20 травня перший заступник голови Національної ради Ольга Герасим’юк у рамках круглого столу, організованого за підтримки Офісу Ради Європи в Україні, на тему «Президентська виборча кампанія в українських медіа» взяла участь в обговоренні питання, яких змін потребує українське суспільство і законодавство для того, щоб вітчизняні медіа відповідально дотримувалися вимог виборчого законодавства під час висвітлення виборчих кампаній. Учасники, зокрема, порушили і тему ролі регулятора.
Законодавство в частині повноважень Національної ради із нагляду за дотриманням ЗМІ виборчого законодавства не змінилося, констатувала Ольга Герасим’юк. Тож ця президентська кампанія пройшла за тими самими правилами гри для медіа, і регулятор не був спроможним до якогось більш істотного впливу. Щоправда на зауваження регуляторного органу про недоліки в оприлюдненні результатів соціологічних досліджень деякі медіа все ж таки відреагували, виправивши власні порушення. Однак сам факт неоприлюднення повної інформації про соціологічні дослідження, як це передбачено законом, на думку Ольги Герасим’юк, є лише частиною порушення. Інша й найважливіша частина – те, що «цими соціологічними дослідженнями, так званими часом, маніпулюють аудиторією, схиляючи її на той чи інший бік перед голосуванням, таким чином впливаючи на її вибір». Таке ставлення до соціології і таке масове застосування цього механізму перший заступник голови Національної ради назвала одним із ноу-хау цієї виборчої кампанії, і, на її думку, воно триватиме й далі.
Наступним кроком, за словами Ольги Герасим’юк, є робота Національної ради над механізмом складання адміністративних протоколів щодо порушень виборчого законодавства. Цей процес сьогодні ще триває. Також суттєві зміни мали би бути прописані в проекті закону про аудіовізуальні медіа-сервіси, до якого Національна рада подавала свої пропозиції, або в чинному законі про телебачення і радіомовлення. Однак нині виникають сумніви щодо можливості ухвалення Парламентом нового закону до кінця серпня, як це передбачено Угодою про асоціацію з ЄС.
Відповідаючи на запитання про необхідність більш жорсткої руки і посилення важелів впливу регулятора, Ольга Герасим’юк сказала про те, що є прихильницею того, що регулятор не повинен бути цербером. «Це не є репресивний орган», – висловилася вона. На її переконання, регулятор має працювати над удосконаленням регуляторних процедур, заохочувати і всіма силами спонукати саморегуляцію і співрегуляцію задля створення кодексів журналістської етики і виконання стандартів професії, хоч це і дуже непростий процес.
«Моє враження після аналізу цієї кампанії, що ми дуже далеко відійшли від журналістики і перейшли до інформаційного обслуговування політичних сил… Ті способи, які зараз використовуються, вони гібридні… Те, що ми бачили під час цієї кампанії, я вважаю просто брутальним порушенням всіх стандартів етики, запроваджених щодо мови ворожнечі», – сказала Ольга Герасим’юк.
Під час круглого столу неодноразово порушували тему ведення передвиборної агітації в Інтернеті, Адже мережа, соціальні ресурси перебувають поза впливом будь-якого органу і поширення там реклами взагалі є неконтрольованим. Вони надзвичайно активно використовуються у передвиборних перегонах, є засобом значного впливу і часто служать поширенню неправдивої інформації і маніпуляцій. Тож учасники говорили про необхідність пошуку способів регулювання поширення політичної агітації в мережі. Була висловлена думка, що одним із механізмів міг би стати контроль за фінансуванням.
Загалом учасники дискусії зійшлися на думці, що необхідно працювати в усіх обговорюваних напрямах – вносити зміни до законодавства в частині компетенцій регулятора, розвивати саморегуляцію та співрегуляцію галузі і знаходити способи, як поставити онлайн-ресурси в рамки дотримання журналістських стандартів.
У сесії 3 «Чи настав час для «жорсткої руки»? Що саме не працює – законодавство, саморегуляція, регулятор?» круглого столу також взяли участь народний депутат України Ольга Червакова, експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова, юристка ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко, юристка ГО «Лабораторія цифрової безпеки» Віта Володовська, модерувала сесію виконавча директорка ГО «Український інститут медіа і комунікацій» Діана Дуцик.