Початок створення органу співрегулювання серед друкованих медіа і затвердження документа про граничні тарифи на послуги постачальників – результати засідання Національної ради від 23 травня

23.05.2024

Національна рада визначила дату, коли проведе наступний конкурс на радіомовлення, і перелік медіа, що допущені до нього. Затвердила документ, що описує, як визначатимуться граничні тарифи на послуги постачальників електронних комунікаційних послуг. Своїм рішенням розпочала процес створення органу спільного регулювання у сфері друкованих медіа. Про рішення, ухвалені на засіданні медіарегулятора 23 травня, – далі.

Національна рада отримала два ініціативні звернення від суб’єктів у сфері друкованих медіа, які виявили бажання взяти участь у процесі формування органу співрегулювання у своїй сфері. Це – ТОВ «Видавничий дім «Медіа-ДК» і «Видавнича компанія «Нова інформація». Тож регулятор оголошує про початок прийому заяв від медіа для входження в робочу групу з організації та проведення установчих загальних зборів і затвердження проєкту статуту органу спільного регулювання у сфері друкованих медіа.

Медіа, які готові взяти участь у робочій групі зі створення органу співрегулювання у сфері друкованих медіа, можуть подавати до Національної ради заяви упродовж 30 днів із дати оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті.

13 червня медіарегулятор проведе конкурс на мовлення на вільних радіоканалах (для розвитку місцевих і регіональних мереж). Він був оголошений рішенням Національної ради від 22 лютого 2024 року № 403. На конкурс запропоновано 19 частот у 10 областях України. До участі в конкурсі допущені 9 компаній:

 • ПП «Телерадіокомпанія Сфера – ТВ», м. Рівне;
 • ТОВ «ФМ медіа груп», м. Київ;
 • Громадська організація «Товариство «Право громади», м. Жовква Львівської області;
 • ПП «Студія-7», м. Ковель Волинської області;
 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Класик радіо», м. Київ;
 • ТОВ «Телерадіомовна компанія Радіо хвиля», м. Київ;
 • ТОВ «Глас-медіа», м. Київ;
 • ТОВ «Радіо мікс», м. Дніпро;
 • ДП «Світ музики», м. Львів.

Національна рада погодила із зауваженнями проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до плану розподілу і користування радіочастотним спектром в Україні». На думку регулятора, наведене в абзаці 8 підпункту 7 пункту 5 Плану умовне позначення і визначення радіотехнології «ЛМ02» потребує узгодження із Законом України «Про медіа». Своє рішення регулятор скерує до Міністерства цифрової трансформації.

Також Національна рада напрацювала свої пропозиції і зауваження до проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Стратегії когнітивної деокупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та затвердження плану заходів з реалізації Стратегії когнітивної деокупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя у 2024 – 2027 роках». Вони містять рекомендації привести документ у відповідність до термінології Закону України «Про медіа», а також зафіксувати статус Національної ради як незалежного конституційного органу.

Їх буде передано до Міністерства з питань реінтеграції, тимчасово окупованих територій України.

Національна рада схвалила Порядок розробки та затвердження максимально граничних тарифів на послуги постачальників електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра.

Він пройшов громадське обговорення та опрацювання у робочій групі, яка працювала над Законом «Про медіа». Документ погоджено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, а також Антимонопольним комітетом України.

На львівське ПрАТ «ТРК Люкс» (логотип «24», супутникове мовлення) чекає позапланова безвиїзна перевірка. Підставою стало звернення громадянки Торовик Є.М., яка скаржиться на засилля російської мови в ефірі медіа. Регулятор уже провів моніторинг і далі проведе позапланову перевірку діяльності медіа.  Вона відбудеться в період із 13 по 21 червня ц. р. До 14 червня суб’єкт має надати регуляторові усі необхідні для цього документи й матеріали.

До ТОВ «Солар медіа» (логотип «Сонце»), с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області, регулятор застосував захід реагування  припису. 26 квітня, у День вшанування 38-их роковин аварії на Чорнобильській АЕС, в ефірі медіа у проміжках часу між 06:00 та 12:00 і між 12:01 та 24:00 не було повідомлення про цю трагічну подію. Національна рада визнала недотримання товариством вимоги пункту 8 Правил ведення мовлення телерадіоорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. Медіа має вжити заходів для недопущення таких порушень у подальшій діяльності.

У селищі Димері Вишгородського району Київської області на частоті 88,1 МГц мовитиме інше медіа. Національна рада анулювала дозвіл на тимчасове мовлення ТОВ «ТРВК «Комра» (позивні «Best FM»), однак видала такий дозвіл ТОВ «Радіокомпанія «Клас» (позивні «Перець FM», «Стильное»). Дозвіл діє упродовж року.

Двом радіомовникам дозволено тимчасово відступити від умов ліцензій:

 • ТОВ «Рекламно-інформаційне агентство «Бліц» (позивні «Бліц-FM») із Білої Церкви Київської області – в частині програмної концепції мовлення. Медіа пояснює такий крок постійним падінням рекламного ринку, погіршенням його матеріального стану, а також тим, що його директор проходить службу в ЗСУ.
 • КП «Телестудія Радехів» (позивні «Телестудія «Радехів) із Львівської області – в частині місцезнаходження передавача і його потужності та території розповсюдження програм.

Статус зареєстрованих онлайн-медіа отримав 31 суб’єкт. Вони подали на реєстрацію 40 медіаресурсів, серед яких 18 вебсайтів, 7 публічних сторінок у соціальних мережах, 6 каналів у відеохостингу «Youtube», 5 порталів новин, 2 електронних наукових журнали, 1 платформа документального відео, 1 вебпортал новин.

Серед зареєстрованих онлайн- медіа:

вебсайти «Київське музикознавство», «Центр журналістських розслідувань»,  Інформаційне агентство «ADVOKAT POST», «Центр журналістських розслідувань «Сила правди», «Аерокосмічний портал України», «Frontliner»;

портали новин «Медіа-призм», «Юридична Газета», «Національна мережа гіперлокальних медіа «Район.in.ua», «Український військовий вісник», «Волинь»;

канали у відеохостингу «Youtube» «BanderaNews», «Стоп Корупції»/«STOP КОРУПЦІЇ», «Євразія Медіа», «RIVNE LIVE»;

а також платформа документального відео «Назустріч сонцю»/«Sun Walkers», вебпортал новин «Інформаційне агентство «Захисник України» тощо.

Національна рада додала до Реєстру суб’єктів у сфері медіа 76 суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 230 друкованих видань – 133 журнали, 66 газет, 10 календарів, 5 наукових збірників, 5 збірників, 4 збірники наукових праць, 4 наукові журнали, 2 науково-практичні журнали, 1 науковий бюлетень.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (37 видань — 23%), а також Україна та світ (127 видань — 77%).

Найбільшу кількість – одночасно 117 видань (88 журналів, 20 газет, 9 календарів) – вніс до Реєстру Тріль І. П. з Тернополя. Усі видання поширюються в Україні та світі. Мови друку – українська, російська, англійська, німецька, французька.

Одразу 14 україномовних видань (7 журналів, 5 газет, 1 збірник, 1 календар) зареєстрував Присяжнюк І. І. з Києва. Усі видання розповсюджуються в Україні.

Серед зареєстрованих газет – 23 поширюються в Україні та зарубіжжі, 18 всеукраїнських, 16 обласних, 7 районних, 4 міські.

Найбільше – по 2 обласні україномовні газети внесли до Реєстру Антоненко П. Я. з селища Куликівка Чернігівської області та Кулясов С. В. з м. Кременчук Полтавської області.

Суб’єктом у сфері аудіовізуальних медіа на замовлення зареєстроване ТОВ «Українське ТБ» із Хмельницького. Воно зареєструвало нелінійний медіа-сервіс «ukrainske.tv», який поширюватиметься на території України за інтернет (ОТТ) технологію.

Додалися до Реєстру і три нові товариства, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійні медіа), із місцевим покриттям:

 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Подолянин TV» (позивні «Говорить телерадіокомпанія Подолянин-TV») із Львова – інформаційно-просвітницький формат, мовлення 3 год. 45 хв. на тиждень (аналогова проводова (УР-1) технологія);
 • ТОВ «Тернівське телебачення» (логотип «Т» (комбіноване) із Тернівки Дніпропетровської області цілодобово поширюватиме інформаційно-культурологічний контент (кабельна аналогова технологія);
 • ТОВ «ММДС ТВ» (логотип «15») із Червонограда Львівської області транслюватиме інформаційно-розважальний продукт 24 години на добу, обравши для цього кабельну аналогову, кабельну цифрову, IPTV технології.

8 провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям також потрапили до Реєстру. Свої послуги вони надаватимуть у 6 областях:

 • Львівська область (м. Червоноград, м. Соснівка, с. Острів, смт Гірник) – ТОВ «ММДС ТВ» та фізична особа – підприємець Федусь Г. Б.;
 • Миколаївська (м. Первомайськ) – фізична особа-підприємець Костенко Л. М.; фізична особа-підприємець Костенко С. М.;
 • Сумська (смт Недригайлів ) – фізична особа-підприємець Юхименко В. А., м. Харків;
 • Одеська (10 населених пунктів) – мале приватне багатопрофільне підприємство «Телерадіокомпанія Велсат»;
 • Полтавська (м. Горішні Плавні) – ТОВ «Телерадіокомпанія «ГОК»;
 • Хмельницька (м. Шепетівка) – ТОВ Телерадіокомпанія «Лайк ТВ».

На наступні 10 років Національна рада продовжила ліцензії трьом місцевим медіа – двом радіостанціям і одній програмі Суспільного мовника.

 • ДП Радіостудії «Нова хвиля» (позивні «Нова хвиля 101,8 ФМ») – цілодобове мовлення на частоті 101,8 МГц у Снятині Івано-Франківської області;
 • КП «Іллінецька організація радіомовлення» Іллінецької міської ради (позивні «Говорять Іллінці») – мовить 1 год. 15 хв. на тиждень на частоті 107,5 МГц в Іллінцях Вінницької області;
 • АТ «НСТУ» (логотип «Суспільне Крим»), м. Київ, – цілодобове мовлення на 50 ТВК (1 програма) у с. Чонгар Херсонської області за технологією DVB-T2 (MPEG-4).

Двом суб’єктам – онлайн-медіа та лінійному медіа, що працює без використання радіочастотного спектра, – регулятор скасував реєстрацію. Із проханням про це звернулися:

 • Західне регіональне відділення Академії наук вищої школи України із Львова – щодо вебсайту наукового журналу «Ukrainian Journal of Physical Optics»;
 • ДП «Парламентський телеканал «Рада» (логотип «Рада», супутникове мовлення), м. Київ.

Також на прохання товариства анульована ліцензія «Про медіа групп». Радіостанція під позивними «1 Подільський» цілодобово мовила на Хмельниччині на частоті 103,3 МГц. Відмову від ліцензії вона пояснила недостатніми фінансовими можливостей для ведення радіомовлення.

Національна рад ухвалила низку рішень щодо внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Стосуються вони відомостей про структуру власності, оновлень технічних характеристик мовлення в частині місцезнаходження передавача, технології мовлення, а також оновлень назви друкованого медіа, періодичності виходу примірників, зміни ІР-адреси онлайн-медіа і його назви.