
Медіарегулятор запропонував для розвитку місцевих, регіональних і загальнонаціональних радіомереж нові частоти на конкурси. Також вирішив 11 грудня підбити підсумки раніше оголошеного конкурсу на радіомовлення для місцевих компаній. Телеканалу «5» призначено перевірку через висловлювання щодо військових, які прозвучали у програмі «Рандеву з Яніною Соколовою» 4 листопада. Ще кілька медіа отримали штраф за значні порушення – відсутність мовлення і відмову у проведенні перевірки. Про рішення, ухвалені Національною радою на засіданні 16 листопада, – далі.
На звернення СБУ і Уповноваженого ВРУ з прав людини медіарегулятор призначив позапланову перевірку ПІІ у формі ТОВ «ТРК «НБМ» (логотип «5») через висловлювання, поширені у програмі «Рандеву з Яніною Соколовою» за участі народної депутатки України 7 скликання І. Фаріон, які мають ознаки мови ворожнечі, утисків і підбурювання до дискримінації стосовно українських військовослужбовців. Тобто ідеться про ознаки порушення медіа вимог пунктів 2 і 3 частини першої статті 36 Закону України «Про медіа». Програма транслювалася 4 листопада із повтором 5 листопада.
Одразу два нові конкурси на мовлення оголосив регулятор:
- для розвитку місцевих і регіональних радіомереж – запропоновано 6 частот у чотирьох областях України – у Івано-Франківській, Львівській, Полтавській та Харківській областях;
- для розвитку регіональних і загальнонаціональних мереж – запропоновано 10 частот у восьми областях – Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській і Черкаській.
Умови конкурсів незабаром з’являться на сайті Національної ради.
Національна рада також визначила дату, коли проведе конкурс на радіомовлення на вільних радіоканалах (для розвитку місцевих і регіональних мереж). Це відбудеться на відкритому засіданні 11 грудня.
До участі в конкурсі були допущені 24 компанії:
- ТОВ «Іксон медіа», м. Херсон.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Можливість», м. Слов’янськ, Донецька обл.
- ТОВ Радіокомпанія «Західний полюс», м. Івано-Франківськ.
- ГО «Медіа фронт», м. Новояворівськ Львівської обл.
- ТОВ «Радіо мікс», м. Дніпро.
- ТОВ «Медіа інвест про», м. Ладижин, Вінницька обл.
- ТОВ «Мюзікрадіо», м. Київ.
- ДП «ТРК «Рекорд Коростень» ТОВ «Коростень рекорд ФМ», м. Коростень, Житомирська обл.
- ТОВ «Контент менеджмент груп», м. Луцьк, Волинська обл.
- ТОВ «Рекламно-інформаційне агентство «Бліц», м. Біла Церква, Київська обл.
- КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м. Вінниця.
- ПП «Студія-7», м. Ковель, Волинська обл.
- ТОВ ТРК «Радіо Варта», м. Косів, Івано-Франківська обл.
- ГО «Товариство «Право громади», м. Жовква, Львівська обл.
- ТОВ «ТРК «Львівська хвиля», м. Львів.
- ТОВ «Телерадіокомпанія «Всім радіо», м. Хмельницький.
- КП Яворівської міської ради «Яворівське радіомовлення», м. Яворів, Львівська обл.
- КП «Телекомпанія «Подільське ефірне телебачення», м. Подільськ, Одеська обл.
- ТОВ «Редакція міської газети «Миколаївські вісті», м. Миколаїв, Львівська обл.
- ПГО «Громадське радіо» «Телерадіокомпанія «Громадське радіо», м. Київ.
- ПП «Медіа Дністер», смт Чечельник, Вінницька обл.
- ТОВ Тернопільська ТРК «Такт», м. Тернопіль.
- ТОВ «Кюмол», м. Київ.
- ПП «Телерадіокомпанія «Ефір-Р», м. Харків.
Національна рада із зауваженнями погодила проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (щодо деяких питань створення Єдиної інформаційної системи «Регуляторний портал» та затвердження порядку її функціонування, а також удосконалення процедури внесення змін до цього Закону)». Регулятор, зокрема, вказав, що норми запропонованого проєкту Закону не узгоджуються із Законом України «Про медіа». Нормативно-правові акти Національної ради (у тому числі регуляторні) не підлягають державній реєстрації, розробляються, ухвалюються і набувають чинності в порядку, визначеному цим Законом.
За результатами безвиїзних перевірок медіарегулятор наклав штрафи на чотири медіа:
ТОВ «Наше медіа» (супутниковий телеканал «#НАШЕ РЕТРО»), с. Мамаївці Чернівецької обл.; ТОВ «Фешн ТВ-Україна» (супутниковий телеканал «FASHIONTV»), м. Чернівці; ТОВ «Апостроф ТВ» (супутниковий телеканал «Апостроф tv»), м. Київ; ТОВ «Музичний канал «О–ТВ» (супутниковий телеканал «О–TV»), м. Київ. Попередніми моніторингами Національної ради, проведеними із 3 по 17 липня 2023 року, було зафіксовано, що ці лінійні медіа не мовлять. Для проведення перевірок компанії повинні були надіслати регуляторові визначені документи. Однак не всі з них і не повною мірою це зробили. Зважаючи на те, що відсутність мовлення упродовж 14 днів є значним порушенням, Національна рада відповідно до законодавства як захід реагування застосувала штраф. Для «#НАШЕ РЕТРО», «FASHIONTV» він становить 100 500,00 грн – 15 мінімальних заробітних плат на день вчинення порушення, для «Апостроф tv» – 33 500 грн – 5 мінімальних заробітних плат, а для «О–TV», щодо якого визнано факт відмови суб’єкта у проведенні перевірки, – 268 000 грн, тобто 40 мінімальних заробітних плат. Упродовж 60 днів медіа мають сплатити штраф до державного бюджету.
Національна рада дозволила тимчасово відступити від умов ліцензії на період дії воєнного стану в частині програмної концепції мовлення у відповідь на 4 заяви таким компаніям:
- АТ «Радіокомпанія «Гала», м. Київ (лінійне радіомовлення, позивні «Україномовне радіо Країна ФМ» (комбіноване), яке подало 2 заяви. Ліцензіат вказав, що не може виконувати умови ліцензії через зменшення надходжень за рекламу, часткову втрату майна. А скорочення загального обсягу мовлення дозволить уникнути накопичення фінансової заборгованості;
- ТОВ «Міська телерадіокомпанія «Чернівці» м. Чернівці (лінійне телевізійне мовлення, логотип «С 4»; лінійне радіомовлення, позивні: «Сі чотири»), яке подало 2 заяви. Причинами відступу ліцензіат назвав погіршення матеріального стану телекомпанії, зумовлене постійним падінням рекламного ринку Буковини, проходження частиною працівників служби в ЗСУ, виїзд і звільнення працівників.
Перелік зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа поповнили ще 10 онлайн-медіа. Цього разу подалися:
- інформаційне агентство «Главком»;
- чотири вебсайти – «СІNЕ», «Альтернатива.орг», «Одеський центр сімейного права» і «Тиктор» (інформаційний);
- журнали – «Проблеми ендокринної патології» і «Професійна педагогіка»/«Professional pedagogics» (онлайн);
- електронне продовжуване видання «Інноваційна професійна освіта».
Також Колісник В. С. із Чернігівської області вирішив одночасно зареєструвати публічну сторінку у мережі Facebook і канал у відеохостингу YouTube з однойменною назвою «TIM+».
Регулятор вніс до переліку зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа низку друкованих медіа. Зареєстровано 48 друкованих видань – 8 газет, 30 наукових журналів, 9 збірників наукових праць, 1 альманах.
Територія розповсюдження зареєстрованих збірників наукових праць і наукових журналів – Україна (35 видань — 87%), а також Україна та зарубіжжя (5 видань — 13%).
Найбільшу кількість – одночасно 18 наукових видань (12 наукових журналів, 6 збірників наукових праць) – зареєстрував Національний авіаційний університет, м. Київ. Майже всі видання поширюються в Україні, лише два з них – і в нашій державі, і за кордоном. Мови розповсюдження – здебільшого українська та англійська, а одне видання виходить сімома мовами (ще й французькою, німецькою, італійською, польською, іспанською).
Одразу 8 наукових видань (7 наукових журналів, 1 збірник наукових праць) вніс до реєстру Державний біотехнологічний університет, м. Харків. Усі видання поширюються лише на території України і публікуються українською та англійською мовами.
Серед зареєстрованих газет – 1 всеукраїнська, 5 обласних, 1 районна, 1 поширюється одночасно в Україні й зарубіжжі. Усі газети україномовні.
Дві чернівецькі компанії – ТОВ «Наші телеканали» (логотип «#НАШЕ ретро») і ТОВ «ФТВ–юкрейн» (логотип «fashiontv») стали суб’єктами у сфері медіа, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа). Працюватимуть вони цілодобово за технологією інтернет-мовлення (ОТТ, IPTV) із загальнонаціональним покриттям. Обрали музичний формат і про стиль життя/відпочинок/здоров’я/подорожі відповідно. Продукт поширюватимуть українською мовою.
Також медіарегулятор зареєстрував п’ятьох провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям, які застосовуватимуть для надання доступу до своїх послуг кабельну аналогову, кабельну цифрову, інтернет (IPTV)-технологію:
- ВКП ТОВ фірми «Рубікон» і ТОВ «Юніверс ТБ» працюватимуть у Київській області;
- ПП «Телерадіокомпанія Новий світ» – у Житомирській;
- ПП «Дельта» – у Донецькій;
- ПП «Юаінет» – у Волинській.
Трьом суб’єктам у сфері медіа на їхні клопотання Національна рада на підставі статті 65 Закону України «Про медіа» скасувала реєстрацію:
- ПП «Телеорганізація «Сервіс Сигнал», м. Львів, – мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа);
- ТОВ «Агротехсервіс», м. Дружківка Донецької області, – провайдер аудіовізуальних сервісів;
- ТОВ «Мегого» (логотип «UPL.TV»), м. Київ, – мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа).
Крім того, медіарегулятор вніс зміни до Реєстру суб’єктів у сфері медіа щодо низки компаній. Вони зафіксували зміну технічних характеристик мовлення, програмної концепції, відомостей про структуру власності.