2 серпня голова Національної ради Ольга Герасим’юк і Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець підписали Меморандум про співпрацю. Його метою є консолідація зусиль для забезпечення додержання та поваги до прав і свобод людини і громадянина, а також оперативне реагування на поширення в медіа дискримінаційних і ворожих висловів щодо осіб та груп осіб за різними ознаками.
У церемонії підписання Меморандуму також взяли участь відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко, член Національної ради Максим Онопрієнко та представники контрольно-аналітичного управління медіарегулятора.
Перші кроки взаємодії з офісом Омбудсмена були покладені в рамках нарад, які проводила Національна рада за участі представників різних національностей і релігійних спільнот. На них ішлося про проблему стереотипного погляду на певні меншини і трансляцію таких стереотипів у медіа. Таке явище тим паче потребує особливої пильності, оскільки його може використовувати російська пропаганда для того, щоб посіяти розбрат в українському суспільстві.
«У нашій країні зараз тривають воєнні дії, і ми маємо свій фронт, ми також воюємо. Сьогодні, як ніколи, важливе відчуття близької за духом команди, яка допомагає нам, а ми допомагаємо їй. Ми дуже втішені співпрацею з Офісом Омбудсмана та особисто Уповноваженим ВРУ з прав людини Дмитром Лубінцем, з якими ми, як в окопі, — плече до плеча. І нам нема коли робити паузи», – зауважила під час підписання Меморандуму Ольга Герасим’юк.
Дмитро Лубінець зі свого боку відзначив, що з того часу, як відбулася перша зустріч обох інституцій, уже є конкретні результати спільної роботи. «Переконаний, що у майбутньому наша співпраця буде лише поглиблюватися. Хочу підкреслити швидку реакцію вашої сторони на наші звернення, запити. І Національна рада, і Офіс Омбудсмана України займаються захистом інтересів людини та держави, і тут ми однодумці», – сказав він.
Відповідно до Меморандуму сторони домовилися, що вони співпрацюватимуть у таких напрямах:
- розробка і затвердження критеріїв віднесення інформації до мови ворожнечі (антисемітизм, ромофобія, гомофобія, татарофобія, ісламофобія тощо);
- обмін інформацією та протидія мові ворожнечі в медіапросторі;
- висвітлення в медіапросторі теми інвалідності та створення контенту за участі людей з інвалідністю;
- сприяння забезпеченню доступності медіасервісів для людей з інвалідністю;
- інформаційно-просвітницька кампанія в медіапросторі на теми інвалідності й мови ворожнечі тощо.
Національна рада поставила собі за мету напрацювати словники неприпустимої і образливої для певних спільнот лексики. До роботи над ними, окрім громадських організацій, залучені також фахівці офісу Уповноваженого. Вони щодня мають справу зі скаргами громадян, у тому числі щодо їх дискримінації в медіа, і добре обізнані з цією проблематикою.
Наразі в Національній раді з урахуванням пропозицій громадськості напрацьовано перший проєкт критеріїв щодо неприпустимих висловлювань з теми антисемітизму. Його надіслано на погодження в онлайн-режимі учасникам наради. У планах – оприлюднити напрацьований документ на початку осені. Надалі, коли почнуть створюватися органи співрегулювання, ці критерії зможуть лягти в основу кодексів, над якими індустрія працюватиме спільно з регулятором.
Після підписання Меморандуму з нагоди 25-річчя інституції Офісу Уповноваженого Омбудсман вручив голові Національної ради символічні подарунки: оберіг – ляльку-мотанку, мапу планети з акцентом на Україні як державі, яка сьогодні воює за увесь світ, і браслетики, виготовлені дітками з родин тимчасово переселених осіб.