Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

23.06.2023

Як працювати за новим законодавством про медіа провайдерам аудіовізуальних сервісів, яким бачать своє майбутнє у сфері медіа студенти Чернігівщини, скільки друкованих медіа Вінниччини вже підготувалися до реєстрації, чи дотримуються медіа гендерного балансу – про ці та інші аспекти медіажиття різних міст України у нашому дайджесті новин з областей.

Чернігівська область

З нагоди Дня державної служби, 23 червня представниця Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко поспілкувалася зі студентами-практикантами Національного університету «Чернігівська політехніка», які проходять практику при Чернігівській військовій адміністрації.

 • Представниця медіарегулятора розповіла про процес впровадження медійної реформи у медіапростір; проаналізувала основні вимоги законодавства до подачі інформації, а також журналістські стандарти. Було висвітлено проблему фейків та дезінформації у сучасному медійному просторі України.
 • Молоді та енергійні студенти поділилися своїми очікуваннями. Навчаючись за напрямком «Аналітика суспільно-політичних процесів», більшість з них вбачають своє подальше майбутнє саме у співпраці з медіа.

Львівська область

Представник Національної ради у Львівській області Тарас Шоробура 21 червня провів онлайн-нараду з керівниками провайдерів аудіовізуальних сервісів щодо імплементації норм Закону України «Про медіа».

 • Обговорили норми, що регулюють роботу провайдерів аудіовізуальних сервісів, зокрема статтю 22 Закону, щодо ведення провайдерами обліку кількості користувачів своїх медіа-сервісів і надання цієї інформації Національній раді.
 • Також розглянули затверджену медіарегулятором «Методику обліку кількості користувачів медіа-сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів та порядок подання цієї інформації Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення» та градацію порушень за порушення норм законодавства й відповідальність за них.

22 червня Тарас Шоробура виступив у Львівській ОВА перед редакторами, адміністраторами соцмереж, керівниками пресслужб, прессекретарями релігійних спільнот Львівщини.

 • Він окреслив основні аспекти імплементації нового медійного законодавства, поінформував про Меморандум про співпрацю між Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій та Національною радою, підписаний у травні цього року.
 • За результатами дискусії було вирішено напрацювати базу для обміну інформацією про важливі події з життя релігійних спільнот, а також корисними матеріалами щодо протидії кремлівській пропаганді.

Івано-Франківська область

Представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов дав інтерв’ю Івано-Франківському міському КП ТРК «Вежа», в якому висвітлив питання впровадження Закону України «Про медіа» і, зокрема, реформування комунальних медіа в місцеві публічні аудіовізуальні медіа. На території області працюють 5 комунальних ТРК, які незабаром отримають новий статус. Також під час розмови з журналістом «Вежі» він розкрив питання реєстрації онлайн- та друкованих медіа, створення органів співрегулювання, відповідальності і обмежень для суб’єктів медіа тощо.

Вінницька область

Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик 16 червня провів чергову нараду з редакторами друкованих медіа. Напередодні Національна рада зареєструвала перші друкованих видань, тож питання, під час наради мали прикладний характер: в який спосіб і в які терміни подавати реєстраційні пакети документів. Зараз у Національній раді є вже 3 комплекти документів від друкованих медіа Вінниччини. Найближчим часом їх кількість має значно зрости.

21 червня в ефірі місцевої радіостанції «Місто над Бугом» говорили про необхідність дотримання журналістських стандартів у часи війни, обговорили недавній сюжет на французькому телеканалі TF1, який сколихнув українське суспільство, а також реакцію на нього Національної ради. Акцентували на становищі друкованих медіа в умовах скорочення Укрпоштою посад листонош і складнощами передплатної кампанії на другу половину 2023 року.

Чернівецька область

Про результати моніторингу буковинських телеканалів щодо дотримання принципів гендерної рівності у прямому ефірі радіостанції «Буковинська хвиля» розповіла представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук. Оскільки саме медіа значною мірою формують світогляд глядачів, слухачів, читачів, користувачів, моніторинг мав на меті дослідити наявність гендерних стереотипів у медіа. А далі – через медійні майданчики їх необхідно долати.

Для радіослухачів «Буковинської хвилі» Любов Нечипорук розповіла,

 • кого найбільше показують і залучають до виробництва новин;
 • хто частіше повідомляє новини;
 • кого запрошують для експертних коментарів;
 • чи часто медіа використовують фемінітиви в новинних сюжетах;
 • які гендерні стереотипи зафіксували в ефірах місцевих телемовників;
 • чи були гендерно-нестереотипні сюжети;
 • які гендерні тенденції на сьогодні в телевізійних ефірах Буковини.

Черкаська область

Гасло медіарегулятора «Слухай українське! Дивись українське! Поширюй українське!» стало назвою чергового фотопроєкту представниці Національної ради в Черкаській області Надії Горбаченко, яка  5 років тому відкрила для себе світ фотомистецтва.

А все почалося з того, що для детального вивчення нового Закону України «Про медіа» вона започаткувала традицію особисто зустрічатися з кожним колективом майбутніх реєстрантів та ліцензіатів регулятора. Однією з умов зустрічей було одягання вишиванок, що гарантувало піднесений настрій та особливу атмосферу спілкування. Експеримент вдався. Про це свідчать світлини фотопроєкту.

Хмельницька область

Представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська в передачі «Актуальне інтерв’ю» на ТОВ «Телерадіокомпанія Кам’янець-Подільський» (логотип «ТРК К-П») розповіла про новели Закону України «Про медіа».

 • Йшлося про переваги реєстрації онлайн-медіа, про те, чи обов’язково реєструвати друковане медіа, чи посилилася відповідальність медіа, які програми можуть транслювати провайдери аудіовізуальних сервісів.

Волинська область

Цього тижня Лілія Бойко, представниця Національної ради у Волинській області, взяла участь у тренінгу для держаних службовців – на запрошення ГО «Гендерний креативний простір».

 • Було підкреслено, що тема гендерної рівності – важлива для медіарегулятора. Національна рада розробила спеціальну методологію моніторингу на предмет дотримання рівності в телеефірах – імплементуючи міжнародні документи (Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW) та Пекінська декларація), які встановлюють основні принципи і стандарти у питаннях гендерної рівності.
 • На тренінгу обговорили питання державної політики щодо гендерної рівності в Україні; з’ясували особливості гендерної чутливості на робочому місці тощо; проаналізували проблеми та виклики, з якими стикаються жінки й чоловіки у суспільстві; розглянули ефективні практики і стратегії для досягнення рівноправності.