Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

21.07.2023

Як далі житимуть друковані медіа, чого очікують від роботи цифрового мультиплексу МХ-7 на прикордонні, як українські медійники співпрацюють зі своїми іноземними колегами і допомагають українським біженцям, що українській поліції і медійникам варто знати про захист дітей у медіа – ці та інші теми порушували у своїй роботі минулого тижня представники Національної ради в областях. Про те, як це було, читайте далі.

Запорізька область

Представник Національної ради у Запорізькій області Володимир Циганов 18 липня на прохання Запорізької обласної організації НСЖУ провів онлайн-нараду для роз’яснення вимог Закону України «Про медіа». Учасники наради обговорили питання реєстрації і ліцензування медіа, розвитку місцевого і регіонального мовлення та інформаційну безпеку регіону.

Львівська область

20 липня представник Національної ради у Львівській області вручив Грамоту Національної ради Андрію Чижу, директору ТОВ «Телерадіокомпанія Золочів», м. Золочів Львівської області.

 • Андрій Чиж – досвідчений медійник, який працював на багатьох загальнонаціональних радіостанціях України. У 2019 році він разом із колегами створив власну радіостанцію у рідному Золочеві. ФМ-станція з позивними «Радіо Smak» веде місцеве мовлення на двох частотах – у Львівській та Волинській областях.
 • З початку війни Андрій налагоджує міжнаціональні медійні зв’язки. «Ви слухаєте RMF Україна!» – так звучали позивні популярної польської радіостанції його голосом. На початку повномасштабного вторгнення Андрій працював на «RMF Україна» ведучим, допомагав формувати україномовний плей-лист радіостанції і створювати елементи оформлення ефіру, а найголовніше – повідомляв вимушено переселеним українцям актуальні для них новини.

Сумська область

Військовій журналістці Альоні Яцині, засновниці інформаційного ресурсу «КордонМедіа», представниця регулятора у Сумській області Лариса Якубенко вручила годинник від Прем’єр-міністра України.

 • Під час блокади міста Суми і тимчасової окупації Сумської області Альона Яцина надавала всім журналістам краю відзняті відеоматеріали та фотографії. А нині майже щодня зі своєю командою працює на сумському прикордонні, яке потерпає від ворожих обстрілів; виїжджає на схід, зокрема на Бахмутський напрямок, щоб зняти інтерв’ю із захисниками-земляками із Сумщини.

На запрошення регіонального представництва Інституту масової інформації Лариса Якубенко провела для друкованих і онлайн-медіа м. Сум тренінг «Як зареєструвати медіа: практичні питання». Вона звернула увагу на типові помилки, яких припускаються медіа при підготовці документів, і надала практичні поради щодо правильного заповнення форм для реєстрації.

Також представниця Національної ради у Сумській області провела лекцію «Закон України «Про медіа»: Реформи в медійному просторі та їх практична реалізація» для працівників Головного управління Національної поліції України  Сумській області та Державної служби з лікарських засобів та  контролю за наркотиками. Зустріч відбулася за сприяння Сумського регіонального центру підвищення кваліфікації в рамках загальної професійної програми підвищення кваліфікації для державних службовців.

 • Лариса Якубенко розповіла про вимоги закону щодо різних видів медіа, а також контентні обмеження, зафіксовані статтями 36, 42 119 Закону.
 • Особливу увагу приділила темі захисту дітей. Акцентувала, що  суб’єкти у сфері медіа не мають права без письмової згоди хоча б одного з батьків або інших законних представників дитини оприлюднювати фото дитини, яка зазнала фізичного чи сексуального насилля, або фото, що стосується факту самогубства дитини і при цьому ідентифікує її особу, а також розголошувати будь-яку інформацію, яка може сприяти ідентифікації дитини, яка задіяна у провадженні у справах про адміністративні правопорушення, в кримінальному провадженні у будь-якому статусі або стосовно якої є інформація про вчинення нею правопорушення;

Також представниця Національної ради нагадала, що в разі перешкоджання діяльності журналіста представники медіа можуть звернутися до Національної поліції із заявою про вчинення злочину, передбаченого статтею 171 КК України.

Черкаська область

Представниця Національної ради у Черкаській області Надія Горбаченко під час робочої зустрічі з головою Черкаської обласної державної адміністрації Ігорем Табурцем обговорила новели Закону України «Про медіа», зокрема: коло суб’єктів, яких регулює новий Закон України, положення щодо особливостей реєстрації друкованих та онлайн-медіа у період воєнного стану; реформування комунальних медіа у публічні аудіовізуальні, а також інші питання.

Надія Горбаченко продовжила знайомство з керівниками друкованих і онлайн-медіа регіону. Під час спілкування вона проконсультувала медійників і звернула їхню увагу на тому, що реєстрація онлайн-медіа є добровільною і надає низку переваг, наприклад:

– офіційний статус медіа;

– гарантії щодо акредитації та професійної діяльності;

– можливість брати участь у тендерах і органах спільного регулювання після їх створення;

– більш ліберальний підхід при застосуванні санкцій у разі порушень.

 • Усі, хто завітав до черкаського представництва Національної ради, ознайомилися з покроковою інструкцією подачі до регулятора документів на реєстрацію.

Завдяки Закону України «Про медіа» коло спілкування представників Національної ради чимраз стає більшим.

Чернігівська область

Що таке мережа МХ-7 і яка мета її створення – говорили на брифінгу з представниками медіа представниця Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко, керівник Чернігівської філії Концерну РРТ Сергій Ковальов і заступник директора Департаменту інформаційної діяльності Чернігівська ОДА Валерій Сорокін.

 • Для прикордонної Чернігівщини введення в експлуатацію мультиплексу  МХ-7 важливе передусім  у контексті національної інформаційної безпеки, наголосила Ірина Сенченко. Налагодження комунікацій місцевої влади і фахівців Концерну з керівництвом Національної ради сприяли тому, що на Чернігівщині нині введено в дію не лише наявні об’єкти, а й триває будівництво нових.
 • Вона подякувала усім фахівцям Концерну Чернігівської філії, які навіть під обстрілами докладали максимум зусиль для того, щоби державний мультиплекс на Чернігівщині запрацював.
 • За словами Валерія Сорокіна, хоча у мультиплексі MX-7 і транслюватиметься менше програм, ніж у старій мережі, побачити їх можна буде і там, куди досі сигнал вітчизняного наземного телебачення не досягав. Це вирішить одну із серйозних загроз інформаційній безпеці, що існувала в області десятиліттями.

Також Ірина Сенченко відвідала редакцію місцевої газети «Сіверський край» у рамках проведення прикордонного моніторингу на Новгород-Сіверщині.

 • Головна редакторка видання Ганна Халіман розповіла про роботу друкованих медіа в умовах постійних обстрілів ворогом. Попри складні випробовування редакція сповнена планів, бореться за кожного читача і тираж, живе і працює в атмосфері любові до власної праці. У редакції працюють п’ять жінок, двоє з яких втратили чоловіків на війні.
 • Ірина Сенченко обговорила з колективом видання нововведення медійного законодавства, розповіла про увесь алгоритм реєстрації суб’єктів у сфері друкованих медіа.

Із першою заступницею голови Чернігівської обласної ради Ніною Лемеш обговорила проблемні питання друкованих медіа регіону і важливість порушення питання їх підтримки на обласному рівні. Зі свого боку Ніна Лемеш запевнила, що обласна рада зацікавлена у розвиткові місцевих медіа й найближчим часом ці питання будуть винесені на обговорення з головами громад.