У чотирьох населених пунктах Волинської області за результатами конкурсу у цифровій мережі мовитиме телеканал «Конкурент». Шістьом медіа регулятор призначив позапланові перевірки, ще до чотирьох застосував штрафи і приписи. За результатами громадського обговорення Національна рада затвердила зміни до нормативно-правових актів, а також Порядок подання суб’єктами у сфері медіа річної фінансової звітності. А ще дві політичні партії зареєстрували свої періодичні видання і стали суб’єктами у сфері друкованих медіа. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 29 лютого, – далі.
Національна рада підбила підсумки конкурсу на місцеве мовлення у стандарті DVB-T2, який був оголошений рішенням регулятора 16 жовтня 2023 року. На конкурс були виставлені 4 програми у Волинській області і 2 програми у Дніпрі.
Переможцем конкурсу на мовлення на 48 ТВК (3-я програма) у містах Камені-Каширському і Любомлі та на 47 ТВК (3-я програма) у с. Топільному і с-щі Цумані Волинської області став телеканал «Конкурент» – ТОВ «Контент менеджмент груп», м. Луцьк.
Претендентів на мовлення на 2-й і 5-й програмах 47 ТВК у обласному центрі не було.
Регулятор вніс зміни до складів універсального медіасервісу.
Через закінчення строку дії дозволу на тимчасове мовлення ТОВ «Солар медіа» (логотип «Сонце») цей телеканал вилучено зі складу УМС для обласних центрів і населених пунктів 24-х областей України, а також Автономної Республіки Крим. Крім того, для м. Дніпра і населених пунктів Дніпропетровської області до складу УМС додано ПП «ТРК «Регіон» (логотип «D1»), м. Дніпро.
За результатами громадського обговорення Національна рада затвердила 3 свої нормативно-правові акти:
- зміни до Порядку функціонування Реєстру суб’єктів у сфері медіа;
- зміни до Порядку подання до Національної ради заяв щодо реєстрації суб’єктів у сфері медіа;
- Порядок подання суб’єктами у сфері медіа річної фінансової звітності.
До двох перших проєктів медіарегулятор не отримував пропозицій та зауважень від фізичних і юридичних осіб та їх об’єднань. Третій документ затверджено з урахуванням отриманих зауважень і пропозицій.
Національна рада затвердила План проведення перевірок ліцензіатів на ІІ квартал 2024 року. Планові перевірки проводитимуться перед закінченням строку дії ліцензії на мовлення щодо дотримання вимог статей 21, 35 Закону України «Про медіа».
АТ «НСТУ» (позивні «Радіо «Промінь») отримало дозвіл на тимчасове мовлення на один рік. Працюватиме медіа в м. Лозовій Харківської області на частоті 99,7 МГц.
Шістьом медіа регулятор призначив позапланові перевірки за результатами моніторингів.
Щодо ТОВ «Тайм медіа солюшин», м. Дніпро (супутникове мовлення), моніторинг зафіксував, що телеканал на екрані демонструє логотип «РОЗПАКУЙ.TV», який динамічно змінюється на «WWW.ROZPAKUY.TV». Водночас за ідентифікатором медіа в Реєстрі R10-01755 передбачено використання логотипа «TVii.TV». Компанія не зверталася до регулятора із заявою про внесення до Реєстру змін щодо логотипа. Тому це є ознакою порушення частини четвертої статті 64 Закону України «Про медіа».
Ще 5 супутникових телеканалів, як виявилося під час моніторингу в період із 03 по 16 січня, не мовлять. Це:
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Відродження ТБ» (логотип «зображення представлене у вигляді птаха з розправленими крилами, що зображений на фоні словесної частини «ТЕЛЕКАНАЛ ВОЗРОЖДЕНИЕ»), м. Дніпро;
- ТОВ «АРС магна продакшн» (логотип «8 КАНАЛ, 8 CHANNEL»), м. Київ;
- ТОВ «ТРК «Інтеррадіо» (логотип «4»), м. Київ;
- ТОВ «Телекомпанія «Малятко-ТВ» (логотип «Малятко-TV»), м. Київ;
- ТОВ «Телекомпанія «Телевсесвіт» (логотип «ТВС»), м. Київ.
Жоден із них не повідомляв Національну раду про намір припинити мовлення. Перевірка медіа відбудеться у період із 21 по 29 березня стосовно дотримання вимог пункту 18 частини третьої статті 110 Закону України «Про медіа».
Регулятор вжив заходів реагування до суб’єктів у сфері медіа через порушення законодавства.
Так, Національна рада визнала факти порушень двома суб’єктами і застосувала до них приписи. Це:
- ТОВ «Мультиплексресурс», м. Вишневе Київської області. – 27 січня, у День пам’яті жертв Голокосту, порушило вимоги пунктів 2 і 5 Правил ведення мовлення телерадіоорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті;
- ПП «Тор-Терм», м. Хуст Закарпатської області, порушило вимоги пункту 4 частини першої статті 35 Закону (невиконання у всьому обсязі умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення).
Усіх суб’єктів регулятор зобов’язав усунути порушення та вжити заходів щодо недопущення таких порушень надалі.
Ще два медіа отримали штрафи.
За результатами позапланової перевірки ТОВ «ТРК «АРТ» (логотип «7»), м. Одеса, на медіа накладено штраф у розмірі 10% ліцензійного збору. Компанія порушила умови своєї ліцензії – зафіксовано відсутність наземного ефірного мовлення на 12-й програмі 27 ТВК у м. Одесі упродовж 14 днів поспіль. Крім того, з’ясувалося, що компанія не розпочинала мовлення за цією ліцензією, яку отримала у червні 2019 року. Порушення пункту 4 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа» належить до значних, а тому медіа має сплатити штраф до державного бюджету в сумі 34 367,80 грн.
Штраф застосовано також до ТОВ «Реал-медіа» (логотип «KRATU»), м. Херсон, через повторну відмову у проведенні перевірки. Повторну впродовж останнього року відмову у проведенні перевірки Законом «Про медіа» зараховано до грубих порушень. Згідно з абзацом першим частини п’ятої статті 110 Закону за грубі порушення до суб’єктів у сфері лінійних аудіовізуальних медіа застосовується штраф у розмірі 25 відсотків суми ліцензійного збору. Для компанії це становить 382,29 грн.
Національна рада додала до Реєстру значну кількість нових суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 110 друкованих видань – 86 газет, 15 журналів, 4 наукові журнали, 2 збірники наукових праць, 1 науковий збірник, 1 науково-практичний журнал, 1 бюлетень.
Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (17 видань — 71%), а також Україна та зарубіжжя (7 видань — 29%).
Найбільшу кількість – одночасно 11 видань (6 журналів, 3 наукові журнали, 2 збірники наукових праць) вніс до Реєстру Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка. Усі видання – всеукраїнські. Мови публікації – українська, англійська, німецька, польська, іспанська, французька, болгарська.
Серед зареєстрованих газет – 21 всеукраїнська, 59 обласних, 5 районних, 1 міська.
Одразу 53 газети (47 обласних, 6 всеукраїнських) зареєструвало ТОВ «Редакційні системи» зі Львова. Усі видання публікуються державною мовою. А ТОВ «Баланс-клуб» із м. Дніпра внесло до Реєстру 4 україномовні видання (3 газети, 1 бюлетень), які поширюються на території України.
Уперше 2 політичні партії стали суб’єктами у сфері друкованих медіа. Так політична партія «Слуга народу» із Києва зареєструвала всеукраїнську щомісячну газету з однойменною назвою, яка публікується державною мовою. А політична партія «Пропозиція» із м. Дніпра внесла до Реєстру «Всеукраїнську газету Політичної партії «Пропозиція», яка виходить українською та англійською мовами 4 рази на рік. Обидві газети розповсюджуються безкоштовно.
Перелік зареєстрованих раніше онлайн-медіа поповнили ще 9 нових заявників.
Вебсайти «Науковий журнал «Економіка: реалії часу»/«Scientific journal «Economics: time realities» і «Суспільство та безпека»/«Society and Security» зареєстрували Національний університет «Одеська політехніка» і Державний університет «Житомирська політехніка»
Інформаційне агентство «Новини Краматорського району» зареєстрував Гринь А. А. із Донецької області.
Також внесені до Реєстру:
- інформаційний сайт «Актуально» (ТОВ «Бізнес Лідер», м. Хмельницький);
- інформаційно-аналітичний портал «Четверта влада» (ГО «Агенція журналістських розслідувань «Четверта влада» із Рівного);
- сайт «URSA.MEDIA» (Громадська організація «Урса медіа», м. Київ);
- інформаційний портал «Гречка» (Дзюбак А. С. із Кропивницького);
- інтернет-ЗМІ «ВолиньUA» (фізичної особи-підприємця Герасименка П. В. із Волинської області);
- «Varosh» (Тужанська Р. І. із Ужгорода).
Луцьке ТЗОВ «Інтернет технологія» (логотип – букви ІТ в колі, блакитного кольору на білому фоні) стало суб’єктом у сфері медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа).
У семи регіонах після реєстрації будуть доступні послуги 13 провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям, зокрема таких:
- фізичної особи-підприємця Слободяна В. М. (м. Городенка) – Івано-Франківська область;
- ТОВ «Айданет»; ТОВ «Айтиком»; ТОВ «Айтинет»; ТОВ «Драйвлінк»; ТОВ «Некстлайн» – м. Київ і область;
- ТОВ Телекомпанії «Діалект» – м. Львів;
- ТОВ «СІТБ»; ТОВ «СІТБ Преміум», ТОВ «СІТБ Плюс» – Сумська область;
- ТОВ Телерадіокомпанії «Вектор» (Лозова, селище Панютине, селище Краснопавлівка); ТОВ «Кворум» (с-ще Донець) – Харківська область;
- ПП «Візит-Контакт» (м. Ізяслав) – Хмельницька область;
- ТОВ «СІТБ Преміум» (Новгород-Сіверський район) – Чернігівська область.
Національна рада продовжила строк дії 23 ліцензій АТ «НСТУ» ще на 10 років. Це ліцензії на програми, які здійснюють телевізійне мовлення з використанням радіочастотного спектра в МХ-5 (стандарт DVB-T2 (MPEG-4)). Серед них 20 – із місцевим покриттям і 3 – регіональної категорії.
Низці медіа регулятор погодив тимчасовий відступ від умов ліцензій у частині програмної концепції мовлення.
Медіа, що здійснюють лінійне телевізійне мовлення:
- ТОВ «Телевізійна компанія «Орбіта» (логотип «телекомпанія ОРБІТА»), м. Покровськ Донецької області;
- КП Тростянецької міської ради «Телерадіокомпанія Тростянець» (логотип «стилізоване зображення літер TVT»), м. Тростянець Сумської області;
- ТОВ ТРК «Академ TV» (логотип «ATV»), м. Суми;
- ПП «Телерадіокомпанія «Смайл» (логотип «ін тб (комбіноване)»), м. Тернопіль.
Медіа, що здійснюють лінійне радіомовлення:
- КП Тростянецької міської ради «Телерадіокомпанія Тростянець» (позивні «Добре радіо»), м. Тростянець Сумської області;
- КП «Мурованокуриловецька редакція ефірного радіомовлення» (позивні «В ефірі Мурованокуриловецька редакція ефірного радіомовлення»), селище Муровані Курилівці Вінницької області.
Двом суб’єктам у сфері медіа скасовано їх реєстрацію. З проханням про це до регулятора звернулися:
- Сумський державний університет – стосовно 4 журналів – «Socio-Economic Challenges», «Health Economics and Management Review», «Financial Markets, Institutions and Risks» та «Business Ethics and Leadership»;
- провайдер аудіовізуальних сервісів ТОВ «Фобосс – Телеком», м. Первомайськ Миколаївської області.
Також регулятор вніс зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа, зафіксувавши оновлені технічні характеристики, програмні концепції і характеристики каналу мовлення.