Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

11.08.2023

Як має відбуватися реформа комунальних медіа, як зробити медіа безпечними від мови ворожнечі, про що можуть говорити медійники за медіакавою – розповідаємо про події за участі наших представників в областях.

Чернівецька область

Представниця регулятора у Чернівецькій області Любов Нечипорук ініціювала зустріч в офісі регіонального представництва Національної ради з представницею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Іриною Ісопенко.

У контексті нещодавно підписаного між двома державними інституціями Меморандуму про співпрацю вони обговорили питання:

 • подальшої взаємодії щодо обміну інформацією;
 • інформаційно-просвітницької кампанії з протидії мові ворожнечі в медіапросторі регіону;
 • висвітлення у буковинських медіа теми інвалідності, створення контенту за участі людей з інвалідністю та сприяння забезпеченню доступності медіасервісів для людей з інвалідністю.

Також Любов Нечипорук у програмі «Постфактум» телеканалу «tva» поспілкувалася з ведучою Анастасією Івановою на тему протидії мові ворожнечі та дискримінації в медійному просторі.

 • Вона наголосила, що сьогодні надважливо, аби наше суспільство було толерантним до всіх спільнот, які його формують. Незалежно від національності, релігійних поглядів, соціального стану, гендерної належності, особливостей здоров’я чи будь-яких інших відмінностей, що можуть нас вирізняти. Особливо – у час нашої великої битви за суверенну й незалежну державу, в час інформаційної війни, яку активно веде ворог.

Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко відвідала з робочою поїздкою місто Конотоп. У форматі МедіаКави вона поспілкувалася з керівниками місцевих суб’єктів у сфері лінійних, друкованих та онлайн-медіа. У зустрічі взяла участь Наталія Васильченко, головний спеціаліст відділу з питань внутрішньої політики та організаційної роботи Конотопської міської ради.

Представниця регулятора підкреслила, що друковані та онлайн-медіа краю активно включилися у процес реєстрації: на Сумщині вже зареєструвалися 7 друкованих та 4 онлайн-медіа, документи ще декількох медіа перебувають на опрацюванні в Національній раді. Лариса Якубенко звернула увагу представниці міськради на те, що лише зареєстровані медіа мають право брати участь у тендерах органів місцевого самоврядування та органів влади на надання інформаційних та рекламних послуг.

Лариса Якубенко поінформувала присутніх про основні тенденції у сфері регулювання медіа:

 • регулятор поновив проведення планових перевірок, і на Сумщині вже відбулися перші перевірки діяльності місцевих лінійних медіа, у яких завершується термін дії ліцензій;
 • відповідно до вимог Закону України «Про медіа» та змін, внесених до Закону України «Про рекламу», з’явилися нові аспекти проведення моніторингів і перевірок — тижневі моніторинги замість добових; визначення таких ключових показників мовлення як тижневі обсяги національного та європейського продукту, мови ведення програм і мови ведення новин;
 • суб’єкти у сфері медіа, які були ліцензіатами, а зараз стали реєстрантами (оскільки їх діяльність не передбачає використання радіочастотного спектра), упродовж року повинні пройти процедуру реєстрації, яка до того ж є безкоштовною;
 • реєстрація друкованих медіа в умовах війни є обов’язковою, а онлайн-медіа – завжди добровільною.

Лариса Якубенко також порадила медійникам брати активну участь у конкурсах на грантові проєкти, що допоможе редакціям втриматися на плаву.

Івано-Франківська область

Що чекає на комунальні медіа у короткостроковій перспективі? Цю тему обговорили 9 серпня під час робочої зустрічі представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов і секретар Надвірнянської міської ради Тарас Пекарський.

ТРК «Надвірна» є однією з 5-ти комунальних медіа, які працюють на Прикарпатті. 49% ТРК належить Надвірнянській міській раді, 51% – Надвірнянській районній раді. Під час зустрічі були обговорені питання перетворення ТРК «Надвірна» у місцеве публічне аудіовізуальне медіа.

Також Ігор Маслов мав можливість відповісти на актуальні питання впровадження Закону України «Про медіа» в телеефірі ТРК «Надвірна»:

 • обговорили роль українських медіа у війні;
 • протидію пропаганді країни-агресора;
 • відновлення планових перевірок медіакомпаній;
 • розширення переліку суб’єктів медіа відповідно до нового законодавства.

Вінницька область

4 серпня представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик провів нараду з керівниками комунальних медіа. Їх у Вінницькій області чи не найбільше в Україні – 13 компаній. На порядку денному основне питання – реформування комунальних ЗМІ в публічні аудіовізуальні медіа. 27 липня Національна рада ініціювала громадське обговорення проєктів двох документів, без яких таке реформування неможливе – типового статуту та типового контракту керівника компанії. Тому основним завданням наради було розібратись у цих питаннях, сформулювати і визначити «дорожню карту», вислухати зауваження та пропозиції і розпочати практично реалізовувати положення ІІІ розділу Закону України «Про медіа».