Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

29.03.2024

Представники Національної ради в областях разом із регіональними медіа підбивали підсумки першого року дії нового медійного законодавства, обговорювали основні проблеми, з якими зіткнулися медіа на шляху медіареформи, вивчали можливості розширення місцевого мовлення. Зосередили увагу на обговоренні важливих для медіапростору питань, ролі медійного законодавства в освітньому процесі і темі захисту дітей. Про події за участі представників медіарегулятора – у нашому щотижневому регіональному дайджесті.

Вінницька область

У зв’язку з річницею набуття чинності Законом України «Про медіа» представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик провів брифінг у медіацентрі Вінницької обласної військової адміністрації на тему «1 рік Закону України «Про медіа»: підсумки і перспективи».

Під час брифінгу розглядалися такі питання:

  • синхронізації українського медійного законодавства з європейським;
  • основні новели;
  • його результати в контексті діяльності суб’єктів у сфері медіа Вінниччини.

Реєстрантами Вінниччини вже стали понад 40 суб’єктів у сфері друкованих медіа, понад 70 видань одержали ідентифікатори. Суб’єкти у сфері онлайн-медіа, попри добровільну реєстрацію, подають не лише вебсайти, а й сторінки у Facebook, Instagram, TikTok та канали на You Tube.

  • Вадим Мазурик акцентував на появі нових заходів реагування, нових правил для іноземних каналів і затвердженні Національною радою стратегії розвитку медіасередовища.
  • Підсумовано, що Закон «Про медіа» розвивається, його імплементація розрахована на досить тривалий період. І найголовніше – нове медійне законодавство вкрай необхідне для функціонування медіа в Україні.

Напередодні Вадим Мазурик під час робочої поїздки до Ладижина поспілкувався й обговорив нагальні питання з усіма медійниками, які провадять діяльність у цьому місті: Федором Раком (ТРК «Тодор»), Володимиром Журавковим («Подільське радіо»), Діною Коноваловою (ТОВ КТЛ), Ігорем Шевченком, радіокомпанії якого працюють у Вінниці, Могилеві-Подільському, Гайсині та Ободівці. А також з колективом редакції газети «Ладижин. Нове місто», яка 28 березня зареєструвалась як суб’єкт у сфері друкованих медіа.

Також Вадим Мазурик зустрівся з виконувачем обов’язків Ладижинського міського голови Олександром Коломійцем. Обговорити низку питань, важливих для медіапростору міста енергетиків.

Волинська область

Представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко зустрілася з міським головою Нововолинська Борисом Карпусем.

Під час зустрічі обговорили:

  • процес реформування  галузі медіа у Волинській області;
  • проміжні результати впровадження нового медійного законодавства;
  • процес реєстрації онлайн-медіа регіону;
  • відповідальність за порушення вимог медійного законодавства;
  • фінансову підтримку місцевих медіа міською радою.

Під час робочої поїздки до Нововолинська Лілія Бойко також зустрілася з головним редактором газети «Наше місто» Ігорем Лісовим. Говорили про основні вимоги Законів України «Про медіа» і «Про рекламу». Представниця медіарегулятора надала роз’яснення щодо контентних обмежень, ідентифікації реклами й повідомлення про вихідні дані у друкованому медіа. Особливу увагу вона приділила нормам, що регулюють захист дітей.

Дніпропетровська область

Гостею прямого ефіру на телеканалі «Відкритий» стала представниця Національної ради у Дніпропетровській області Олена Демченко.

У програмі «Прес-центр» обговорювали підсумки року впровадження Закону України «Про медіа» та новації, які починають діяти у 2024 році.

Рік тому у цій програмі дискутували про необхідність впровадження нового медійного законодавства, його переваги для індустрії та суспільства в цілому.

Цього року зосередилися на питаннях щодо:

  • підсумків реєстрації суб’єктів у сфері медіа;
  • основних проблем, із якими зіткнулися медіа на шляху реформування;
  • застосування санкцій за порушення;
  • порушень, які фіксувалися впродовж минулого року;
  • норм закону, що запрацюють у 2024 році.

Івано-Франківська область

25 березня представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов провів робочу зустріч із працівниками медіа-групи сайтів «Місто»/«Франківчани» і журналів «Місто. Івано-Франківськ»/«Лайк Like». Ці медіа є реєстрантами і субʼєктами у сфері друкованих та онлайн-медіа.

Обговорили питання:

  • контентних обмежень, передбачених статтями 36 і 42 Закону України «Про медіа»;
  • маркування реклами в онлайн-медіа і на сторінках друкованих медіа, її відокремлення від іншої інформації з використанням слова «реклама»;
  • зобов’язання у кожному випуску друкованого медіа повідомляти вихідні дані;
  • переліку обовʼязкових вихідних даних для зареєстрованих онлайн-медіа відповідно до статті 37 Закону України «Про медіа».

Про перший рік дії Закону України «Про медіа» та стан медіапростору Прикарпаття Ігор Маслов поінформував 28 березня під час брифінгу в Івано-Франківській обласній військовій адміністрації.

Йшлося про:

  • імплементацію норм Закону України «Про медіа»;
  • зміни, що відбулися протягом року в медіапросторі краю;
  • норми законодавства, які набувають чинності цього року;
  • введення в експлуатацію на Прикарпатті ефірної багатоканальної комунікаційної мережі МХ-7;
  • збільшення покриття області теле- і радіосигналом.

Ігор Маслов акцентував, що відповідно до нового медійного законодавства реєстрація друкованих медіа під час дії воєнного стану та протягом визначеного періоду після його скасування є обов’язковою.

З дня набуття чинності Законом України «Про медіа» в Івано-Франківській області зареєстровано:

  • 5 суб’єктів у сфері медіа, які здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра;
  • 46 суб’єктів у сфері друкованих медіа (42 журнали і 35 газет);
  • 14 суб’єктів у сфері онлайн-медіа (16 сайтів і 1 відеохостинг на YouTube);
  • 11 провайдерів аудіовізуальних сервісів.

28 березня Ігор Маслов на запрошення керівництва Івано-Франківської Академії Івана Золотоустого взяв участь у засіданні ректорату університету. Цей навчальний заклад наприкінці 2023 року отримав статус суб’єкта у сфері друкованих медіа і видає журнал «Добрий Пастир: науковий вісник Івано-Франківської академії Івана Золотоустого. Богослов’я. Філософія. Історія».

Під час зустрічі йшлося про роль і значення нового медійного законодавства в освітньому процесі. Також обговорили питання реєстрації наукових журналів у Національній раді і перспективи співпраці – реєстрацію онлайн-медіа Академії.

Львівська область

27 березня в медіацентрі при Львівській ОВА відбувся брифінг представника Національної ради у Львівській області Тараса Шоробури на тему «Стан реалізації (впровадження) Закону України «Про медіа» у Львівській області».

Представник медіарегулятора поінформував громадськість про процес і результати реєстрації Національною радою друкованих та онлайн- медіа області, розкрив основні етапи майбутньої реорганізації комунальних аудіовізуальних медіа в публічні аудіовізуальні, а також озвучив основні завдання Національної ради на 2024 рік відповідно до затвердженої Стратегії.

  • Тарас Шоробура вкотре нагадав, що друковані медіа, які зараз працюють на підставі свідоцтва про реєстрацію друкованих засобів масової інформації, до 31 березня 2024 року можуть зареєструватися безкоштовно, а надалі за реєстрацію стягуватиметься реєстраційний збір.
  • Також він наголосив, що 31 березня 2024 року спливає час перехідного періоду, відведений для перереєстрації аудіовізуальних медіа, які не використовують радіочастотний ресурс, і провайдерів аудіовізуальних сервісів, що володіли ліцензіями Національної ради станом на 31.03.2023.

Під час брифінгу відбувався переклад на жестову мову (перекладач жестової мови – Табака Юрій).

Рівненська область

Представниця Національної ради в Рівненській області Лілія Гринюк зустрілася з начальником Рівненського обласного відділу Західної філії державного підприємства «Український державний центр радіочастот» Антоном Маняком, аби обговорити радіочастотний спектр області, зокрема на прикордонні.

За результатами останнього моніторингу ефіру, який провели фахівці УДЦР на півночі регіону, територія поширення білоруського радіосигналу в глиб Рівненщини зменшилася.

Моніторингові групи на півночі області постійно працюють над виявленням завад, які можуть перешкоджати роботі телекомунікаційних мереж чи мереж операторів мобільного зв’язку, таким чином впливати на якість наданих послуг. Під час моніторингу можна виявити й несанкціоноване втручання в частотний простір.

Лілія Гринюк і Антон Маняк розглянули можливість розширення місцевого мовлення на Рівненщині.

Сумська область

Як Сумщина воює в інформаційному просторі йшлося у черговому випуску програми «Експертна думка» на сумському телеканалі «СТС», в якому взяла участь представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко.

Серед експертів програми були начальник Сумської міської військової адміністрації Олексій Дрозденко, голова Сумської організації НСЖУ Володимир Садівничий, регіональна представниця ІМІ у Сумській області Альона Яцина, регіональна координаторка Інституту демократії ім. П. Орлика Алла Федорина, керівник прес-служби головного управління СБУ у Сумській області Олеся Рапута, старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам у Сумській області Департаменту кіберполіції НПУ Артем Бахтіаров, доктор політичних наук, керівниця Центру соціальних досліджень Адріана Костенко  тощо.

Основні тези, які були озвучені експертами:

  • коли замовкає українське слово – посилюється розповсюдження ворожих наративів;
  • недостатність рівня критичного мислення членів суспільства та нездатність розпізнавати дезінформацію і фейки сприяють поширенню ворожих наративів, особливо під час криз та загострення бойових дій на прикордорнні;
  • несвоєчасне надання інформації від органів місцевої влади провокує збільшення ІПСО, фейків, чуток;
  • слабкість західних медіа дають можливість російської федерації проштовхувати свої наративи в ЄС.

Лариса Якубенко розповіла про результати досліджень щодо споживання інформації на Telegram-платформі. Вона звернула увагу на

  • непрозорість структури власності Telegram-платформи;
  • недотримання журналістських стандартів у дописах на цій платформі.

Зокрема, дослідження Естонського медіарегулятора свідчать, що в Telegram великий обсяг дезінформації розповсюджується. Так, наприклад, найбільше дезінформаційних вкидів по Бучі було саме у Telegram-каналах.

Регіональна представниця ІМІ Альона Яцина наголосила, що місцеві медіа Сумщини працюють максимально ефективно в площині протидії ворожим ІПСО, фейкам та пропаганді.

Представники силових структур поінформували про кількість відбитих кібератак, заблокованих ворожих ресурсів та повідомлень про підозри у протиправній діяльності ворожим пропагандистам.

Проаналізувавши загрози та виклики для інформаційного простору Сумщини, яка має найбільший кордон з країною-агресором, експерти дійшли висновку, що успішна протидія ворожим ІПСО, фейкам та пропаганді залежить від якості роботи журналістської спільноти, загальної медіаграмотності населення та вчасного інформування владою жителів області про події в регіоні та Україні.

Черкаська область

Під час зустрічі представниці регуляторного органу в Черкаській області Надії Горбаченко з заступницею міського голови з питань діяльності виконавчих органів Черкаської міської ради Анастасією Чубіною йшлося про проєкт Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради для учнів закладів загальної середньої освіти Черкас «Урок медіаграмотності для школярів».

У межах проєкту журналісти місцевих медіа, викладачі кафедри журналістики, реклами та PR-технологій розглядають із старшокласниками важливі теми, а саме:

  • медіаграмотність в умовах сьогодення;
  • інформаційний шум;
  • маніпуляція та фейки;
  • розвиток критичного мислення в молодого покоління;
  • як аналізувати медіа та їх публікації;
  • як протидіяти ворожій пропаганді.

Чернігівська область

Продовжує роботу з консультування субʼєктів у сфері медіа представниця Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко.

Цього тижня були проведені окремі зустрічі й наради з редакторами друкованих видань Чернігівщини щодо реєстрації субʼєктів у сфері медіа, надання витягу з Реєстру субʼєктів у сфері медіа. Під час зустрічей були надані розʼяснення щодо дотримання вимог законодавства про рекламу, зокрема її ідентифікації та вихідних даних.