Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в регіонах

16.02.2024

Як медійникам зберегти психічне здоров’я і навчитися стресостійкості, як захистити медіапростір прикордоння від іноземних медіа, як правильно говорити про людину, котра має інвалідність. У заходах, де порушувалися ці теми, цього тижня взяли участь представники Національної ради в областях. Також захисники України – медійники Олег Мірошниченко і Олег Бабкін отримали нагороди від Прем’єр-міністра і Національної ради. А для охочих зареєструватися медіа тривають активні консультації. Про медійне життя в областях – читайте далі.

Вінницька область

Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик провів заплановану робочу нараду з редакцією журналу «Вінницький край». Цьому часопису нещодавно виповнилось 20 років, упродовж яких він друкує твори митців України та світу. Особливу увагу приділяють творчості письменників, журналістів, краєзнавців Вінниччини.

Журнал «Вінницький край» подав заяву до Національної ради про реєстрацію як суб’єкта друкованого медіа.

Волинська область

На сторінках друкованого медіа «Вісті Ковельщини» представниця Національної ради в регіоні Лілія Бойко пояснила, як приймати цифровий сигнал МХ-7 на території області.

Ця інформація дуже важлива для мешканців, які проживають у прикордонних із рб районах, де немає прийому цифрових програм у дециметровому діапазоні.

Житомирська область

Директору житомирського телеканалу «Союз-ТВ» Олегу Бабкіну представник Національної ради у Житомирській області Іван Натикач передав Подяку від Прем’єр-міністра України і Почесну Грамоту Національної ради.

Після початку повномасштабного вторгнення Олег Бабкін мобілізувався до 1-ї окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна, брав участь у відстоюванні територіальної цілісності нашої держави на Херсонщині, Харківщині, Донеччині. З досягненням граничного віку служби медійник разом із колективом телеканалу повертається до волонтерської діяльності.

Івано-Франківська область

В Івано-Франківській області активно триває процес реєстрації друкованих медіа – вже зареєстровано 61 друковане видання.

12 лютого представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов провів робочу зустріч із отцем Романом Терлецьким, директором «Медіа-центру Апостол» Івано-Франківського архієпархіального управління Української греко-католицької церкви. Під час зустрічі йшлося про підготовку двох пакетів документів: на реєстрацію журналу «Споконвіку було слово» та дитячого християнського журналу «Зернятко». Також обговорили норми Закону України «Про медіа», що стосуються роботи друкованих медіа.

13 лютого Ігор Маслов був гостем програми «Європейський вектор» в ефірі Івано-Франківської телерадіокомпанії «Вежа». З ведучою ефіру Оленою Третяк говорили про перший рік дії Закону України «Про медіа» і стан медійного простору Прикарпаття. Також обговорили:

  • чи є Національна рада цензором друкованих і онлайн медіа;
  • що буде після 31 березня, коли закінчиться перехідний етап реєстрації медіа;
  • як відбувається процес реорганізації комунальних медіа в місцеві публічні аудіовізуальні медіа;
  • реєстрацію онлайн- і друкованих медіа краю;
  • процес створення органів спільного регулювання.

Програма транслювалась одночасно в теле- та радіоефірі.

У місті Коломиї Івано-Франківської області відновив повноцінну роботу локальний багатоканальний мультиплекс на 44 ТВК. Конкурс на мовлення на вільній програмі у цьому мультиплексі відбувся 21 грудня 2023 року. Право мовити на третій програмі мультиплексу здобуло Івано-Франківське міське комунальне підприємство Телерадіокомпанія «Вежа».

  • У понеділок, 12 лютого 2024 року, телемовник вийшов в ефір. Раніше на цій програмі мовила інша місцева компанія, яка через брак коштів змушена була анулювати свою ліцензію. Тож після перезапуску мультиплексу в Коломиї в ефірі знову з’явилися передбачені для нього три місцеві телевізійні програми.
  • «Вежа» – це канал загальної тематики. В його ефірі транслюються соціально важливі програми, а також марафон «Єдині новини». Дотепер ця місцева телекомпанія здійснювала ефірне мовлення в Івано-Франківську і кабельне мовлення в Коломиї та Калуші.

Полтавська область

14 лютого представниця Національної ради у Полтавській області Лілія Миронович провела обласну онлайн-нараду щодо реєстрації друкованих видань відповідно до Закону України «Про медіа». У заході взяли участь відповідальний секретар Полтавської обласної організації НСЖУ Віктор Кикоть і журналісти друкованих медіа Полтавщини.

  • Особливу увагу було приділено процедурі реєстрації друкованих медіа. Щоб мати можливість провадити діяльність після 31 березня 2024 року, медіа, що мають попередні свідоцтва про реєстрацію, повинні пройти зареєструватися в Національній раді. Ця процедура буде для них безкоштовною.
  • Лілія Миронович закликала представників медіа не зволікати з реєстрацією і нагадала, що вся необхідна інформація про пакет необхідних документів розміщена на вебсайті Національної ради.

Віктор Кикоть окреслив проблематику діяльності друкованих видань, зокрема стосунки з Укрпоштою.

Під час наради було надано відповіді на численні запитання учасників щодо процедури реєстрації, у тому числі й онлайн-видань. Презентацію з наради було розіслано усім друкованим медіа області для практичної роботи.

Рівненська область

Разом із медійниками Рівненщини Лілія Гринюк взяла участь у тренінгу щодо першої психологічної допомоги і базових навичок стресостійкості. Тренінг був організований у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я,  ініційованої Оленою Зеленською.

  • Психологиня Тетяна Новак показала прості вправи самодопомоги для психологічного розвантаження і розповіла, як можна посилити стресостійкість організму.
  • Першочергове завдання, яке ставлять перед собою тренери і координатори програми, – охопити різні соціальні групи та категорії населення регіону, особливо військових, одиноких людей і дітей.

Питання захисту й розбудови медіапростору Рівненщини Лілія Гринюк обговорила із начальником Головного управління Національної поліції в Рівненській області Віктором Шанським.

Представниця регулятора ознайомила його з медіамапою Рівненщини станом на початок 2024 року.

  • Приділили увагу питанню мовлення на прикордонні. Представниця медіарегулятора розповіла очільникові поліції про результати моніторингу іноземних програм, які були зафіксовані на прикордонних територіях регіону.
  • Під час спілкування порушили і тему протидії пропаганді й дезінформації, важливості отримання жителями області достовірної інформації. Співрозмовники окреслили подальші шляхи співпраці у цьому напрямі.

Начальник ГУНП у Рівненській області акцентував, що відомство завжди готове до співпраці з медіарегулятором у питаннях дотримання законодавства у сфері медіа та захисту інформаційного простору.

Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко разом із Ніною Островською, головою Сумського міського відокремленого підрозділу Асоціації перекладачів жестової мови і людей з інвалідністю, провели лекцію «Коректна термінологія стосовно людей з інвалідністю».

У заході, організованому хабом «Медіабаза. Суми» Інституту масової інформації, взяли участь студенти й аспіранти Сумського державного університету, начальник відділу інформаційної роботи, зв’язків з громадськістю та міжнародної співпраці Сумської обласної ради, представники громадських організацій та журналісти з Тернополя і Львова.

Спікерки розповіли про те, як будувати медіапростір, вільний від мови ворожнечі й дискримінації щодо людей з інвалідністю.

  • Термінологія, лексика, контекст – саме ці аспекти необхідно враховувати всім медіа, коли вони розповідають про людей з інвалідністю і працюють з ними. Пріоритетом у спілкуванні й роботі з людьми з інвалідністю має бути людиноцентричний підхід. А акцент – на особі, її здобутках, здібностях тощо, і аж ніяк не на інвалідності.
  • Перекладачка з жестової мови Ніна Островська навела приклади коректної лексики щодо осіб з інвалідністю і застерегла від використання неетичних слів, словосполучень, емоційно забарвлених лексем і фраз, якими можна образити й принизити людину.

Лариса Якубенко розповіла, що Національна рада задля запобігання мові ворожнечі в медіа разом з експертами і представниками спільноти напрацювала певні матеріали. Це пропозиції стосовно зарахування інформації до такої, що розпалює ненависть, ворожнечу, жорстокість та/або підбурює до дискримінації чи утисків щодо окремих осіб чи груп осіб за ознакою інвалідності. Вони розміщені на сайті Національної ради у розділі «Безбар’єрність».

У цьому розділі можна:

  • ознайомитися з «Довідником безбар’єрності» за ознакою інвалідності;
  • пройти тест «Як правильно говорити про людину, яка має інвалідність?»;
  • знайти у «Словнику» приклади коректної і некоректної термінології та лексики.

Неприпустимим є використання в медіа надмірно сенсаційних заголовків, які маніпулюють фактом інвалідності заради привернення уваги. Це порушує норми професійної журналістської етики стосовно осіб з інвалідністю, наголосила Лариса Якубенко.

  • Поширення висловлювань, що підбурюють до дискримінації чи утисків стосовно окремих осіб та їх груп, зокрема щодо осіб з інвалідністю, Закон України «Про медіа» визначає як значне порушення. У разі виявлення таких фактів Національна рада буде застосовувати до медіа передбачені Законом заходи реагування.

Тернопільська область

В ефірі «Суспільне Тернопіль» представниця Національної ради у Тернопільській області Оксана Новосельська говорила про перехідний етап для друкованих медіа, інформаційних агентств, супутникових, кабельних мовників і провайдерів, які працювали до набуття чинності Законом «Про медіа».

Також Оксана Новосельська провела брифінг для місцевих телемовників у Тернопільській обласній військовій адміністрації. Йшлося про норми Закону, які вступають в дію з 31 березня 2024 року.

Черкаська область

Про порядок подання заяв щодо реєстрації суб`єктів у сфері друкованих медіа поспілкувалася з ректором Черкаського державного технологічного університету Олегом Григором і проректором з науково-дослідної роботи та міжнародних зв’язків Емілем Фауре представниця Національної ради у Черкаській області Надія Горбаченко.

Розібрали типові помилки, яких найчастіше припускаються заявники під час заповнення пакета документів.

Чернівецька область

Про медійну мапу Чернівецької області, розвиток медіапростору регіону, інформаційну безпеку під час воєнного стану представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук поспілкувалися з головою Чернівецької обласної ради Олексієм Бойком.

  • Він підкреслив важливість якісного забезпечення інформаційних потреб краян. І підтримав новелу медійного законодавства, яка визначає регулювання діяльності медіа в умовах збройної агресії.
  • Нині в області телеканал «С4» працює над тим, щоби розпочати мовлення у мультиплексі МХ-5 у Чернівцях, а телеканал «tva» – у мультиплексі МХ-5 у  Новодністровську.
  • У Кельменцях на частоті 97,9 МГц невдовзі розпочне цілодобове мовлення радіостанція «Сок FМ».
  • Таким чином, мережа цифрового телебачення і FM-мовлення на території регіону розширюється: Таким чином, незабаром буде розширено територію покриття сигналом цих місцевих телемовників.
  • Станом на сьогодні у Чернівецькій області вже зареєструвалися 8 суб’єктів у сфері друкованих медіа.

Любов Нечипорук також взяла участь у тренінгові для медійників з питань надання першої психологічної допомоги і базових навичок стресостійкості. Він був організований у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Захід провели директорка Чернівецького обласного центру соціальних служб, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Світлана Бостан і психологиня, начальниця відділу професійних компетенцій надавачів соціальних послуг Чернівецького обласного центру соціальних служб Тетяна Котик.

  • Фахівці під час прикладного тренінгу давали відповіді на ці та інші питання: що робити, якщо нічого не хочеться? Як допомогти собі та близьким впоратися зі стресом? Як зупинити паніку?
  • Стрес є нормальною реакцією на кризову ситуацію. І дуже важливо вміти розпізнати цей стрес і знати способи, як із ним ефективно впоратися, зауважила Світлана Бостан. Тож учасникам запропонували набір нескладних вправ для заспокоєння і поради для стійкості.

Тематика тренінгу є надзвичайно корисною і потрібною для працівників медіа через особливості їхньої роботи. Їм дуже важливо мати дієві інструменти, які допоможуть ефективно боротися зі стресом.

Чернігівська область

До Дня військового журналіста, що відзначається 16 лютого, Ірина Сенченко вручила Почесну Подяку Прем’єр-Міністра України журналісту, заступнику редактора Сновської газети «Промінь» Олегу Мірошниченку, який зараз захищає Україну безпосередньо на лінії зіткнення.

  • Олег Леонідович із 2017-го по 2020-й брав участь в АТО. З лютого 2022 року став на захист держави. Героїчно воює в зоні бойових дій (Бахмут, Пропасна, нині – на Запорізькому напрямку). Нагороджений орденом «За мужність».
  • Цими днями Олег Мірошниченко отримав можливість кілька днів побути вдома. Скориставшись можливістю, Ірина Сенченко особисто привітала і вручила йому Подяку.
  • За словами головної редакторки газети «Промінь» Олени Компанець, «Він професійний журналіст, його матеріали завжди були надзвичайно популярними і цікавими. Але сьогодні він воїн, і це заслуговує на шану. Ми всі пишаємося ним!»
  • Зі свого боку Олег Мірошниченко подякував за відзнаку і наголосив, що сьогодні кожен, хто захищає Україну на полі бою, достойний найвищих нагород.

Триває консультативна робота представниці медіарегулятора у Чернігівській області щодо реєстрації суб’єктів у сфері медіа.

Цього тижня Ірина Сенченко поспілкувалася із представником друкованого видання Чернігівщини Ярославом Карандою. Переглянули пакет документів, обговорили алгоритм їх подання до Національної ради та отримання відповідного Витягу з реєстру про реєстрацію суб’єкта у сфері медіа.

На початок лютого 2024 року:

  • зареєстровані в Чернігові (територія розповсюдження – Чернігівська область) – 12 суб’єктів/12 видань (газет – 12);
  • зареєстровані в Чернігові (територія розповсюдження – вся Україна) – 6 суб’єктів/11 видань (журналів – 6, газета – 1, наукових збірників – 2, збірка – 2);
  • зареєстровані в іншій області (територія розповсюдження – Чернігівська область) – 4 суб’єкти/6 видань (газет – 6).

Всього 22 суб’єкти – 19 газет, 2 збірки, 6 журналів, 2 наукових збірники.


Перейти до вмісту