Під час зустрічі 21 травня членів українського Національного комітету програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP) із заступником Генерального директора ЮНЕСКО з питань комунікації та інформації Тофіком Джелассі обговорили протидію російському впливу в рамках програми і визначення пріоритетів для активізації спільних зусиль.
На початку засідання асоційована спеціалістка програми ЮНЕСКО Ксіангонг Ху розповіла про стратегічний план ІFAP на 2023 – 2029 роки, пріоритетні сфери діяльності, глобальні адвокації та події на 2024 рік.
Голова Національної ради Ольга Герасим’юк, яка очолює український Національний комітет IFAP, підкреслила важливість консолідації зусиль для нейтралізації російської пропаганди і захисту демократичних цінностей в інформаційній сфері.
Зокрема, проговорили реакцію ЮНЕСКО на нищення комунікаційної інфраструктури, злочини росії, спрямовані на позбавлення наших громадян доступу до інформації. Ольга Герасим’юк нагадала про заяву Національного комітету щодо руйнування телевежі у Харкові, яка була надіслано до ЮНЕСКО та інших міжнародних організацій.
Тофік Джелассі у відповідь запевнив, що ЮНЕСКО повністю підтримує Україну і усвідомлює руйнівні наслідки російської агресії, зокрема знищення 22 квітня телевежі в Харкові. Він зауважив, що питання було порушене на засіданні бюро IFAP у квітні за участі представника України.
«Ми підтримуємо вас, захищаємо те саме, що й ви, – свободу слова, свободу вираження, безпеку журналістів. Тому, що ми поділяємо такі самі цінності. Це наші спільні цінності і ми не відступимо від них. Запевняю, що позиція ЮНЕСКО не буде пасивною», – сказав він.
Члени Національного комітету озвучили пану Джелассі свою стурбованість намірами росії провести чергову конференцію під гаслом IFAP у червні – липні у Санкт-Петербурзі. Вони закликали ЮНЕСКО утриматися від участі в подібних заходах, аби не нашкодити репутації організації.
Євгенія Кравчук, заступниця голови Національного комітету IFAP в Україні, народна депутатка, у своєму виступі різко розкритикувала російську сторону за цинічні спроби видавати себе за захисника мов корінних народів.
Ольга Герасим’юк нагадала, що росія упродовж десятиліть цілеспрямовано нищила мови й ідентичності корінних народів на своїй території.
«Російська національна політика останніх років відкрито спрямована на русифікацію і гомогенізацію населення. Це проявляється у скороченні викладання рідних мов, тиску на етнічних активістів, нападках на автономію республік, а також наданні російському народові статусу державотворчої нації в останніх змінах до Конституції рф. Визріла проблема падіння чисельності народів Росії, яка нерозривно пов’язана з асиміляцією і стиранням ідентичностей», – заявила очільниця Національного комітету.
Член національного комітету IFAP та заступник постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан наголосив на порушенні росією прав корінних народів. Представництвом під час моніторингу вебсайтів на сайті програми “Десятиліття корінних народів 2022 – 2032”, яку започаткувала своєю резолюцією Генасамблея ООН, виявлено інформацію про захід в окупованому Криму, який неправомірно представлено як захід у росії, у Керчі, 24 травня. Цей захід присвячений корінним та слов’янським мовам, а організатором зазначається російська окупаційна влада.
«Для нас надзвичайно важливо мати прямий зв’язок з головами робочих груп та їхні контактні дані для оперативного реагування на такі випадки. Ми можемо надіслати вам скріншоти з цією інформацією, і ви зможете звернутися до російського представника, який очолює групу з багатомовності, аби він вжив необхідних заходів щодо виправлення ситуації та недопущення подібних порушень надалі», – підкреслив член національного комітету.
Під час розмови членкиня Національного комітету IFAP Вікторія Романюк, яка очолює групу ЮНЕСКО з інформаційної етики, також поділилася, як працює ця група. Наразі розроблений план її діяльності, сформовані основні напрями і активності, визначені заходи, які організує група. Основним її пріоритетом є аналіз цифрового простору і викликів, спричинених штучним інтелектом. Однак, повідомила Вікторія Романюк, група має намір вийти за межі суто технологічних аспектів і глибше зануритися в етичні аспекти, включаючи дезінформацію і пропаганду. Крім того, група почала розробляти вебресурс, щоби збільшити свою видимість, тож незабаром його можна буде презентувати.
Під час зустрічі українська сторона окреслила низку пріоритетних напрямів у роботі Національного комітету IFAP, серед яких збереження інформації, підвищення медіаграмотності, забезпечення вільного доступу до інформації, захист свободи слова та протидія дезінформації.