На самому прикордонні побувала цього тижня представниця Національної ради у Чернігівській області, щоб дізнатися, як нині живе місцева газета. Про роботу медіа громади Мурованих Курилівців говорив представник на Вінниччині із селищним головою. Для спілкування з медійниками і місцевою владою виїздила до Конотопа і представниця у Сумській області. А ще наші представники в областях відповідали на запитання журналістів, консультували редакції медіа та брали участь у різноманітних заходах, де обговорювалися питання діяльності медіасфери. Більше читайте у нашому щотижневому регіональному дайджесті.
Вінницька область
Під час робочої поїздки до селища Муровані Курилівці представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик зустрівся з селищним головою Галиною Цибульською. Говорили про функціонування медіа на території громади. Констатували, що їхня діяльність має велике значення для інформаційного простору.
- Разом із редакторкою комунального підприємства Мурованокуриловецької редакції ефірного радіомовлення Валентиною Добровольською говорили про перспективи реорганізації цього медіа в місцеве публічне аудіовізуальне медіа відповідно до Закону України «Про медіа».
Інше медіа – приватне підприємство «Редакція газети «Наше Придністров’я», що видається у Мурованих Курилівцях, нещодавно стало суб’єктом у сфері друкованих медіа. Вадим Мазурик завітав до редакції газети і поспілкувався з редакторкою Світланою Кубляк та колективом. Обговорили найбільш принципові питання, які хвилюють журналістів, зокрема проблеми з доставкою кореспонденції до споживачів. Вирішили це питання координувати спільно.
18 квітня представник медіарегулятора на Вінниччині взяв участь у круглому столі «Функціонування громадських та волонтерських організацій в умовах воєнного стану та повоєнного розвитку України», що його організовав факультет права, публічного управління та адміністрування Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Вадим Мазурик виступив із доповіддю щодо підсумків і перспектив впровадження нового медійного законодавства у Вінницькій області.
Того ж дня Вадим Мазурик провів зустріч із завідуючим кафедрою журналістики, реклами та PR Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Віталієм Гандзюком. Приділили увагу низці питань, пов’язаних зі зміною медійного ландшафту регіону з огляду на імплементацію Закону України «Про медіа», та їх висвітленню в навчальному процесі.
Представник Національної ради зустрівся з майбутніми журналістами і розповів їм про новели законодавства і вплив нового закону на регулювання інформаційної галузі.
Волинська область
Онлайн-нараду з редакторами друкованих медіа Волинської області провела представниця медіарегулятора в регіоні Лілія Бойко. Вона поінформувала присутніх про особливості подання контрольних примірників видань. Також нагадала, де можна ознайомитися з інформацією щодо надсилання контрольних примірників до регуляторного органу.
Дніпропетровська область
Представниця Національної ради у Дніпропетровській області Олена Демченко дала інтерв’ю телеканалу «Відкритий» із Дніпра. Із кореспонденткою каналу говорили про:
- атаку росії на український супутник;
- інформаційні ворожі атаки у соцмережах;
- ворожі ІПСО та методи протидії;
Олена Демченко поінформувала, як мовники і провайдери аудіовізуальних сервісів діють під час таких атак, а також розповіла про заходи медіарегулятора щодо інформування суб’єктів у сфері медіа, громадян, міжнародної спільноти про російські інформаційні атаки.
Закарпатська область
У приміщенні пресцентру Закарпатської обласної державної адміністрації Володимир Цаповський 17 квітня провів зустріч із медійниками краю. Розглядали підсумки року в контексті оновленого медіазаконодавства, реєстраційну кампанію друкованих та онлайн-медіа Закарпаття, регулювання аудіовізуальних та аудіальних медіа в період воєнного стану, вимоги до діяльності провайдерів аудіовізуальних сервісів відповідно до вимог Закону України «Про медіа».
Івано-Франківська область
Перспективи подальшої співпраці, роль і значення нового медійного законодавства України в освітньому процесі, а також реєстрація онлайн-медіа університету були темою зустрічі представника Національної ради в Івано-Франківській області Ігоря Маслова з керівництвом Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, що відбулася 15 квітня. Університет має електронне наукове фахове видання «Координати публічного управління».
- Наприкінці 2023 року Університет отримав статус суб’єкта у сфері друкованих медіа і на цей час видає 7 наукових журналів. У зустрічі взяли участь ректор університету Ігор Чудик, проректор з науково-педагогічної роботи Сергій Зікратий і проректор з наукової роботи Олександр Кондрат.
Місцеві радіокомпанії «РАІ» і «Дзвони» розпочали мовлення у райцентрах Івано-Франківської області після перемоги в конкурсі на вільні FM-частоти 7 березня 2024 року.
- У Надвірній на частоті 90,3 МГц мовить «РАІ» з музичним форматом, соціально важливими програмами і транслює понад 70% україномовних пісень. Це вже 7-й населений пункт області, де працює «РАІ».
- У Калуші на 98,9 МГц розпочало мовлення релігійне «Радіо Дзвони 105,8 FM» зі 100% україномовним мовленням і просвітницькими програмами. Раніше вони мовили лише в Івано-Франківську.
- Наразі на Івано-Франківщині можна слухати 28 FM-радіостанцій: 12 місцевих і 16 мережевих.
Одеська область
На запрошення пресцентру Одеської ОВА представник Національної ради в Одеській області Олександр Салабай провів брифінг на тему «Результати впровадження Закону України «Про медіа» на території Одеської області – нові виклики, плани та перспективи». Представник медіарегулятора відповів на запитання журналістів.
Перші підсумки року дії нового медійного законодавства для суб’єктів Одеської області:
- зареєстровано понад 25 друкованих суб’єктів у сфері медіа;
- подано на реєстрацію до Національної ради 15 заяв;
- 45 провайдерів аудіовізуальних медіасервісів за рік отримали 86 ідентифікаційних номерів у реєстрі.
Рівненська область
Представниця медіарегулятора у Рівненській області Лілія Гринюк зустрілася з керівниками приватного підприємства «Студія-7» із Волині – Петром і Сергієм Семиреями, які торік отримали ліцензію Національної ради на мовлення на частоті 92,6 МГц у с. Мирогощі Першій Рівненської області.
- Радіо з позивним «Світязь» вже розпочало мовлення, і нині колектив радіостанції працює над наповненням ефіру цікавим та змістовним контентом.
Лілія Гринюк звернула увагу представників медіа на необхідність дотримання законодавчих норм профільного закону під час провадження діяльності й виконання ліцензійних зобовʼязань.
Також представниця Національної ради розповіла журналістам телеканалу «Сфера-ТВ» про конкурс на отримання ліцензії з правом мовлення на частоті 102,2 МГц (с. Антопіль), який відбувся 11 квітня.
Сумська область
Кілька зустрічей і консультацій провела представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко з медійниками і представниками місцевої влади Конотопського району.
З Павлом Дудком, головою Конотопської районної військової адміністрації, спілкувалися про інформаційну безпеку і основні завдання, які потребують першочергової уваги та підтримки. Проаналізували підготовлений представницею регулятора медіапаспорт району, зокрема:
- кількість місцевих суб’єктів у сфері аудіовізуальних, друкованих, онлайн-медіа, провайдерів аудіовізуальних сервісів, які працюють на території Конотопського району;
- наявність зон низької інформаційної насиченості українським мовленням;
- вплив російських теле- і радіостанцій на близьких до кордону з країною-агресором територіях;
- заходи Національної ради та інших державних інституцій щодо розбудови інформаційного простору району.
Домовилися про подальшу роботу над деталізацією медіапаспорта і кроками для покращення медіаландшафту району.
Під час робочої поїздки Лариса Якубенко також провела нараду-консультацію з керівниками суб’єктів у сфері медіа Конотопу. Вона звернула увагу на окремі положення Закону України «Про медіа», які набувають чинності у 2024 році. Також нагадала керівникам друкованих медіа про необхідність вказувати вихідні дані і дотримуватися норм чинного законодавства в частині контентних обмежень та маркування реклами.
Представниця медіарегулятора дізнавалася, як нині працює провайдер аудіовізуальних сервісів ТОВ «Радіосервіс».
- Компанія надає жителям району послуги кабельного телебачення. Під час блекаутів взимку 2022 – 2023 рр. провайдер доклав чимало зусиль, щоб забезпечити трансляцію загальнонаціональних каналів та програм місцевого телемовника МІ РТВ -центру «Вежа», який створює контент для громади.
- ТОВ «Радіосервіс» веде соціально відповідальний бізнес та постійно займається благодійними проєктами. За активну допомогу військовим під час повномасштабного вторгнення колектив компанії отримав прапор України з підписом генерала Валерія Залужного.
У телепрограмі МІ РТВ-центру «ВЕЖА» (логотип – «КСТ») Лариса Якубенко поспілкувалася про результати реформи медіасфери і її вплив на медійне середовище Сумської області.
Чернігівська область
Значну увагу у своїй роботі представниця регулятора в Чернігівській області Ірина Сенченко приділяє інформуванню державних службовців і працівників органів місцевого самоврядування про навики медіаграмотності – роботи з інформацією, вмінню її аналізувати, правильно споживати новини у війну. Цього тижня вона провела навчальну сесію для керівників громад, представників місцевого самоврядування в рамках підвищення компетенції держслужбовців України від Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації.
Розповідаючи про «МАНІПУЛЯЦІЇ З ІНФОРМАЦІЄЮ#stop#fake» зупинилася на питаннях:
- дезінформація – як розпізнати фейки, читати новини і не наражатися на небезпеку;
- діяльність медіарегулятора та рік імплементації Закону «Про медіа»;
- взаємодія з громадськими організаціями щодо алгоритму моніторингу пропаганди;
- реагування на мови ворожнечі в Законі «Про медіа»;
- маніпуляції з інформацією: методи та протидія.
Яке воно, життя на Поліссі, просто на кордоні з білоруссю? Ірина Сенченко відвідала з робочим візитом прикордонну Ріпкинщину і поспілкувалася з редакцією газети «Життя Полісся», її головним редактором Сергієм Колбасою. Медіа уже є в переліку зареєстрованих, цю процедуру воно пройшло ще в листопаді минулого року.
- Газета «Життя Полісся» заснована 1932 року. Нині її тираж – близько 1000 примірників, виходить на 4-х сторінках. До повномасштабного вторгнення тираж був у кілька разів більший, а виходили на 8-ми сторінках. Газету читають, виписують і чекають у Чернігівському районі – Добрянській, Ріпкінській і Любецькій громадах. Ця територія області була окупованою, і тому тут дуже цінні українські медіа.
- Нині в редакції працює лише три людини. Однак навіть труднощі не завадили колективу відновити вихід газети і надалі порушувати важливі актуальні теми громад. Це – окупація, відновлення, розвиток.
Ірина Сенченко проговорила з редакцією норми законодавства: вимоги щодо висвітлення вихідних даних, мови видання, правил розповсюдження реклами тощо. Домовилися бути на звʼязку.