Про ключові питання реформування медіа та дотримання законодавчих норм у цій сфері, результати дослідження щодо особливостей регіональної журналістики України, основні спільні проблеми, потреби та виклики регіональних журналістів із різних областей України – йшлося цього тижня на заходах за участі представників Національної ради в областях. А також зустріч із керівництвом Асоціації провайдерів аудіовізуальних сервісів Закарпаття. Більше читайте у нашому щотижневому регіональному дайджесті.
Вінницька область
Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик провів робочу нараду з головою правління Обласної асоціації «Вінницька громадська телерадіокомпанія «Вінниччина» Сергієм Драчуком.

Обговорили низку аспектів діяльності компанії у світлі імплементації положень Закону України «Про медіа». Слід зазначити, що ТРК «Вінниччина» ще у 2023 році звернулася до Національної ради щодо внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа, що дозволило компанії увійти до складу універсального медіа-сервісу у Вінницькій області.
Сергій Драчук поділився планами ТРК «Вінниччина» на новий телевізійний сезон.
Житомирська область
На платформі журналістського хабу «Медіабаза. Житомир» представник регулятора у Житомирській області Іван Натикач провів зустріч з очільниками восьми місцевих друкованих та онлайн-медіа. Захід було присвячено річниці набуття чинності Закону України «Про медіа».

Під час заходу учасники проаналізували практичні кейси імплементації нового медійного законодавства. Особливу увагу приділили типовим ознакам порушень, які трапляються у діяльності нових реєстрантів Національної ради.

Важливим аспектом зустрічі стало обговорення конструктивної взаємодії локальних друкованих медіа з Національною радою. Захід зібрав керівників газет не лише з Житомира, а й з інших населених пунктів області – Коростишева, Пулин, Ємільчиного, Хорошева. Такий широкий представницький склад сприяв плідному діалогу та обміну досвідом між регіональними медіа.
Закарпатська область
В офісі представника Національної ради у Закарпатській області Володимира Цаповського відбулася нарада за участі керівництва Асоціації провайдерів аудіовізуальних сервісів Закарпаття та начальниці відділу комунікацій з громадськістю та взаємодії із засобами масової інформації Закарпатської ОДА Мариною Чепа-Марковці.

Із 1 травня на Закарпатті у межах 5-кілометрової прикордонної смуги згідно із запровадженими Урядом змінами до Закону України «Про державний кордон», який регулює правила перебування у межах прикордонної смуги, почнуть перевіряти наявність дозволів на проживання, пересування, провадження робіт тощо.
Провайдери аудіовізуальних сервісів Закарпаття очікують на отримання довгострокових дозволів для своїх монтажників, які обслуговують кабельні мережі у прикордонній смузі. Також керівництво Асоціації ПАС повідомило про підготовку офіційного звернення до усіх владних структур щодо необхідності мобілізаційної броні для критично важливого персоналу підприємств галузі, наголошуючи на важливості безперервного інформаційно-комунікаційного процесу під час війни.
Івано-Франківська область
Напередодні Всесвітнього дня свободи преси, який щороку відзначається 3 травня, представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов як спікер взяв участь у програмі «Сила слова» в ефірі регіонального телеканалу «РАІ». Серед інших спікерів дискусії, що мала назву «Наша свобода залежить від свободи слова», були також координаторка Івано-Франківського Центру журналістської солідарності, секретар НСЖУ Вікторія Плахта, політолог Олег Білоус, доктор філософських наук, професор Університету Короля Данила Віталій Надурак, засновниця Прикарпатської інформаційної корпорації (ПІК) Оксана Камінська та власний кореспондент телеканалу «Еспресо» в Івано-Франківській області Іван Харук. Модератор дискусії – генеральний директор ТОВ «ТРК «РАІ» Андрій Русиняк (ТОВ «ТРК «РАІ» забезпечує трансляцію програм у МХ-5 на території Івано-Франківської області та в локальному мультиплексі на 43 ТВК у Калуші).

Під час півторагодинного спілкування обговорили питання свободи слова в Україні загалом та на Прикарпатті зокрема; важливість цього питання у сучасній українській державі та фактори, які впливають на роботу журналістів в різних видах медіа; типи забороненого контенту в медіа.
У своєму виступі Ігор Маслов поінформував присутніх, що Закон України «Про медіа» розділяє типи забороненого контенту за часом їхнього застосування. Ключовим для цього розрізнення є поява в Законі розділу IX, що містить норми про особливості діяльності медіа в умовах збройної агресії. Основними є положення статей 36, 42 та 119 Закону України «Про медіа» – перші дві діють незалежно від часу, остання – під час агресії та протягом перехідного періоду після неї.

У дискусії також взяла участь у режимі онлайн перша секретарка НСЖУ, членкиня Комісії з журналістської етики Ліна Кущ. Гостями студії були викладачі й студенти кафедри журналістики двох вищих навчальних закладів Івано-Франківська.
Рівненська область
У Сарнах відбулася робоча нарада, присвячена питанням реформування медіа та дотримання законодавчих норм у цій сфері. Захід організувала представниця Національної ради у Рівненській області Лілія Гринюк. Під час зустрічі вона обговорила з директоркою комунального радіо «Полісся» Марією Кошин та головною редакторкою газети «Сарненські новини» Світланою Ляшко низку важливих тем.

Зокрема, йшлося про вимоги Законів України «Про медіа» та «Про рекламу», зміни в роботі комунальних медіа в контексті медіареформи. Окремо розглянули питання обов’язкової ідентифікації реклами, вихідних даних та надсилання контрольних примірників до Національної ради. Також обговорили контентні обмеження та захист прав дітей у медійному просторі.

Нарада стала майданчиком для конструктивного діалогу між регулятором і представниками місцевих медіа. Такі зустрічі допомагають роз’яснити актуальні норми законодавства та налагодити взаєморозуміння між органами влади і редакціями.
Черкаська область
Представниця медіарегулятора у Черкаській області Надія Горбаченко взяла участь у засіданні круглого столу щодо презентації результатів дослідження «Регіональна журналістика України в розбудові толерантного інформаційного простору». Аналіз проводився на замовлення ВОГО «Вінницький пресклуб» у лютому-березні цього року.

Координаторка проєкту в Черкаському регіоні Інна Гончаренко розповіла учасникам заходу, що під час дослідження було проаналізовано відповіді понад 590 медійників із 24 регіонів нашої країни на низку питань. Зокрема:
- професійні наслідки, які спричинила війна для журналістів локальних медіа;
- висвітлення тем, що стосуються різних соціально вразливих груп;
- проблеми медіа та як вони змінилися під час війни;
- знання й потреби в інформації щодо толерантного висвітлення чутливих тем і питань, які стосуються вразливих груп у різних регіонах тощо.
Черкаські медійники схвально поставилися до ідеї створення Всеукраїнської коаліції регіональних медіа, завдяки якій медійники могли б ділитися досвідом, навчатися, вирішувати спільні проблеми.

Надія Горбаченко своєю чергою поінформувала, що медіарегулятор ще 2020 року за ініціативи члена Національної ради Максима Онопрієнка створив платформу Media Change Ukraine, медійний напрямок якої складається з бази обміну телевізійним контентом. Кожне лінійне аудіовізуальне медіа може отримати контент або поділитися своїм на безоплатній основі під час дії воєнного часу.
Чернігівська область
Які основні спільні проблеми, потреби та виклики об’єднують регіональних журналістів із різних областей України? Спільно з представницею медіарегулятора у Чернігівській області Іриною Сенченко збиралися чернігівські медійники, щоби обговорити ці та інші питання інформаційного простору регіону й загалом України.

Модерувала захід Вікторія Сидорова – співзасновниця чернігівського Медіа-центру «Моє місто», медіаекспертка та журналістка. Вона презентувала результати всеукраїнського дослідження стану регіональної журналістики, проведеного у лютому-березні 2024 року.
Основними темами презентованого дослідження стали:
- спричинені війною наслідки для журналістів локальних медіа;
- наявність публічного діалогу щодо вразливих груп населення в громадах;
- доступ представників громадськості до рішень органів місцевого самоврядування;
- висвітлення в медіа теми різних соціально вразливих груп;
- потреби журналістського середовища в інформації щодо толерантного висвітлення чутливих тем і вразливих груп.

Ірина Сенченко акцентувала на темі дотримання гендерного балансу в медіа. Національна рада постійно здійснює аналіз медіаконтенту на дотримання гендерної рівності та відсутність дискримінації в теле- та радіоефірах. Представниця регуляторного органу розповіла про результати моніторингів у Чернігівській області, проведених протягом минулого року. Аналіз засвідчив, що чернігівські медійники дотримуються гендерного балансу й активно послуговуються фемінітивами.