Регуляторний орган у сфері телерадіомовлення ухвалив рекомендації щодо розповсюдження програм і передач, розрахованих на дитячу аудиторію

06.03.2012

Національна рада на засіданні 6 березня 2012 року розглянула низку питань, які стосувалися перевірок телерадіоорганізацій щодо виконання ними умов ліцензій у частині обсягу дитячих програм.

Заступник голови Національної ради Лариса Мудрак коротко нагадала історію цього питання. «Національна рада опікується питанням дитячого мовлення вже фактично третій рік. Торік, у грудні, був проведений експертний круглий стіл Національної ради, який зафіксував негативні тенденції. Відтак, ми маємо механізм – це спілкування з вами, насамперед, і традиційні механізми регулятора: перевірки ваших ліцензій, а отже, зобов’язань, які ви на себе взяли. Минулого року, у грудні, коли ми працювали з експертами Ради Європи й інших міжнародних інституцій, а також українських громадських організацій, безпосередньо в процесі обговорення, на основі моніторингу, який проводився до круглого столу, було зроблено висновки, що ситуація, на жаль, не кращає. Були призначені перевірки. Сьогодні ми хочемо це обговорити».

Аналіз перевірок засвідчив, що більшість загальнонаціональних каналів дотримуються зазначених у ліцензіях обсягів дитячих передач. В ефірі лише двох ліцензіатів зафіксовано незначне зменшення (ICTV, «Новий канал»).

Загалом, ситуація щодо трансляції дитячих програм виглядає так:

– ТОВ «Міжнародна комерційна ТРК» (ІСТV): за ліцензією – 1 год./добу, фактично 45 хв./добу;

– АТЗТ «Українська незалежна ТВ-корпорація»: за ліцензією – 2 год./добу, фактично 2 год. 42 хв./добу;

– ТОВ «Телестудія «Служба інформації»: за ліцензією – 30 хв./добу, фактично 36 хв./добу;

– ТОВ «Новий канал»: за ліцензією – 1 год./добу, фактично – 47 хв./добу;

– ТОВ «Студія 1+1»: фактичний обсяг дитячих передач у будні відповідає умовам ліцензій та становить 25 хв./добу, обсяг дитячих передач у вихідні відповідає умовам ліцензій та становить 50 хв./добу;

– ПАТ «Телекомпанія «ТЕТ»: за ліцензією – 1 год. 30 хв./добу, фактично 1 год. 47 хв./добу;

– Національна телекомпанія України: за ліцензією – 1 год. 55 хв./добу, фактично 2 год. 59 хв./добу;

– ТОВ «ТРК «Україна»: фактичний обсяг дитячих передач відповідає умовам ліцензії та становить 1 год. 29 хв./добу.

За результатами моніторингів зафіксовано, що 33% від загального обсягу дитячого мовлення телеканалів становлять «складені» дитячі передачі, до змісту яких включено фільмопоказ, 22% – художні фільми, розраховані на дитячу аудиторію, 19% припадає на анімаційні (мультиплікаційні) фільми для дітей, 17% – дитячі передачі просвітницького характеру та 9% – розважальні дитячі передачі.

Жанрова і тематична різноманітність дитячих передач дуже обмежена.

Суттєве зауваження, висунуте майже до всіх телеканалів, стосується часу трансляції програм для дітей, і тут, через відсутність законодавчо визначених норм, регулятор може апелювати тільки до сумління керівників.

«Висновки, до яких ми схиляємося, – це, звичайно, ваша відповідальність. Ви виконуєте умови ліцензії, як – ми чуємо», – підбила підсумки Лариса Мудрак.

Національна рада, керуючись статтею 13, частиною 2 статті 17, частиною 1 статті 22 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”, вирішила:

–Рекомендувати телерадіоорганізаціям розповсюджувати програми (передачі), розраховані на дитячу аудиторію, у добовому відрізку з 06 до 22 години, за винятком телерадіоорганізацій, що мають формат дитячого каналу мовлення.

–Позначати в розкладі програм телерадіоорганізацій час трансляції програм (передач), розрахованих на дитячу аудиторію.

–Утриматися від трансляції програм (передач), спрямованих на дитячу аудиторію, перед або/та після програм (передач) виключно для повнолітніх (які можуть мати сцени з обмеженим ступенем насильства та жорстокості (бійки, застосування зброї без надмірного кровопролиття, нещасні випадки та катастрофи)).

– Аудіовізуальні твори, спрямовані на дитячу аудиторію, розповсюджувати з дотриманням вимог Закону України „Про авторське право і суміжні права”.

Голова Національної ради Володимир Манжосов наголосив: «Це рішення має рекомендаційний характер. Але Національною радою буде вітатися, якщо ТРО, зазначені в наших перевірках, будуть надавати якісь звіти про виконання рекомендацій. Ми запрошуємо вас до порозуміння у цьому питанні – і з регуляторним органом, і з нашою громадськістю».

Коментуючи результати перевірок, перший заступник голови Національної ради Оксана Головатенко зазначила: «Ми готові зустрітися з керівництвом телеканалів для того, щоб обговорити подальші дії для покращення дитячого мовлення. Крім цього, я також хочу заявити, що нами була проведена перевірка, і ви прекрасно розумієте, що є нерозуміння в деяких аспектах стосовно визначення, що таке «дитяча програма». Ви також розумієте, і багато менеджерів цим користується, що ставити такий продукт о 4-5 ранку – це зовсім не час для мовлення для дітей… Через два місяці буде знову проведено перевірку. Тому ми вас настійливо просимо, щоб протягом двох місяців ви переглянули сітки мовлення і знайшли в них найбільш прийнятне місце для дитячих програм» .

Вона також наголосила, що Національна рада повертається до питання розроблення відповідного положення про регулювання дитячого мовлення. Найближчим часом буде створено робочу групу, проект документа буде оприлюднено на сайті регулятора для широкого обговорення.

Член Національної ради Ірина Опілат, звертаючись до представників телеканалів, сказала: «Ми вже пробували обговорювати з вами, мовники, положення про дитяче мовлення. Воно не було підтримано і не було обговорено повноцінно. Після аналізу ми можемо повернутися до цієї розмови. І якщо в нас не виходить докричатися до вашої відповідальності, ми, напевне, будемо думати, яких заходів ми могли б вжити, щоб ви хоча б якось нас почули».

Оксана Головатенко підтримала свою колегу: «Є два варіанти. Перший: ви включаєтесь у процес, і ми разом, спільно, прописуємо правила, які будуть обговорюватися. Є другий варіант, подібний до змісту листа, отриманого від НАМу: ми не хочемо, ми категорично проти, ми не вітаємо… У такому разі нам доведеться робити це самим. Я вважаю, що кожен має право вибору».

Крім зазначених телеканалів, Національна рада також розглянула результати перевірок ПАТ «Наше радіо», ПАТ «Радіокомпанія «Гала», Національної радіокомпанії України та супутникового телеканалу «Малятко-ТВ». Про них – в інших наших повідомленнях.


Перейти до вмісту