Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в регіонах

23.02.2024

Мовлення місцевих медіа на прикордонні, дискусії стосовно дотримання в країні прав національних спільнот, постійна розʼяснювальна робота щодо діяльності медіарегулятора та процедури реєстрації медіа, вивчення досвіду іноземних медіарегуляторів щодо саморегулювання медіа – про заходи, в яких брали участь цього тижня представники Національної ради в регіонах далі у нашому тижневому огляді.

Вінницька область

На базі освітнього хабу Вінницького державного педагогічного університету «NotBox» відбулася науково-практична конференція до 10-ї річниці від початку російсько-української війни та другої річниці повномасштабного вторгнення рф в Україну. У заході взяв участь і виступив представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик.

До конференції долучились онлайн понад 100 учасників. Були представлені доповіді, які охоплюють різні аспекти боротьби українського народу за незалежність і свободу в історичній ретроспективі.

Вадим Мазурик акцентував свій виступ на необхідності протидії ворожій пропаганді та дезінформації. Йшлося, зокрема, про:

 • етапи інформаційної війни держави-агресора проти України;
 • небезпеку, яку несуть анонімні месенджери;
 • штучний інтелект;
 • інформаційну гігієну.

Матеріали конференції незабаром будуть видані як онлайн-посібник.

Також представник медіарегулятора провів зустріч із проректором з наукової роботи Вінницького національного технічного університету, доктором економічних наук, професором Іриною Єпіфановою. Під час зустрічі обговорили перспективи подальшої співпраці.

Цей Університет є один із найбільших реєстрантів Національної ради на Вінниччині. Станом на лютий 2024 року він зареєстрував 8 наукових видань.

Волинська область

Представниця регулятора у Волинській області Лілія Бойко вручила грамоту позаштатному кореспонденту обласної газети «Волинь» Сергію Хомінському. З 2022 року він служить речником 100-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ, активно веде у соціальних мережах сторінку бригади, щоденно наповнює її історіями побратимів, їхніми досягненнями на полі бою.

Також Ліля Бойко зустрілася з професором кафедри матеріалознавства Віктором Рудем та надала консультацію щодо внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа стосовно наукового видання «Наукові нотатки» Луцького національного технічного університету. Поінформувала професора про можливість та порядок реєстрації суб’єкта у сфері онлайн-медіа університету.

Івано-Франківська область

22 лютого представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов надав коментар для новинного сюжету ТОВ «ТРК 3-студія» (м. Івано-Франківськ) щодо першого року дії Закону України «Про медіа».

Обговорили такі актуальні питання:

 • впровадження норм нового медійного законодавства;
 • стан медійного простору Прикарпаття;
 • перехідний етап для друкованих медіа та обов’язкова їх реєстрація в умовах воєнного стану;
 • кількість зареєстрованих друкованих та онлайн-медіа на території області станом на завершення лютого 2024 року.

У рамках програми «Медійна зустріч» в ефірі радіо «РАІ» (м. Бурштин) Ігор Маслов поспілкувався з генеральним директором радіо Андрієм Русиняком. Програма одночасно транслювалася у теле- та радіоефірі «РАІ».

Говорили про:

 • перший рік Закону України «Про медіа», результати імплементації Закону;
 • стан медіапростору регіону, а також нинішню роль медійного регулятора у реформуванні інформаційного простору України;
 • розвиток мереж мовлення на території Івано-Франківської області та проведення Національною радою у 2023-2024 роках конкурсів на мовлення з використанням вільних ФМ-частот;
 • інформаційну безпеку під час воєнного стану.

Рівненська область

Із керівниками місцевих субʼєктів у сфері аудіовізуальних медіа, які працюють на території Рівненської області, – ТОВ ТРК «Рівне 1», ТОВ ТРК «Ритм», ПП «Сфера ТВ» та «Суспільне Рівне» – зустрілася представниця Національної ради в Рівненській області Лілія Гринюк.

Обговорили виконання мовних квот у 2023 році та вступ в дію нових норм медійного законодавства у 2024 році. Особливу увагу зосередили на:

 • Правилах ведення мовлення у Дні памʼяті;
 • законодавчих вимогах щодо розміщення соціальної та комерційної реклами;
 • питаннях дотримання гендерного балансу в новинах тощо.

Разом із в.о. департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської ОВА Олександром Корольчуком обговорили питання мовлення місцевих медіа на прикордонні, можливостей розширення території місцевого телемовлення на півночі та півдні регіону, а також стану медіапростору в цілому.

Чи не щодня до представництва Національної ради у Рівненській області звертаються редактори газет, журналів, інформаційних агенцій за розʼясненнями щодо реєстрації субʼєктів у сфері медіа та окремих норм нового медійного законодавства. Їм також було роз’яснено, що 31 березня 2024 року завершується перехідний період, упродовж якого друковані медіа мають пройти обовʼязкову реєстрацію в Національній раді.

Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко взяла участь у засіданні Експертної ради з питань національних меншин та корінних народів.

До дискусії стосовно дотримання в Україні прав національних спільнот долучилися представники турків-месхетинців, які здавна живуть на території Сумщини, грецька, єврейська, ромська, азербайджанська громади Сумської області, працівники правоохоронних органів, СБУ, а також громадських організацій, які опікуються правами людини.

Про загальнодержавну цільову програму «Єдність у розмаїтті», що має на меті захист прав національних меншин і корінних народів, розповіла представниця Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Сумській області Тетяна Мироненко.

Заходи стосуватимуться, зокрема:

 • забезпечення можливості навчання в школах мовами національних меншин із одночасним вивченням української мови;
 • реалізації проєктів для збереження історичної пам’яті, культур, мов національних спільнот та корінних народів, які живуть в Україні;
 • запобігання дискримінації щодо них.

Неприпустимим є використання в медіа мови ворожнечі, акцентувала Лариса Якубенко. Зокрема висловлювань, що розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість, підбурюють до дискримінації чи утисків стосовно окремих осіб чи груп осіб за ознакою етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, раси, релігії та вірувань.

Такі порушення професійної журналістської етики та журналістських стандартів Закон України «Про медіа» визначає як значні порушення. У разі виявлення таких фактів медіарегулятор буде застосовувати до суб’єктів у сфері медіа передбачені Законом заходи реагування.

Також Лариса Якубенко звернула увагу учасників Експертної ради на загрози, які несуть ТELEGRAM-канали для інформаційної безпеки і розпалювання мови ворожнечі. Найбільшими загрозами є:

 • їх анонімність і неможливість встановити модераторів;
 • великий обсяг дезінформації, яка розповсюджується на платформі;
 • недотримання журналістських стандартів.

Для викладачів і аспірантів кафедри журналістики та філології Сумського державного університету представниця медіарегулятора провела науковий семінар на тему: «Медіапростір Сумської області крізь призму правового режиму воєнного стану та результатів імплементації Закону України «Про медіа».

Аудиторія була поінформована про:

 • структуру медіапростору області, місцеві суб’єкти у сфері медіа;
 • специфіку роботи теле- і радіомовників, друкованих видань, онлайн-медіа в умовах воєнного часу;
 • спільні заходи Національної ради, Сумської обласної державної адміністрації, Концерну РРТ, УДЦР щодо розбудови інформаційного простору Сумщини та протидії ворожому мовленню на прикордонних територіях регіону.

Особливу увагу Лариса Якубенко приділила роботі медійників, які, ризикуючи життям, виконують свою роботу на прикордонних територіях Сумщини, що входять до зон бойових дій. Серед них – багато випускників кафедри журналістики та філології Сумського державного університету.

Окрім того, представниця Національної ради разом із Володимиром Садівничим, головою Сумської обласної організації НСЖУ, стала учасницею телевізійної програми «Студії 11 поверх» Сумського державного університету. Тема розмови – практичні наслідки реалізації Закону України «Про медіа» для медіаландшафту Сумщини.

Хмельницька область

Представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська повідомила, що 20 лютого у с. Крупець Шепетівського району запрацював місцевий мультиплекс, мовлення у якому розпочав телеканал TV7+ (ТОВ ТК «ПРОСКУРІВ»), м. Хмельницький. Також програми мовника відтепер доступні для перегляду і на 48 цифровому ТВК у м. Волочиськ. Загалом на Хмельниччині працюють п’ять із семи місцевих мультиплексів, мовлення у яких здійснюють 4 місцеві телерадіокомпанії.

Також Олена Гавінська як учасниця міжнародної програми «Розвиток медіа та демократичне медіарегулювання у нову цифрову еру» («Media Development and Democratic MediaRegulation in a New Digital Era») вивчала досвід Королівства Швеції у регулюванні та саморегулюванні медіа. Зокрема, учасників програми знайомили з роботою медіарегулятора Swedish Agency for the Media, Міністерства Культури Швеції, Агенції з психологічного захисту та її роллю у протидії дезінформації.

Варто зазначити, що Швеція має давні традиції свободи слова, зокрема, закон про свободу преси у цій країні ухвалений ще 1766 року. У Швеції – потужний суспільний мовник, який фінансується громадянами, розвинена преса, як на загальнодержавному, так і регіональному та місцевому рівнях. Сьогодні тут видаються 86 місцевих газет. Більшість із них – щоденні. До прикладу, місцева газета Upsala Nya Tidning щодня виходить на 40 сторінках.

На основі отриманого досвіду українська команда розпочала розроблення проєкту, що сприятиме розвитку національних медіа.

Черкаська область

Під час робочої зустрічі з міським головою Сміли Сергієм Ананком представниця Національної ради у Черкаській області Надія Горбаченко ознайомила очільника міста з положеннями Закону України «Про медіа», які стосуються процесу реорганізації комунальних телерадіоорганізацій у місцеві публічні аудіовізуальні медіа, адже на території міста Сміла здійснює свою діяльність комунальна телерадіоорганізація КП «МЕДІА-ЦЕНТР».

Під час зустрічі обговорили питання:

 • створення місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
 • процедура реорганізації місцевих публічних медіа;
 • вплив засновників медіа на їхню діяльність;
 • створення Наглядової ради суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа.

Чернівецька область

Щоби обговорити положення Закону України «Про медіа» про роботу провайдерів аудіовізуальних сервісів, нагадати про необхідність проходження відповідної реєстрації та основні вимоги до переліку програм, які ретранслюються у мережах провайдерів аудіовізуальних сервісів, представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук зустрілася з керівниками та працівниками компаній у форматі zoom-конференції.

До спілкування були запрошені провайдери аудіовізуальних сервісів, зареєстровані у Чернівецькій області, а також ті, що здійснюють діяльність на Буковині, але зареєстровані в інших регіонах.

Провайдерам аудіовізуальних сервісів, які до набуття чинності Законом України «Про медіа» мали ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, до 31 березня нинішнього року необхідно оновити відомості про себе, пройшовши реєстрацію, наголосила представниця медіарегулятора. Для цього потрібно подати до медіарегулятора відповідну заяву.

«Провайдери, які раніше не ліцензувалися, здійснюючи діяльність з розповсюдження програм за технологією ОТТ, з набуттям чинності Закону України «Про медіа» зобов’язані зареєструватися», – наголосила Любов Нечипорук.

Вона акцентувала, що відповідно до Закону України «Про медіа» провайдери аудіовізуальних сервісів зобов’язані включати до пакетів теле- і радіоканалів:

 • телеканали універсального медіасервісу;
 • виключно теле- і радіоканали, які отримали ліцензію на мовлення;
 • теле- і радіоканали, які зареєстровані Національною радою відповідно до вимог статей 63 та 66 Закону;
 • теле- і радіоканали, які отримали дозвіл на тимчасове мовлення.

Також провайдери аудіовізуальних сервісів можуть ретранслювати теле- і радіоканали, які походять з держав – членів Європейського Союзу. Але необхідно враховувати, щоби їх ретрансляція не була обмежена відповідно до Закону України «Про санкції» або Національною радою у порядку, встановленому частиною шостою статті 4 чи частиною третьою статті 121 цього Закону.

Представниця регуляторного органу нагадала, що під час формування Переліку теле- і радіоканалів, які плануються до розповсюдження, провайдери аудіовізуальних сервісів можуть керуватися інформацією, розміщеною на сайті Національної ради за посиланням: webportal.nrada.gov.ua (Розділ «Учасникам ринку», підрозділ «Провайдерам аудіовізуальних сервісів»; розділ «Рішення Національної ради щодо складу універсального медіа-сервісу»).

Чернігівська область

За участі представниці Національної ради у Чернігівській області Ірини Сенченко та військового журналіста Олександра Рубана в регіональному хабі «Медіабаза. Чернігів» відбувся обмін професійним досвідом з чернігівськими медійниками.

Акцентували увагу на питаннях:

 • правила безпечної роботи медійника на прикордонні;
 • планування маршруту;
 • поведінка на КПП;
 • що треба мати з собою при відрядженні в зону ведення бойових дій;
 • особливості безпосередньої роботи на лінії фронту.

Для забезпечення прийому українського сигналу на локаціях, де з ним завжди були труднощі, у 2023 році на Чернігівщині облаштували з нуля 3 телекомунікаційні об’єкти на прикордонні та змонтували нову вежу на одному з наявних. Як впоралася державна цифрова телемережа з поставленими завданнями? Про це говорила Ірина Сенченко під час брифінгу у медіацентрі ОВА спільно з заступником директора Департаменту інформаційної діяльності ОДА Валерієм Сорокіним.

Спікери підкреслили, що завдяки мультиплексу MX-7 забезпечено доступ населення області до українського телебачення та радіо. Надалі ж спільна робота буде зосереджена на блокуванні ворожого мовлення на українській території.

Окрім розʼяснень і консультацій субʼєктам у сфері медіа, представницею регулятора на постійній основі проводяться зустрічі з представниками різних організацій, проводиться розʼяснювальна робота щодо діяльності медіарегулятора. Так Ірина Сенченко поспілкувалася з очільницею Чернігівського регіонального офісу благодійної організації «БФ «Право на захист» Оленою Приходько, яка опікується наданням допомоги населенню, чиє житло постраждало від воєнних дій ворога.

«Правила і особливості публікації результатів соціологічних досліджень. Нормативна база» — на цю важливу тему говорили чернігівські медійники з Іриною Сенченко та науковцем-соціологом Дмитром Гапоненком, який спеціалізується на дослідженні соціальних мереж та аналізі діяльності онлайн-медіа.