Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

12.04.2024

Представники Національної ради в областях разом із регіональними медіа говорили про роботу медіа в умовах війни та виклики й загрози, з якими вони стикаються на прикордонні, підсумки першого року дії медіареформи, стан інформаційного простору в регіонах, дотримання прав і свобод людини в регіонах. Про події за участі представників медіарегулятора – у нашому щотижневому регіональному дайджесті.

Вінницька область

11 квітня на засіданні медіарегулятора Вінницький прес-клуб отримав статус суб’єкта у сфері онлайн-медіа. Про подальші плани спрямовані на розширення співробітництва говорив представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик та керівник проєктів Вінницького прес-клубу Наталія Болховська.

Крім цього, Вадим Мазурик зустрівся з керівником Музею Вінниці Олександром Федоришеним та обговорив шляхи співпраці з фахівцями, які прагнуть комплексно вивчати історію міста, готують тематичні експозиції, видають наукові збірники і мають великі плани на майбутнє.

Волинська область

Під час робочої поїздки до Горохова представниця медіарегулятора у Волинській області Лілія Бойко зустрілася з головою міської громади Віктором Годиком. Обговорили медійну реформу, реєстрацію друкованих медіа, стан інформаційного простору регіону.

Як з’ясувалося, громада із залученням грантових коштів створила студію звукозапису, яка повністю готова до використання. Тому в найближчому майбутньому планують звернутися до Національної ради щодо прорахунку радіочастот для створення радіо громади.

Лілія Бойко провела нараду з редакцією друкованого медіа «Горохівський вісник». Мова йшла про виконання Законів України «Про медіа» і «Про рекламу». Зокрема говорили про:

  • зобов’язання щодо повідомлення вихідних даних;
  • надсилання контрольних примірників до Національної ради;
  • ідентифікацію реклами;
  • вимоги до контентних обмежень і захисту дітей.

Дніпропетровська область

Представниця Національної ради у Дніпропетровській області Олена Демченко 9 квітня дала інтерв’ю «11 каналу». Темою для розмови стала реєстрація суб’єктами у сфері медіа телеграм-каналів. Порушили, зокрема, такі питання:

  • чи можуть телеграм-канали зареєструватися у Національній раді як медіа?
  • що для цього необхідно?
  • які переваги матимуть зареєстровані суб’єкти?

Олена Демченко акцентувала, що як зареєстровані, так і незареєстровані медіа мають дотримуватися законодавства. Наголосила, що незалежно від реєстрації у разі виявлення порушень у їхній діяльності вони однаково нестимуть відповідальність.

Житомирська область

Цього тижня в Житомирській обласній військовій адміністрації відбувся брифінг представника Національної ради у Житомирській області Івана Натикача присвячений річниці дії Закону України «Про медіа».

Під час брифінгу представник медіарегулятора:

  • обговорив проміжні підсумки реєстрації друкованих видань;
  • акцентував увагу на реєстрації онлайн-медіа та цифрових платформ;
  • закликав активно долучатися до реєстрації своїх ресурсів відповідно до вимог законодавства.

Івано-Франківська область

Робочі зустрічі з провайдерами аудіовізуальних сервісів м. Надвірна Івано-Франківської області – ТОВ «ІТ Люкс Телеком» і ТОВ «Телерадіокомпанія «Еліпс» – провів 8 квітня представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов.

Під час зустрічей обговорили стан медійного простору у Надвірній, актуальні проблеми та шляхи їх вирішення. Ігор Маслов нагадав керівникам провайдерів про зобов’язання вести облік кількості користувачів своїх медіасервісів і щопівроку подавати таку інформацію до Національної ради. Також під час зустрічей розглянули підсумки першого року медійної реформи та нововведення для провайдерів, адже з 1 квітня 2024 року обсяг частки теле- і радіоканалів державною мовою у пакетах, доступ до яких надається користувачам провайдерами аудіовізуальних сервісів, має становити не менше 30 відсотків.

Під час прямого радіоефіру на ТРК «Надвірна» Ігор Маслов та Ірина Кравець говорили про підсумки першого року дії Закону України «Про медіа», виконання суб’єктами у сфері аудіальних сервісів Івано-Франківської області мовних квот в ефірі, розширення радіомовлення на території області після проведених Національною радою у 2023-2024 рр. конкурсів на мовлення на вільних ФМ-частотах. Не оминули увагою й питання:

  • змін, що відбулися у медіагалузі, зокрема і Прикарпатті;
  • збільшення частки державної мови в програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа у 2024 році;
  • результатів реєстрації друкованих та онлайн-медіа Прикарпаття за перший рік дії нового медійного законодавства;
  • нових заходи реагування медіарегулятора.

ТРК «Надвірна» володіє двома ліцензіями на лінійне аудіальне мовлення у Надвірнянському районі: на частоті 107,0 МГц у с. Стримба та 106,0 МГц у с. Микуличин і покриває радіосигналом території Надвірнянського та Коломийського районів Івано-Франківської області.

Про підсумки року дії Закону України «Про медіа» говорили в рамках програми «Гість студії» в телевізійному ефірі ТРК «Надвірна».

Зупинилися на питаннях:

  • змін у медіапросторі Івано-Франківської області після прийняття нового закону;
  • стану перетворення комунальних суб’єктів у сфері медіа (яким є ТРК «Надвірна») в місцеві публічні аудіовізуальні медіа;
  • збільшення частки державної мови в програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа у 2024 році;
  • протидії дезінформаційному впливу країни-агресора;
  • обмеження щодо структури власності та фінансування медіа;
  • превентивних заходів щодо недопущення дискримінаційних матеріалів у медіа;
  • проведення гендерних моніторингів прикарпатських медіа;
  • покриття території Надвірнянського району телевізійним сигналом, у тому числі мультиплексу МХ-7.

ТРК «Надвірна» має ліцензії на багатоканальне телевізійне мовлення у локальному мультиплексі на 43 ТВК у с. Стримба Надвірнянського району Івано-Франківщини.

Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко допомогла знімальній групі ТОВ «ТРК «Світло» з Харкова в організації зйомок та запису інтерв’ю для циклів телевізійних програм «Україна переможе» та «Наріжний камінь». Ці програми створюються для авдиторії Луганської, Сумської, Харківської та Чернігівської областей на замовлення уряду для інформування населення тимчасово окупованих, деокупованих територій, внутрішньо переміщених осіб та громадян, які постраждали від війни.

Знімальна група побувала у Великій Писарівці, Охтирці та Сумах, де взяла інтерв’ю у керівництва місцевих громад, зокрема голови Великописарівської громади Людмили Бірюкової та Охтирського міського голови Павла Кузьменка, а також представників Сумської обласної організації Товариства Червоного Хреста України. Тематика інтерв’ю стосувалася життєдіяльності громад, розташованих у зоні бойових дій, наслідків обстрілів інфраструктури прикордонних територій, зусиль органів влади щодо відновлення інфраструктури, реалізації гуманітарних програм та евакуації населення.

Лариса Якубенко також дала інтерв’ю, в якому розповіла про діяльність представника Національної ради та роботу місцевих медіа в умовах війни, зокрема про виклики та загрози, з якими стикаються локальні медіа Сумщини на прикордонних територіях.

Чернігівська область

Представниця Національної ради в Чернігівській області Ірина Сенченко на запрошення Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації стала спікером і тренером для низки державних службовців із усієї України. Вона провела навчальну сесію на тему медіаграмотності, а також роботи медійного регулятора. Із учасниками навчання, до якого долучилися також державні службовці з Житомирської, Чернівецької та Харківської областей, розглянули роль медіарегулятора, Стратегію його діяльності, ознайомилися з підсумками року медійної реформи та діяльністю медіа на прикордонні. Окремо проговорили важливість дотримання правил висвітлення інформації, збереження особистих даних і захисту акаунтів тощо.

Ірина Сенченко стала гостею програми «На часі» в ефірі телеканалу «Новий Чернігів». Із ведучою, керівницею телеканалу Наталією Левочко обговорили рік імплементації медійного закону. За словами Ірини Сенченко, уже рік медіа працюють за новими правилами. Вона зупинилася на процесі реєстрації чернігівських медіа. Станом на квітень цього року вже зареєстровано 39 суб’єктів у сфері друкованих медіа (59 видань) і 5 онлайн-медіа. Процес триває, і спільно з представниками медіагалузі медійна реформа буде реалізовуватися й удосконалюватися, наголосила представниця регуляторного органу.

Чернівецька область

У Чернівецькій області представниця медіарегулятора Любов Нечипорук зустрілася з представницею Омбудсмана України Іриною Ісопенко. Під час зустрічі обговорили стан дотримання прав і свобод людини в регіоні, а також діяльність медіасуб’єктів Чернівецької області.

Любов Нечипорук розповіла, що Національна рада започаткувала проєкт «Компетентні медіа – демократичне і толерантне суспільство», який спрямований на ефективну комунікацію між регулятором, медіа та громадянським суспільством, утвердження принципів рівності, толерантності та плюралізму.

Представниця медіарегулятора також зазначила, що Закон України «Про медіа» розширив перелік ознак, за якими неприйнятною у медіа є мова ворожнечі чи дискримінація. Протягом січня-квітня моніторинги не виявили фактів поширення такої інформації в Чернівецькій області.

Національна рада постійно комунікує з різними спільнотами, щоб розуміти, які висловлювання є небажаними та образливими. Розроблено пакети проєктів критеріїв до інформації, яка розпалює ненависть, ворожнечу чи дискримінує. Це буде передано органам спільного регулювання.

Ірина Ісопенко підтвердила, що упродовж року до представництва Омбудсмана у Чернівецькій області не надходило скарг про порушення прав громадян суб’єктами у сфері медіа. У серпні 2023 року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та Національна рада підписали Меморандум про співпрацю.