упродовж 45 робочих днів із дня, коли відбулися відповідні зміни, подати до Національної ради заяву про внесення змін до Реєстру та оновлені відомості про структуру власності в порядку, передбаченому Законом України «Про медіа».
Звертаємо увагу, що неподання, несвоєчасне подання або подання недостовірної та/або неповної інформації, що має подаватися суб’єктом у сфері медіа відповідно до Закону України «Про медіа»; отримання обґрунтованої інформації (крім звернень фізичних та юридичних осіб, державних органів та органів місцевого самоврядування), що свідчить про наявність ознак порушень суб’єктом у сфері медіа вимог законодавства та/або умов ліцензії, є підставою для призначення Національною радою позапланової перевірки, як передбачено пунктами 1, 6 частини другої статті 103 Закону України «Про медіа».
У разі якщо за результатами перевірки Національна рада ухвалює рішення про застосування до суб’єкта у сфері медіа заходів реагування, передбачених Законом України «Про медіа», суб’єкт у сфері медіа відповідає за порушення вимог законодавства.
Відповідальність за неподання у визначені строки заяви про внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа
Згідно з пунктом 14 частини третьої статті 110 Закону України «Про медіа» неподання у визначені Законом України «Про медіа» строки заяви про внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа належить до значних порушень.
Відповідно до Закону України «Про медіа» за значні порушення до суб’єктів у сфері аудіовізуальних медіа застосовується штраф.
Керуючись абзацом другим частини п’ятої статті 110 Закону України «Про медіа», за значні порушення до суб’єктів у сфері лінійних аудіовізуальних медіа застосовується штраф у розмірі 10 відсотків суми ліцензійного збору для ліцензіатів або від 5 до 40 мінімальних заробітних плат на день вчинення порушення для реєстрантів.
Оновлення відомостей про структуру власності комунальних телерадіоорганізацій
Відповідно до пункту 38 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про медіа» передбачено строк для реформування комунальних телеорганізацій у місцеві публічні аудіовізуальні медіа – шість місяців із дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Для цього органи місцевого самоврядування мають ухвалити рішення про реорганізацію відповідних комунальних телерадіоорганізацій у місцеві публічні аудіовізуальні медіа відповідно до вимог Закону України «Про медіа».
Зазвичай органи місцевого самоврядування мають 100-відсоткову частку власності комунальних телеорганізацій.
Відповідно до частини третьої статті 25 Закону України «Про медіа» вимоги щодо прозорості структури власності не поширюються на структуру власності суб’єктів у сфері публічних аудіовізуальних медіа, а також суб’єктів у сфері медіа, які засновані органами місцевого самоврядування.
Тому в таких медіа відповідно до Закону України «Про медіа» кінцевого бенефіціарного власника і ключових учасників немає, а власником істотної участі є відповідний орган місцевого самоврядування.
Оскільки в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа Національної ради є комунальні телерадіоорганізації, щодо яких зазначені відомості про структуру власності відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», що втратив чинність, рекомендуємо таким медіа надати відомості про структуру власності із зазначенням змін, що відбулися (було/стало) з урахуванням вимог Закону України «Про медіа».
Відомості про структуру власності комунальних телерадіоорганізацій можна надсилати на поштову адресу Національної ради вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601 або в електронній формі на адресу nrada@nrada.gov.ua.