Польські колеги поділилися досвідом із працівниками апарату Національної ради

02.06.2015

27 – 28 квітня працівники апарату Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення під час робочого візиту до польського регулятора ознайомилися з найкращими практиками західного сусіда.

Учасники були розділені на дві групи: одна – розглядала юридичні питання та особливості проведення моніторингу, друга – питання цифрового та суспільного мовлення, ліцензування.

За словами учасників, робота проходила у дружній та теплій атмосфері. Польську сторону особливо хвилює інформаційна безпека України, вона розділяє побоювання щодо агресивних дій Росії у цій сфері. Представники робочої групи дійшли згоди у тому, що в Польщі мають бути ширше представлені українські телеканали, аби збалансувати інформацію російських мовників, широко представлених у кабельній мережі. Польська сторона пообіцяла порушити питання вироблення спільної Європейської політики стосовно інформаційної безпеки України в Раді Європи та відповідальних органах ЄС.

Приємне враження залишило законодавче забезпечення медійної регуляторної політики. Начальник управління ліцензування Людмила Запорожець відзначила детально опрацьовані поняття в польських законах, що мінімізує подвійне трактування тих чи інших норм законодавства.

Структура польського регулятора відрізняється від українського. Так, до контролю у сфері захисту дітей від можливого негативного впливу медіа-контенту залучені позаштатні спеціалісти. Моніторинг проводять професійні психологи, у їхні функції входить і написання звіту про можливі негативні наслідки тієї чи іншої програми.

Наявність власного моніторингового центру можна вважати перевагою українського регулятора над польським, адже це, на думку начальника відділу моніторингу та аналізу телерадіомовлення Дмитра Швидченка, оптимізує та пришвидшує процес. Водночас в Україні мають змогу більш детально визначати критерії моніторингу. І хоча принципи роботи обох регуляторів збігаються, в поляків чіткіше прописані критерії та завдання процесу.

Значного успіху західними сусідами було досягнуто у впроваджені цифрового мовлення. Зона покриття першого мультиплексу становить 98% території країни, що більше від запланованого законодавством (95%). Відбулося поетапне входження телеканалів у мультиплекси, перші чотири ліцензії отримали 4 загальнонаціональні мовники, що  раніше працювали в аналозі, та громадський мовник. З часом другий мультиплекс був розподілений на конкурсних умовах із чіткими вимогами до програмної концепції (дитяче, релігійне, спортивне мовлення та кіно). Наступні мультиплекси, що динамічно розвиваються, розподіляються на конкурсних та комерційних умовах. Один із мультиплексів створений спеціально для телеканалів, що мовлять через супутник. Шостий польський мультиплекс створений для мобільного телебачення і має вже 16 телеканалів, що доступні для користувачів 31 польського міста.

Крім зазначених питань, відбувся обмін досвіду щодо суспільного мовлення, ліцензування, накладання штрафних санкцій тощо. Було домовлено і надалі підтримувати контакти й допомагати один одному.


Перейти до вмісту