Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

26.04.2024

Про сучасні технології в медіа та інтернет-журналістику, маніпуляції у соціальних мережах і журналістику в регіонах у контексті розбудови толерантного інформаційного простору йшлося цього тижня на заходах за участі представників Національної ради в областях. Про те, яка частка української мови в ефірах медіа Буковини, і яку ще проблематику опрацьовували наші представники, читайте у регіональному дайджесті.

Вінницька область

«Інтернет-журналістика та новітні технології в сучасних медіа» – онлайн-конференція, організована кафедрою журналістики, реклами та PR Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, у якій взяв участь представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик.

У своїй доповіді він акцентував, що свобода слова є фундаментальним фактором демократичного суспільства. Також розповів про принципи регуляції медійного середовища і роль у цьому процесі Національної ради.

 • Загалом говорили про функціонування журналістики цифрового суспільства, сучасні мультимедійні технології, значення професійного підходу до висвітлення найскладніших проблем сьогодення.

Також Вадим Мазурик став учасником триденного тренінгу «Нове медійне законодавство та преса», який проходить у Вінниці. Захід організовано ГО «Платформа прав людини», «Internews» та «USAID». Окрім вінничан, в ньому взяли участь медійники з Волині, Дніпра, Харківщини, Житомирщини та інших регіонів України.

 • На тренінгу розглядаються прикладні для суб’єктів у сфері друкованих медіа питання, пов’язані із запровадженням положень Закону України «Про медіа». У семінарі 27 квітня планується участь члена Національної ради Олександра Бурмагіна.

Волинська область

Представниця Національної ради у Волинській області відвідала заклад вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради. На початку квітня він зареєстрував свої фахові видання «АКАДЕМІЧНІ СТУДІЇ. Серія: Педагогіка»; «АКАДЕМІЧНІ СТУДІЇ. Серія: Гуманітарні науки». Лілія Бойко поінформувала про необхідність дотримуватися правил щодо вихідних даних і надсилання контрольних примірників до Національної ради.

 • В університеті минулого року відкрилась і функціонує сучасна студентська телестудія «ЛПКмедіа».

Стан медійного простору Волині Лілія Бойко обговорила під час робочої зустрічі з керівником Волинської філії Концерну РРТ (регіональна дирекція) Володимиром Наконечним. Йшлося також про стан ворожого мовлення на прикордонні, покриття території області телевізійним і радіосигналом.

Розглянули й питання щодо оголошення конкурсу на отримання ліцензії на постачання послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра ефірних багатоканальних електронних комунікаційних мереж у населених пунктах  області. Стандарт – DVB-T2, місцева категорія покриття (Камінь-Каширський і Любомль – 48 ТВК; Топільне і Цумань – 47 ТВК).

Закарпатська область

Володимир Цаповський, представник медіарегулятора в області, домовився із керівником Ужгородського пресклубу Іриною Козоріз про проведення спільних заходів.

Ця громадська організація залучає до своїх подій багатьох медійників і цікавих особистостей. Днями, для прикладу, у пресклубі відбулася пресконференція Олексія Любецького (позивний «Італієць»), бойового медика Роти вогневої підтримки, який віднедавна є рекрутером 68-го окремого батальйону 101 Бригади Закарпатської ТРО.

Івано-Франківська область

На запрошення Івано-Франківського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій 22 квітня представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов прочитав лекцію на тему «Маніпуляції в онлайн-медіа, телебаченні, соціальних мережах. Приклади маніпулятивних повідомлень». Вона відбулася в рамках загальної короткострокової програми підвищення кваліфікації «Інформаційна безпека» для державних службовців.

Ігор Маслов розповів слухачам про:

 • методи і засоби медіаманіпуляцій;
 • фактори, які впливають на поширення і збільшення маніпуляцій у медіа;
 • необхідність підвищення медіаграмотності населення та працівників усіх видів медіа;
 • саморегуляцію медіа, як спосіб протидії маніпуляціям. 

Також слухачів ознайомили з основними положеннями Закону України «Про медіа» й результатами першого року дії медійного законодавства на Прикарпатті.

24 квітня Ігор Маслов провів онлайн-зустріч з Оксаною Гузинець-Мудрик, засновницею і видавцем газети «Вікна», м. Калуш. Ця газета наразі є єдиною, яка виходить друком на території Калуського району Івано-Франківської області. Розмова відбулась в рамках проведення роз’яснювальної роботи з керівниками суб’єктів у сфері друкованих медіа Івано-Франківської області.

 • Під час зустрічі обговорені питання дотримання норм чинного медійного законодавства, передусім статей щодо обмеження змісту інформації, вихідних даних, мови друкованих медіа, зобов’язання зберігати примірники та обов’язку надсилати до Національної ради контрольні примірники кожного випуску друкованого медіа в електронній формі (за наявності)). Звернули увагу і на статтю 9 Закону України «Про рекламу» – про вимоги до розміщення реклами.
 • Реєстрація газети «Вікна» відбулась 28 вересня 2023 року, територія розповсюдження – м. Калуш та Калуський район Івано-Франківської області.

Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко взяла участь в обговоренні дослідження «Регіональна журналістика України у розбудові толерантного інформаційного простору». Захід проходив у форматі медіакав’ярні в офісі «Антидах» СУМДУ.

 • Про результати дослідження,  який реалізувала ГО «Вінницький прес-клуб» за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) і британської допомоги від уряду Великої Британії, розповіла Світлана Шовкопляс, координаторка проєкту в Сумській області, заступниця голови Сумського прес-клубу.
 • В опитуванні взяв участь 591 журналіст регіональних видань із 24 областей України, у тому числі Сумщини.
 • Згідно з даними дослідження найвищим є запит регіональних журналістів на додаткову інформацію стосовно двох груп – ветеранів/ветеранок з інвалідністю (75%) і ветеранів/ветеранок війни (73%). Також медійники потребують додаткової інформації про проблеми людей, які втратили житло чи здоров’я через війну (63%), людей з інвалідністю (62%), ВПО (60%). Половина опитаних мають запит на інформацію щодо питань гендерної нерівності та насильства (52%).

Представниця медіарегулятора Лариса Якубенко повідомила учасників, що Національна рада ініціювала проведення круглого столу «Медіа і ветерани: як знайти порозуміння і забезпечити підтримку», який відбувся 24 квітня 2024 року в рамках проєкту «Компетентні медіа – толерантне, демократичне суспільство».

Вона поінформувала, що медіарегулятор спільно із представниками громадянського суспільства і правозахисних організацій напрацював  рекомендації, які допоможуть медіа більш коректно висвітлювати теми, пов’язані з життям спільноти ветеранів/ветеранок війни.  Також Лариса Якубенко надала посилання на напрацьовані матеріали:

 • на презентації та відео заходу;
 • пропозиції Національної ради до критеріїв віднесення інформації до дискримінаційної стосовно ветеранів/ветеранок та учасників/учасниць війни.

Окрім того, Лариса Якубенко акцентувала, що друкованих медіа досі не ініціювали створення свого органу співрегулювання, хоча законодавством передбачений такий інститут співпраці.

Для керівників суб’єктів у сфері друкованих медіа Сумщини Лариса Якубенко провела нараду-консультацію, до якої долучилися також представники закладів вищої освіти, які видають наукові видання. Темою наради стало дотримання законодавчих норм суб’єктами у сфері друкованих медіа.

 • Загалом станом на 25 квітня на Сумщині зареєстровано 33 суб’єкти у сфері друкованих медіа (разом вони видають 64 газет та журналів).

Черкаська область

Упродовж тижня представниця Національної ради у Черкаській області Надія Горбаченко проводила консультації із суб’єктами у сфері онлайн-медіа щодо питань дотримання у своїй діяльності вимог чинного законодавства. Наголос був зроблений на порушеннях, яких найчастіше припускаються ці медіа. Це, зокрема, неналежне написання найменування, не повне повідомлення про вихідні дані, невідокремлення рекламної інформації.

Чернівецька область

Представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук завершила аналіз результатів моніторингів лінійних аудіовізуальних та лінійних аудіальних медіа краю щодо дотримання ними статті 40 Закону України «Про медіа». Тижневі моніторинги були проведені у І кварталі 2024 року.

 • Загальний обсяг моніторингів становив 1449 годин, охопивши 5 телевізійних і 6 радіоканалів.
 • На телебаченні середня частка програм українською мовою сягала 99% ефірного часу. Зокрема, ефір лише державною звучав  на «С4» і «Чернівецькому промені». 98% української було на телеканалах «tva» і «Суспільне Чернівці» (решта 2% передач були  румунською як мовою нацменшини).
 • На радіо ситуація дещо відрізнялася. Хоча ведучі використовували лише українську мову, середня частка пісень державною мовою упродовж доби становила 68%. Найвищі показники продемонстрували «tva fm» (100%) і «На своїй хвилі» (97%). Дещо нижчі – на «Сі чотири», «Радіо 10» та «Буковинській хвилі», там українською лунало близько 40% музичного контенту.

Загалом порушень мовних квот, встановлених Законом «Про медіа», у регіоні не зафіксовано.

Інфографіка про дотримання медіа Буковини частки української мови в ефірі.

Чернігівська область

Представниця Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко взяла участь у допрем’єрному показі документальної стрічки «Трагедія в драмі», представленої медійниками з команди «Суспільне Чернігів», про трагедію у Чернігові 19 серпня 2023 року, коли над драмтеатром у центрі Чернігова вибухнув російський «Іскандер».

 • Андрій Тіток, автор стрічки, і вся команда «Суспільне Чернігів» провели колосальну роботу. «Трагедія в драмі» – це фільм-розслідування про винних, відповідальних і постраждалих», – наголосив автор стрічки. Це вагома робота, адже всі злочини, які чинить ворог, мають бути зафіксовані. Наразі фільм доступний для перегляду платформі YouTube.

Також Ірина Сенченко взяла участь у заході, метою якого стало обʼєднання зусиль фахівців різних галузей (психологів, медійників, соціальних працівників, керівників громад і представників влади) Чернігівщини задля зменшення впливу країни-агресора на дітей.

 • Представниця регулятора зосередила увагу учасників на тому, що Національна рада розробила низку рекомендацій щодо висвітлення медіакомпаніями історій, які стосуються дітей, орієнтуючись на захист їхніх прав.
 • Разом із учасниками заходу розібрали кейси від регулятора щодо правил створення продукту про і для дітей. Презентації були передані усім соціальним працівникам, медійникам і педагогам.

Із робочим візитом Ірині Сенченко вдалося відвідати кордон і провести прикордонний моніторинг мовлення на тій його ділянці, яка межує з білоруссю (Ріпки-Любеч-Славутич).