Національний комітет «Пам’ять світу» створить всеохопний реєстр українських пам’яток

25.03.2025

19 березня в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління відбулося засідання підкомітету «Пам’ять світу» Національного комітету України «Інформація для всіх програм» (IFAP) ЮНЕСКО. Для участі у заході до архіву прибув : Гільєрме Канела – директор Відділу цифрової інклюзії, політики, цифрової трансформації – Секретар програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх», який у Паризькому офісі ЮНЕСКО також координує напрям програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу»; також взяли участь Тереза Корбахер – координаторка програм ЮНЕСКО в Україні разом зі своєю асистенткою Катериною Поповською. Національний комітет «Пам’ять світу» створений як підкомітет у межах Національного комітету Міжурядової програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх» (IFAP), який очолює голова Національної ради Ольга Герасим’юк.

Гільєрме Канела і Тереза Корбахер передусім передавали вітання всім членам Комітету, які мешкають у регіонах. Вони наголосили на важливості роботи в областях і на значущості майбутніх номінацій колекцій саме регіонального характеру. Вітання учасникам зустрічі також надіслала Ольга Герасим’юк, яка в ті дні брала участь у заходах 69-ї сесії Комісії ООН зі становища жінок у Нью-Йорку.

Учасникам зустрічі були презентовані оригінали документів Національного архівного фонду, які вже внесені до Міжнародного реєстру ЮНЕСКО «Пам’ять світу». Зокрема, були показані документи з історії Чорнобильської трагедії, щоденники Ірини Хорошунової, яка документувала події знищення євреїв Києва в Бабиному Яру в роки Другої світової війни, документи з історії Голодомору 1932 – 1933 років, що були номіновані Україною до Міжнародного реєстру, однак не отримали цього статусу.

Крім того, презентували оригінали документів, що відображають роль України в діяльності ЮНЕСКО, та унікальні для нашої держави матеріали: Акт проголошення незалежності України, Конституцію України 1996 року, Закон про громадянство в Українській Народній Республіці, Другий Універсал Української Центральної Ради, Заповіт Гетьмана Павла Скоропадського тощо.

Лариса Левченко, голова національного комітету «Пам’ять світу», розповіла про перші кроки в його роботі.

Гільєрме Канела привітав членів комітету з його створенням і докладно розповів про основні завдання програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу». Він поділився своїм попереднім досвідом із координації програм ЮНЕСКО в Бразилії та країнах Карибського басейну, висвітлив кращі світові практики діяльності національних комітетів у Бразилії, Мексиці й Австралії.

Секретар програми ЮНЕСКО застеріг щодо типових помилок, які були помічені в роботі інших комітетів і яких варто уникати. Так, він порадив не поспішати з номінуванням своїх колекцій до Міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу».  Натомість, на його думку, варто зосередитися над створенням Національного реєстру, який має бути всеохопним для колекцій архівів, музеїв, бібліотек і для різного виду історичних колекцій – паперових, електронних, аудіовізуальних, стародруків, рукописних книг тощо. Також він має охоплювати всі регіони країни. Гільєрме Канела наголосив на важливості різноманіття колекцій. А ще, окрім створення реєстру, важливо опікуватися й іншими напрямами діяльності – наприклад, популяризацією цінних історичних колекцій.

Канела підкреслив, що Україна володіє надзвичайно цінною для світу історичною документальною спадщиною, і про її багате історичне документальне надбання має знати увесь світ. Інклюзивність у діяльності комітету він вважає передумовою його успіху.

Анатолій Хромов під час зустрічі детально поспілкувався з фахівцем ЮНЕСКО про важливість номінації колекції документів українських архівів з історії Голодомору 1932 – 1933 років в Україні.

На завершення члени комітету провели ще й чергове робоче засідання, на якому обговорили план роботи на найближчий час та висловили своє бачення щодо вироблення правил для створення національного реєстру. Відправним пунктом для цих правил мають були засадничі керівні документи програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу», розвинуті для Міжнародного реєстру «Пам’ять світу» із визначення видів номінацій, критеріїв номінування та оцінювання колекцій, правил їх описування і представлення.  Гільєрме Канела зауважив, що при створенні цих правил важливо  враховувати національні особливості. ЮНЕСКО вважає національні комітети самостійними і не диктує їм свої правила. Навпаки ЮНЕСКО підтримує національні особливості й різноманіття, спонукає національні комітети враховувати усі складові історичного документального надбання як з погляду історичних колекцій, так і носіїв інформації, історичних періодів, регіоналістики тощо.

Тереза Корбахер підкреслила значущість історичних джерел із регіональної історії України. На її думку, саме колекції регіонального характеру мають бути першочергово внесені до національного реєстру. 

Гільєрме Канела від імені ЮНЕСКО висловив підтримку щойно створеному комітету «Пам’ять світу», запропонував допомогу у встановленні контактів із кращими національними комітетами різних країн для вивчення їхнього досвіду роботи та співробітництва. Він підкреслив, що для українського підкомітету «Пам’ять світу» Національного комітету України «Інформація для всіх програм» Паризький офіс ЮНЕСКО і він особисто завжди будуть на зв’язку.

Інформація про персональний склад підкомітету за посиланням.


Перейти до вмісту