Олександр Бурмагін: Закон «Про медіа» не містить жодних ризиків для незалежних медіа

21.09.2023

Відповідаючи на запитання представників медіасфери, член Національної ради Олександр Бурмагін наголосив, що Закон України «Про медіа» не створює жодних ризиків для незалежних медіа і аж ніяк не толерує цензуру. Натомість він вирівнює дискримінацію, яка існувала в регулюванні медіа.

Закон запровадив оновлені правила регулювання. Фактично всі обмеження, що стосуються контенту (стаття 36 Закону «Про медіа»), були закріплені законодавчо і раніше. Лише поняття мови ворожнечі і дискримінації застосовуються в такому широкому розумінні, як їх розуміє Європа, пояснив Олександр Бурмагін. Також він нагадав, що є ще окремі норми, які стосуються захисту прав дітей – стаття 42, роботи під час воєнного стану – стаття 119 і правила мовлення у дні пам’яті та жалоби, певні правила внесення інформації до реєстру суб’єктів у сфері медіа. Тож «якщо усі ці моменти не порушуються, то ніякої відповідальності, ніякого реагування з боку державних органів Закон не передбачає», – зауважив він.

Закон «Про медіа» отримав висновки Європейської Комісії і Ради Європи, які зазначили, що Закон як юридичні норми, як сукупність певних норм, механізмів, підходів не порушує Конвенцію або підходи Конвенції про захист прав людини, а також загальні стандарти у сфері свободи слова.

Оновлення медійного законодавства навпаки вирівняло нерівність у регулюванні різних видів медіа. Адже найбільше контролю і нагляду досі було у сфері аудіовізуальних медіа – телебачення і радіомовлення. Онлайн-медіа як виду не існувало взагалі, хоча багато медіа перемістилися в інтернет, виникли нові медіа, онлайн набирав усе більшої ваги, туди активно зайшли рекламні кошти. Але фактично онлайн-медіа перебували поза регулюванням. Окрім реєстрації, жодного нагляду за друкованими медіа також не було. «Тож Закон «Про медіа» у цій частині прибрав таку дискримінацію», – зауважив Олександр Бурмагін.

Водночас він акцентував, що не йдеться про повністю однакове регулювання для різних видів медіа. «Медіа вирівнялися тільки з погляду контентних обмежень. Як на мене, – це абсолютно справедливо. Тому що мова ворожнечі не допустима в жодному виді медіа», – сказав він.

У процесі імплементації Закону очевидними стали певні аспекти, які потребували коригування. Тому перші зміни стосовно реєстрації і ліцензування медіа були внесені до Закону у травні. Санкційну частину Національна рада ще не застосовувала активно, тому, коли буде більше інформації і напрацювань у цьому напрямі, можливо, також з’явиться потреба вносити певні зміни до Закону.

Олександр Бурмагін повідомив, що наразі готують зміни щодо реорганізації комунальних медіа в публічні. Якщо в учасників ринку є конкретні пропозиції щодо потреб змін у Законі «Про медіа», їх можна надіслати до Національної ради або ж Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики.


Перейти до вмісту