Регулятор затвердив Стратегію своєї діяльності і визначив мовників у цифрових мультиплексах МХ-1, 2, 5 – про результати засідання Національної ради 23 листопада

23.11.2023

Медіарегулятор визначив цілі, які реалізовуватиме упродовж наступних трьох років, підбив підсумки конкурсів на мовлення на вільних каналах у мережах МХ-1, МХ-2, МХ-5, оголосив дату проведення наступних двох конкурсів, а також розглянув результати перевірок медіа. На громадське обговорення буде запропоновано ще один нормативно-правових акт, що стосується граничних тарифів на послуги постачальників електронних комунікаційних послуг. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 23 листопада, – далі.

Національна рада визначила переможців конкурсу на мовлення на вільних каналах багатоканальних електронних комунікаційних мереж МХ-1, МХ-2, МХ-5 із загальнонаціональним покриттям.

Так, на одному каналі МХ-1 мовитиме ТОВ «ВІЖН 4» (логотип «БІГУДІ»), м. Київ.

У мережі МХ-2 було виставлено на конкурс чотири канали (програми). Переможцями стали:

 • ТОВ «Міжнародна комерційна телерадіокомпанія» (ICTV) (логотип «ICTV 2»), м. Київ;
 • ТОВ «Хмарочос медіа», (логотип «ОЦЕ»), м. Київ;
 • ТОВ «Віжн 1+1» (логотип «1+1 УКРАЇНА»), м. Київ;
 • ТОВ «Стрімлайн медіа» (логотип «МИ-УКРАЇНА+»), м. Київ.

У мережі МХ-5 на конкурс було запропоновано також одну програму. На ній надалі працюватиме ТОВ «Телеканал СТБ» (логотип «Твій серіал» (комбіноване)), м. Київ.

Національна рада затвердила Стратегію своєї діяльності на 2024 – 2026 роки.

Після завершення громадського обговорення документа були зібрані та враховані усі пропозиції й зауваження, висловлені до нього. До процесу підготовки проєкту Стратегії, яка пройшла кілька редакцій, були залучені державні органи, громадські організації, професійні об’єднання, сфера діяльності яких повністю або частково стосується медійної сфери. Визначені у ній цілі і пріоритети діяльності медіарегулятора спрямовані на реалізацію медійної реформи.

Медіарегулятор пропонує для громадського обговорення проєкт Порядку розробки та затвердження Максимально граничних тарифів на послуги постачальників електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра. Пропозиції до цього документа можна буде подати до Національної ради упродовж місяця. Незабаром він буде оприлюднений на сайті Національної ради.

Регулятор відповідно до Закону України «Про медіа» схвалив план проведення перевірок ліцензіатів на І квартал 2024 року. Підставою для проведення планових виїзних перевірок суб’єктів у сфері аудіовізуальних медіа є закінчення строку дії їхніх ліцензій на мовлення.

Національна рада визначила дати проведення двох конкурсів на отримання ліцензії на мовлення і претендентів, яких допустили до участі в конкурсах. Регулятор оголосив ці конкурси на засіданні 10 серпня.

Конкурс на мовлення на вільних радіоканалах (для розвитку загальнонаціональних мереж), на який запропоновано 12 FM-частот.

Ознайомившись із документами претендентів, які виявили бажання податися на конкурс на загальнонаціональне радіомовлення, регулятор вирішив допустити до участі в конкурсі ТОВ «Наше Радіо» (позивні «Наше Радіо») із Києва.

Трьом іншим претендентам, а саме:

 • ТОВ «Контент менеджмент груп» (позивні радіо «Конкурент»), м. Луцьк Волинської області;
 • ГО «Товариство «Право громади» (позивні «Вільне радіо королівського міста»), м. Жовква Львівської області;
 • ПП «Студія-7» (позивні «Радіо «Світязь»), м. Ковель Волинської області,

було відмовлено в участі в конкурсі з огляду на те, що вони не відповідають загальнонаціональній територіальній категорії. Також ці суб’єкти у сфері медіа подали пакет документів до заяви не у всьому обсязі.

Конкурс на мовлення на вільних каналах (програмах) мовлення в ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мережах стандарту DVB-T2 (MPEG-4).

До конкурсу на мовлення на 47 ТВК у м. Першотравенську (Миколаївці) Дніпропетровської області і 44 ТВК у м. Коломиї (Дебеславцях) Івано-Франківської області допущено таких претендентів:

 • ТОВ «Тайм медіа солюшин», м. Дніпро;
 • Івано-Франківське міське комунальне підприємство телерадіокомпанія «Вежа», м. Івано-Франківськ;
 • ПП «НТА-Незалежне телевізійне агентство», м. Львів.

Обидва конкурси будуть проведені 21 грудня.

Національна рада видала, фактично продовжила, три дозволи на тимчасове мовлення:

 • Центральній телерадіостудії Міністерства оборони України (позивні «Армія FM – військове радіо»), м. Київ, – у м. Сумах на частоті 107,9 МГц та у м. Хмельницькому на частоті 107,6 МГц – на строк дії розділу IX Закону України «Про медіа»;
 • ТОВ «Радіокомпанія «Клас» (позивні «Перець FM», «Стильное»), м. Київ, – у м. Костянтинівці Донецької області на частоті 90,1 МГц. Строк дії дозволу на тимчасове мовлення – 1 рік;
 • ТОВ «ТРК «Можливість» (позивні: «радіо М»), м. Слов’янськ Донецької області, – у м. Гірнику Донецької області на частоті 105,5 МГц. Строк дії дозволу на тимчасове мовлення – 1 рік.

Медіарегулятор призначив повторні перевірки двом медіа. Це – ТОВ «Сорок дев’ята паралель» (позивні – «музичний твір (мелодія) з накладеним текстом «Радио 49 параллель наша музыка ваше удовольствие»), м. Київ, і ТОВ «Телерадіокомпанія ТРТ-ТБ» (логотип «ТРТ»), м. Трускавець Львівської області. Планові виїзні перевірки цих компанії мали відбутися наприкінці жовтня. Однак їх провести не вдалося через те, що за місцем проведення перевірки не було зазначених суб’єктів у сфері медіа або ж їх уповноважених представників. Тому фахівцями Національної ради було складено акт про відмову суб’єктів у проведенні перевірки. Відповідно до частини шостої статті 104 Закону України «Про медіа» Національна рада призначила перевірку повторно.

Національна рада додала до Реєстру низку суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 50 друкованих видань – 15 газет, 27 журналів, 7 збірників, 1 науково-методичний вісник.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників, вісника – Україна (19 видань — 54%), а також Україна та зарубіжжя (16 видань — 46%).

Найбільшу кількість – одночасно 11 видань (9 наукових журналів, 2 збірники наукових статей) – вніс до Реєстру суб’єктів у сфері медіа Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, м. Івано-Франківськ. Видання публікуються українською, англійською, польською, чеською, словацькою, німецькою, французькою мовами.

Одразу 8 видань (4 науково-практичні журнали, 2 наукові журнали, 2 журнали) зареєстрував Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров’я України. Мова поширення – українська та англійська.

Серед зареєстрованих газет – 9 всеукраїнських, 3 обласних, 3 районних. Одразу 5 україномовних видань (4 газети, 1 журнал) зареєстрував Тимошенко В. В. із м. Перечина Закарпатської області. Три видання розповсюджуються в усій Україні, решта – лише в області.

Серед нових заявників, які вирішили зареєструватися як онлайн-медіа, – інформаційне агентство «Mind.ua», газета «Європейський Час», електронний науково-практичний журнал «Український журнал лабораторної медицини», а також два вебсайти – електронного наукового журналу «Наукові доповіді НУБіП України»/«Scientific reports of NULES of Ukraine» та «Укрінсайт» (Ukrinsight).

За інформацією цих суб’єктів у сфері медіа, вони надаватимуть свій сервіс як на території України, так і за її межами.

Чотири провайдери аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям також виявили бажання зареєструватися.

 • ТОВ «Ковельське телебачення, телефонія, інтернет» надаватиме свої послуги у Волинській області.
 • У Вінницькій області працюватимуть фізична особа-підприємець Мазур О. М. і ДП Телерадіо студії «Овіс-2» МПП «Овіс».
 • А ПП «Телекомпанія «Комета» обрала для своєї діяльності Дніпропетровську область.

Компанії застосовуватимуть для надання доступу до своїх послуг кабельну аналогову, кабельну цифрову та IPTV-технології.

Додано до переліку зареєстрованих і ТОВ «Телерадіокомпанія «Фронт ТВ» (логотип «ФРОНТ») із Києва. Цей суб’єкт у сфері медіа здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа). Послуги свої компанія надаватиме цілодобово українською мовою за технологією інтернет-мовлення (ОТТ) із загальнонаціональним покриттям.

На клопотання двох компаній – ТОВ «ТРК «Нота» (позивні «Best FM»), м. Київ, і ТОВ «ТРК «Сиан» (позивні «Омега-Поліс»), м. Севастополь, про неможливість здійснювати редакційний контроль (частоти 105,5 МГц у Донецьку та 103,7 МГц у Севастополі відповідно) Національна рада тимчасово призупинила дію їхніх ліцензій на мовлення. Частина четверта статті 122 Закону України «Про медіа» передбачає таку можливість. Компанії мають право упродовж трьох місяців після відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій території (деокупації) звернутися до регуляторного органу із заявою поновити дії їхніх ліцензій.

Також Національна рада розглянула результати планових перевірок 8 компаній. Порушень законодавства у їх діяльності не виявлено.

Зафіксовано медіарегулятором і зміни в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа щодо низки компаній. Вони зафіксували оновлення стосовно бенефіціарних власників, позивних, структури власності та характеристик каналу мовлення.