Безпека журналістів і впровадження штучного інтелекту, цифрове урядування і практики фінансування медіа, інформаційна грамотність і вплив Метавсесвіту на фундаментальні права та демократичні принципи – усе різноманіття інформаційного простору в полі зору учасників 24-го пленарного засідання Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства (CDMSI). Від України в рамках Комітету працювала голова Національної ради Ольга Герасим’юк. Захід відбувався 29 листопада – 1 грудня у Страсбурзі, Франція.
Доповідаючи про розвиток подій за поточний період, Ольга Герасим’юк розповіла про прогрес, досягнутий Україною за результатами ухвалення Законів України «Про медіа» і «Про рекламу».
Медійна реформа визнана одним з успішних кроків на шляху до початку переговорів щодо членства України в ЄС. Нещодавно Національна рада як медіарегулятор держави-кандидата на членство у ЄС отримала запрошення від Європейської Комісії стати спостерігачем в ERGA (Європейській групі регуляторів аудіовізуальних медіапослуг), зауважила голова Національної ради.
Рада Європи зробила вагомий внесок у процесі виконання Україною вимог щодо кандидатства в ЄС. Ольга Герасим’юк подякувала Раді Європи за плідну співпрацю в підготовці українського законодавства, зокрема Закону «Про медіа».
Комітет був поінформований нею і про процес створення органів спільного регулювання медіа, що є новелою в європейському інфопросторі.
Вона додала, що медіарегулятор активно співпрацює і з європейськими колегами. Основними напрямами комунікації є спільні підходи регуляторів до свободи слова, впровадження нових регуляторних актів Європейського Союзу, протидія російській дезінформації і пропаганді, припинення розповсюдження російських телеканалів на супутниках операторів.
Боротьба з дезінформацією і пропагандою ворога стала одним із ключових завдань Національної ради з початку повномасштабного вторгнення. Загалом ситуація, що склалася в Україні та європейських демократичних країнах, потребує згуртування зусиль у протидії мові ворожнечі й ненависті.
З цією метою Національна рада разом з іншими європейськими медіарегуляторами – з Латвії, Литви, Польщі та Румунії – у Варшаві у жовтні 2023 року підписала Декларацію про співпрацю і взаємну підтримку в боротьбі з дезінформацією. Було продовжено і дію меморандуму про співпрацю з литовським медіарегулятором. Співробітництво відбувається і в рамках окремих меморандумів з Латвією та Польщею.
Також Національна рада працює над удосконаленням правових інструментів запобігання та протидії проявам ксенофобії. За результатами консультацій із громадськістю і зацікавленими державними інституціями розроблено пропозиції до Критеріїв віднесення інформації до такої, що поширює ворожнечу або підбурює до дискримінації чи утисків.
Ольга Герасим’юк поінформувала європейських колег про участь України в започаткованій Радою Європи під час Ризької конференції кампанії за безпеку журналістів. Ця тема є дуже важливою для України і регулярно обговорюється на багатьох публічних заходах та втілюється в урядових документах.
У рамках кампанії уже розпочато відповідні заходи. Зокрема, національний координаційний центр провів консультації з Міноборони України щодо підготовки і видання відповідних методичних рекомендацій з метою підвищення безпеки журналістів та інших медіаа́кторів у зоні ведення бойових дій. На адресу Секретаріату РЄ передано інформацію щодо правового регулювання доступу журналістів до інформації під час правового режиму воєнного стану.
Комітет розглянув проєкт керівництва щодо протидії поширенню неправдивої інформації та дезінформації в інтернеті. Його підготував Комітет експертів із цілісності інформації в інтернеті (MSI-INF).
Було обрано і нове керівництво CDMSI. Головою Комітету стала Майя Заріч із Сербії, а її заступником – Тааво Люмінесте з Естонії. Кандидатуру Ярослави Дьо від Міністерства цифрової трансформації України підтримали до складу підкомітету експертів з онлайн-безпеки та розширення можливостей творців і користувачів контенту (MSI-eSEC).
На засіданні CDMSI також розглядали питання цифрового урядування і цифрового партнерства. Інститут інженерів з електротехніки та електроніки (IEEE) представив звіт щодо Метавсесвіту. Відбувся обмін думками стосовно його впливу на фундаментальні права, верховенство права і демократичні принципи. На порядку денному були і питання стосовно проєкту Керівних принципів щодо відповідального впровадження штучного інтелекту (AI) у журналістику і належних практик сталого фінансування медіа.