Радіостанції дотримуються вимог законодавства щодо частки україномовних пісень в ефірі і мови ведення передач

08.10.2020

У вересні цього року Національна рада провела моніторинг 15-ти загальнонаціональних радіостанцій щодо трансляції пісень українською мовою, офіційними мовами Європейського Союзу, а також ведення передач державною мовою. Про результати цього моніторингу розповіла  перед початком засідання 8 жовтня член Національної ради Олена Ніцко.

Відповідно до законодавства моніторинг проводився цілодобово, зазначені показники вимірювалися також у проміжках часу із 7:00 до 14:00 і з 15:00 до 22:00. До загального обсягу пісень не зараховувались музичні твори без текстового супроводу, які транслювалися упродовж доби. З метою отримання повних даних під час моніторингу фіксували як обсяг (частку) україномовних пісень від загальної їх кількості в ефірі, так і обсяг пісень від загального їх хронометражу. Крім того, фіксувались україномовні пісні, хронометраж яких становив менше ніж 90 сек.

Упродовж доби і у визначені проміжки часу частка пісень українською мовою відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» має становити щонайменше 35%. Частина п’ята статті 9 цього Закону передбачає, що телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення забезпечують не менше ніж 60 відсотків добового обсягу ведення передач державною мовою. Для тих радіостанцій, які поширюють щонайменше 60% музичних творів офіційними мовами  Європейського  Союзу, передбачено, що вони мають забезпечувати частку пісень державною мовою не менше як 25 відсотків загального обсягу пісень.

Результати моніторингу Національної ради свідчать про те, що загальнонаціональні радіостанції виконують передбачені законодавством вимоги. Це стосується таких радіостанцій: «Пятница», «Перець ФМ»,  «Шансон», «Наше радіо», «Ретро», «Люкс ФМ», «Радіо «Промінь», «Радіо «Культура», «Русское радио – Україна», «Радіо НВ». А в ефірі радіостанцій «Країна ФМ» і «Українське радіо» обсяг україномовних пісень взагалі 100-відсотковий.

Станції, в ефірі яких понад 60% музичних творів звучить офіційними мовами Європейського Союзу, – «Мелодія», «Kiss FM» і «Ніt FM» – також забезпечують виконання цих квот.

Олена Ніцко побажала мовникам і надалі старанно дотримуватися законодавчих норм у питанні трансляції пісень і передач українською мовою. Вона наголосила, що для суспільства цей аспект діяльності телерадіоорганізацій залишається дуже важливим. Тому воно ретельно стежить за тим, як медіа реалізовують ці норми закону. Зі свого боку Національна рада так само регулярно відстежує дотримання мовних квот.

Якщо в ліцензіатів з’являються запитання або ж вони потребують роз’яснень певних аспектів, то вони можуть звертатися за консультацією.