Новини Національної ради з регіонів

15.05.2026

Як протистояти інформаційним загрозам агресора у прифронтових громадах та забезпечувати доступ до якісного українського контенту, про актуальні питання й тенденції розвитку інтернет-журналістики, про покриття областей теле- і радіосигналом, – говорили цього тижня представники медіарегулятора в регіонах. Також акцентували увагу на питаннях гендерної рівності та посиленні ролі жінок у медіапросторі, особливостях роботи друкованих, аудіовізуальних та онлайн-медіа в умовах воєнного стану. Про це та інше – далі у нашому щотижневому дайджесті.

Вінницька область

Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик взяв участь у ІІІ Всеукраїнській студентській науково-практичній конференції «Інтернет-журналістика та новітні технології в сучасних медіа», яка проходила у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського і об’єднала учасників з десятків вишів України. Молоді науковці розглянули актуальні питання і тенденції розвитку онлайн-журналістики в сучасних умовах, вплив цифрових алгоритмів і соціальних мереж на медіапростір, роль і місце ШІ в журналістських практиках, а також трансформація медіаконтенту впродовж років повномасштабної агресії рф.

У своєму виступі представник окреслив юридичні аспекти функціонування інтернет-журналістики у світлі вимог Закону України «Про медіа», зупинився на проблемах точності і повноти інформації та довіри споживачів, а також співвідношення журналістики і блогосфери. «Вихід тут один: люди мають постійно навчатись отримувати достовірну інформацію, знати принципи фактчекінгу, вміти протистояти пропагандистським технологіям», – резюмував Вадим Мазурик.

На запрошення директора музею Голокосту Леоніда Трахтенберга представник медіарегулятора долучився до участі у відзначенні Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. У цей день у вінницькому кінотеатрі «Родина» відбулося вшанування Праведників народів світу. Цього почесного звання удостоєні понад 500 жителів Вінницької області. У Вінниці відкрито пам’ятник «Праведникам народів світу», на їх честь перейменовано одну з міських вулиць. Пам’ятні знаки також встановлені у містах Могилеві-Подільському та Хмільнику. Учасників зібрання, організованого Вінницькою міською радою, Вінницьким благодійним єврейським центром «Хесед Емуна» та Об’єднаною єврейською общиною України (ОЄОУ), переглянули художній фільм «Чому я живий», знятий у 2021 році режисером Вілленом Новаком.

Волинська область

Робочу зустріч із міським головою міста Ковеля Ігорем Чайкою провела представниця регулятора у Волинській області Лілія Бойко. Обговорили питання підтримки місцевих медіа, розвитку інформаційного простору громади та забезпечення доступу мешканців до якісного українського контенту. Цього року у Ковелі розпочало мовлення місцеве «Радіо Світязь». Старт роботи радіостанції став важливим кроком для посилення українського інформаційного простору в регіоні. Також на території громади функціонує авторитетне місцеве видання «Вісті Ковельщини», яке багато років залишається важливим джерелом інформації для жителів громади. Важливо, що Ковельська громада належить до територій з особливим режимом мовлення. Саме тому розвиток локальних медіа тут має не лише інформаційне, а й стратегічне значення.

Також Лілія Бойко взяла участь в офіційній презентації нової FM-станції – «Радіо Буг» у Луцьку. Представниця привітала колектив із розвитком мовлення на Волині та побажала успішної реалізації нових медійних проєктів. Компанія активно розширює своє мовлення у краї. Розпочала мовлення у 2024 році в Нововолинську, а вже у 2025 році вийшла в ефір і в обласному центрі. Відтепер мешканці Луцька можуть слухати «Радіо Буг» на частоті 94,7 МГц. Під час презентації мовник представив нову студію в Луцьку та анонсував запуск нових програм, авторських проєктів і розширення інформаційно-розважального контенту. Команда радіостанції наголосила, що планує активно розвивати локальний контент, висвітлювати життя громади та підтримувати регіональний інформаційний простір.

Дніпропетровська область

Про інформаційні загрози з боку російського агресора для громад Дніпропетровщини говорила з Євгеном Коптєвим, автором та ведучим проєкту «Воєнкор», представниця Національної ради у Дніпропетровській області Олена Демченко. Йшлося про вороже мовлення, яке періодично фіксується у різних районах області моніторингами представництва, про співпрацю з іншими органами влади з цього питання, про можливості і проєкти медіарегулятора з протидії російському інформаційному впливу, про досягнення і виклики, які постійно постають у цій сфері. Говорили також про можливості українських мовників охоплювати сигналом окуповані території для забезпечення громадян якісною та правдивою інформацією, про розвиток системи дозволів на тимчасове мовлення і її вплив на доступ до інформації у найскладніших умовах.

Програма «Воєнкор» виходить щотижня на 11 каналі Дніпра із перших днів повномасштабного вторгнення. У її фокусі – фронтові репортажі, військова аналітика, огляди та тест-драйви техніки, зброї, амуніції, лайфхаки бойового життя, історії бійців.

Івано-Франківська область

11 травня представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов провів робочу зустріч із керівником Івано-Франківської філії Концерну РРТ (регіональної дирекції) Олегом Петрашем. Під час зустрічі обговорили актуальні питання співпраці, пов’язані із забезпеченням стабільного телерадіомовлення в області, технічним станом передавальної мережі та подальшою координацією дій у сфері мовлення. Приділили увагу покриттю території Івано-Франківщини телевізійним і радіосигналом, зокрема сигналом мультиплексу МХ-7, а також можливим шляхам його розширення. Також ішлося про забезпечення Концерном РРТ трансляції програм місцевих телевізійних та радійних мовників у разі можливих вимкнень електроенергії в населених пунктах області. Учасники зустрічі обговорили стан медійного простору Прикарпаття, перспективи розбудови нових мереж радіомовлення та важливість сталої роботи інфраструктури для доступу мешканців області до достовірної інформації.

Миколаївська область

Представник регулятора у Миколаївській області Сергій Бондур провів робочу зустріч із директором Інституту державного управління Чорноморського національного університету ім. Петра Могили Володимиром Ємельяновим, заступником голови редакційної ради наукового видання «Матеріали науково-практичних конференцій Чорноморського національного університету імені Петра Могили» та головним редактором наукового видання «Публічне управління та регіональний розвиток». Під час зустрічі розглянули питання застосування положень Закону України «Про медіа», зокрема щодо оприлюднення вихідних даних, своєчасного інформування регулятора про зміни у діяльності або структурі власності суб’єктів у сфері медіа, а також надання контрольних примірників. Також обговорили особливості діяльності наукових видань, питання медіаграмотності та інформаційної безпеки, зокрема перевірки інформації (фактчекінгу) та виявлення маніпуляцій в інформаційному просторі.

Полтавська область

На запрошення ТОВ «ТРК «ІРТ-Полтава» представник медіарегулятора у Полтавській області Ярослав Воробйов взяв участь у програмі «Розмова в студії», де обговорили актуальні питання функціонування та розвитку медіапростору Полтавщини. Під час ефіру зупинилися на особливостях роботи друкованих, аудіовізуальних та онлайн-медіа в умовах воєнного стану, викликах, з якими сьогодні стикаються редакції, а також ролі медіа у формуванні інформаційного простору області.

Приділили увагу реалізації Закону України «Про медіа», питанням реєстрації суб’єктів у сфері медіа, відповідальності за порушення законодавства, боротьби з фейками та дезінформацією. Також обговорили важливість дотримання журналістських стандартів, інформаційної безпеки та відповідального висвітлення суспільно важливих тем в умовах війни. Крім цього, говорили про гармонізацію українського медійного законодавства із європейськими стандартами, впровадження механізмів співрегулювання, прозорість структури власності медіа та сучасні тенденції розвитку галузі.

Тернопільська область

На творчу зустріч з колективом телеканалу «TV-4» була запрошена головна спеціалістка представництва Національної ради у Тернопільській області Христина Черешнюк. Під час зустрічі обговорили новий соціально важливий проєкт – реаліті-шоу «Голос жінки», яке незабаром вийде в ефір телеканалу. Проєкт реалізовується під егідою «Національної асоціації медіа» та її ініціативи – «Лабораторії форматів». До обговорення долучилися директорка «TV-4» Юлія Винокур та режисерка проєкту Тетяна Скиба. Проєкт покликаний розповісти історії жінок-лідерок із різних регіонів України, які в умовах повномасштабної війни реалізовують волонтерські, соціальні, освітні та культурні ініціативи, підтримують громади та сприяють важливим суспільним змінам. Акцентували увагу на питаннях гендерної рівності, ролі жінок у медіапросторі та сучасних цифрових технологіях у роботі журналістів. Зокрема, було продемонстровано можливості програм на основі штучного інтелекту для автоматичної розшифровки інтерв’ю та синхронів, що дає змогу значно оптимізувати процес підготовки контенту.

Харківська область

Представниця регулятора у Харківській області Ірина Панченко провела робочу зустріч з керівництвом та колективом ТОВ «Терра-Медіа» з міста Лозова. Медіа працює на ринку вже 13 років, забезпечуючи цілодобове мовлення. В ефірі радіостанції – щогодинні актуальні новини, понад 30 програм соціального проєкту Національної асоціації медіа «Нові правила» (дискусії на складні суспільні теми), випуски циклу «Тут добре» про надихаючі соціально-просвітницькі простори Лозівщини, місцевих діячів та волонтерів, а також програми «Янголи міста», створені протягом 2022–2026 років. Від початку повномасштабної війни «Терра-Медіа» отримала грантову підтримку від Національної асоціації медіа та «Інтерньюз-Україна». Завдяки залученим та власним коштам оновлено обладнання та забезпечено необхідною технікою всіх працівників, зокрема й тих, хто працює дистанційно. Компанію очолюють Віктор і Людмила Гаращуки – медійники з понад 30-річним досвідом у радіо- та телесфері. У «Террі» працює професійна команда, а голоси ведучих добре знані та улюблені слухачами Лозової. Попри обстріли, повітряні тривоги, ворожі удари по вежі та пошкодження майна, колектив щодня тримає інформаційний фронт. Під час зустрічі обговорили безпеку журналістів, дотримання мовного законодавства, протидію дезінформації, фактчекінг, баланс думок у новинах, а також прозорість і стійкість місцевих медіа в умовах війни.

Черкаська область

З робочим візитом відвідали представниця медіарегулятора у Черкаській області Галина Рижак та головна спеціалістка секретаріату представника Мар’яна Ободовська місто Корсунь-Шевченківський. Поспілкувалися з колективом аудіального медіа КП «Телерадіоорганізація «На Хвилі Корсуня» та відповіли на запитання щодо підбору контенту, дотримання ліцензійних умов мовлення та норм чинного законодавства. Під час поїздки Галина Рижак провела робочу зустріч із заступником міського голови Михайлом Луценком за участі керівниці радіо «На Хвилі Корсуня» Галини Добровольської. Обговорили питання інформаційного простору та розвиток місцевого медіа. Велику увагу приділили особливостям функціонування публічних аудіовізуальних медіа та реорганізації комунальних телерадіоорганізацій після закінчення воєнного стану.

Також спілкувалися про друковане медіа ПП «Медіа центр» газету «Надросся», яке зареєстроване та діє в громаді. З директоркою газети Світланою Перець обговорили питання дотримання норм медійного законодавства щодо маркування реклами. За результатами проведених регулятором моніторингів газети «Надросся» порушень чинного законодавства не виявлено. Мали нагоду поспілкуватися з жителями громади. З їхніх слів, радіо та газета користуються популярністю серед мешканців. Щиро дякують за цікаві ефіри, місцеві новини, важливі публікації та україномовний контент. Результати зустрічей в Корсуні мали на меті координацію спільних дій місцевої влади, Національної ради і медіа щодо інформування громадян, важливості забезпечення доступу мешканців до якісного контенту, підтримки місцевих медіа та розвитку інформаційного простору громади.

Чернівецька область

У Чернівцях відкрили виставку «1325: Жінки. Мир. Безпека» – мистецький проєкт, що через мову символів, кольору та художніх образів порушує теми миру, безпеки, людської гідності та ролі жінок у час війни. Представниця регулятора у Чернівецькій області Любов Нечипорук зазначила, що тема виставки перегукується і з одним із напрямів роботи Національної ради. Однією з її стратегічних цілей є сприяння ґендерному балансу в медіа. «Національна рада проводить аналіз рівня ґендерного балансу в медіа, а також здійснює інформаційно-роз’яснювальну роботу для підвищення їх обізнаності щодо принципів ґендерної рівності, – акцентувала представниця медіарегулятора. – Саме тому такі мистецькі ініціативи є важливими і для формування чутливого, відповідального та збалансованого медійного простору».

В експозиції представлені роботи представників громадського сектору, дипломатичних установ, сектору безпеки і оборони, а також міжнародної спільноти. Є й картина, створена у Чернівецькій області. Через символіку та елементи буковинського орнаменту вона акцентує на важливості участі жінок у процесах ухвалення рішень – від формування політик до їх практичної реалізації. Виставка вже експонувалася у різних країнах світу та стала частиною міжнародного діалогу про Україну і її боротьбу.

У День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, у синагозі Чернівців відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки з іменами Праведників народів світу – людей, які під час Голокосту, ризикуючи власним життям та безпекою своїх родин, рятували євреїв від переслідувань і смерті. За даними Меморіального комплексу Голокосту «Яд Вашем», звання Праведника народів світу присвоєно 2 673 громадянам України. Серед них – і буковинці, чиї історії людяності та мужності назавжди залишаються важливою частиною історичної пам’яті краю.

Любов Нечипорук, яка взяла участь у заході, наголосила: «Для Національної ради надзвичайно важливими є підтримка суспільного діалогу, повага до національних спільнот, недопущення мови ворожнечі та сприяння відповідальному висвітленню історичних тем у медіа». Голова «Єврейської громади міста Чернівці» Шапса Авербух наголосив, що пам’ять про Праведників народів світу важлива не лише для єврейської громади, а й для всього суспільства, адже йдеться про приклади справжньої людської гідності. Він також підкреслив важливість дослідження історій людей, які рятували євреїв на Буковині, але досі не отримали належного визнання. Під час заходу учасники вшанували пам’ять жертв Голокосту та висловили вдячність людям, які у роки нацистських переслідувань не побоялися чинити опір злу через співчуття, солідарність і готовність допомогти іншому.


Перейти до вмісту