Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

22.03.2024

Роз’яснення щодо необхідності дотримання вимог медійного та рекламного законодавства, напрацювання ідей для допомоги медіакомпаніям у співпраці з бізнесом і громадським сектором, захист інформаційної інфраструктури прифронтових територій, робота медійників в умовах війни – ці та інші питання розглядалися під час заходів за участі представників регулятора. Також не оминули тем безбар’єрності, ветеранської регіональної політики й ментального здоров’я, права на свободу вираження поглядів та внеску кожного у відбудову України. Про події, до яких були дотичні цього тижня представники медіарегулятора в областях – далі в тижневому огляді.

Вінницька область

Процес реєстрації медіа, впровадження на Вінниччині положень нового медійного законодавства, реалізація спільних проєктів, пов’язаних із висвітленням актуальних питань сьогодення, – про це йшлося під час зустрічі представника Національної у Вінницькій області Вадима Мазурика з директором Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької обласної військової адміністрації Світланою Юзвак.

Зокрема, акцентувалися на темах безбар’єрності, ветеранської політики регіону, ментального здоров’я, допомоги й підтримки військових та їх родин.

Представництво Національної ради давно й плідно співпрацює з Департаментом для вирішення питань, що є у спільній компетенції.

Волинська область

Онлайн-зустріч із редакторами друкованих видань Волинської області провела 21 березня представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко.

Говорили про:

 • вимоги Закону України «Про медіа» щодо вихідних даних;
 • ознаки порушення Закону України «Про рекламу», які були виявлені Національною радою в одного із медіа Волині;
 • необхідність дотримання медійного законодавства.

Редактори поділилися проблемою щодо вимог Укрпошти про надання штрих-коду товару (розміщений на друкованому медіа). Оскільки така послуга платна для його замовлення та щорічного обслуговування, великою проблемою залишається вчасна доставка газет читачам.

Івано-Франківська область

Робочу зустріч із працівниками ТОВ «Агентство правових технологій» із Івано-Франківська (сайт Galka.if.ua, газета «Галка.іф.уа») провів 20 березня представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов. Компанія є реєстрантом і субʼєктом у сфері друкованих та онлайн-медіа.

Обговорили норми Закону України «Про медіа», що стосуються роботи друкованих та онлайн-медіа. Не оминули увагою і питання маркування реклами в медіа.

21 березня Ігор Маслов взяв участь у програмі «Зроблено в Україні» в етері Івано-Франківського міського комунального підприємства телерадіокомпанія «Вежа» (позивний Радіо «Вежа»).

Із ведучими програми Ігорем Хименцем та Оксаною Дудій обговорили в прямому ефірі такі питання:

 • перший рік дії Закону України «Про медіа»;
 • виконання радіостанціями та студіями телебачення Прикарпаття мовних квот в ефірі;
 • результати гендерного моніторингу телекомпаній регіону в 2023 році;
 • розширення покриття радіосигналом території Прикарпаття після проведених протягом останнього року конкурсів на мовлення;
 • результати реєстрації друкованих та онлайн-медіа в Івано-Франківській області.

Миколаївська область

Нараду з працівниками і керівником управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської обласної військової адміністрації 21 березня провів представник Національної ради у Миколаївській області Сергій Бондур.

Обговорювалися питання:

 • стану мовлення на прифронтових територіях;
 • захисту медіапростору області;
 • практичних заходів із виявлення ворожого мовлення на прифронтових територіях;
 • забезпечення ефективної протидії ворожому мовленню у разі його виявлення.

Робоча зустріч пройшла у плідній атмосфері готовності до співпраці та взаємного обміну інформацією у сфері медіа між Миколаївською ОВА та Національною радою.

Сумська область

Дотримання вимог Законів України «Про медіа» та «Про рекламу» – такою була тема наради-консультації представниці Національної ради у Сумській області Лариси Якубенко з керівниками суб’єктів у сфері друкованих медіа Сумщини. 

Лариса Якубенко поінформувала, що на виконання наглядових повноважень Національної ради у лютому 2024 року фахівцями управління контролю, аналізу та стратегічного розвитку здійснювалися моніторинги суб’єктів у сфері друкованих медіа щодо стану виконання вимог статті 36, частини 4 статті 37, статті 41, статті 42 Закону України «Про медіа» та статті  9 Закону України «Про рекламу».

Під час наради представниця медіарегулятора надала додаткові роз’яснення щодо:

 • контентних обмежень, передбачених статтями 36, 42 Закону України «Про медіа»;
 • обов’язкової ідентифікації реклами на сторінках друкованих медіа та її відокремлення від іншої інформації з використанням слова «реклама»;
 • зобов’язання у кожному випуску друкованого медіа повідомляти вихідні дані:
 • мови друкованих медіа тощо.

Окрему увагу було приділено нормам чинного законодавства, що регламентують умови оприлюднення фото дитини, яка зазнала фізичного чи сексуального насилля, а також розголошувати будь-яку інформацію, яка:

 • може сприяти ідентифікації дитини, задіяної у провадженні у справах про адміністративні правопорушення, в кримінальному провадженні у будь-якому статусі або стосовно якої є інформація про здійснення нею правопорушення;
 • стосується факту самогубства дитини, при цьому ідентифікує її особу.

Вона наголосила на неприпустимості порушення вимог Законів України «Про медіа» та «Про рекламу» й обов’язкового дотримання у подальшій роботі вимог чинного законодавства України.

Події в медіапросторі Сумщини стали темою спілкування Лариси Якубенко з директоркою КП «Тростянецької міської ради «ТРК «Тростянець» Лесею Шелест в ефірі «Доброго радіо».

Розмова зосередилася на атаках ворога на інформаційну інфраструктуру Сумської та Харківської областей, а також роботі медійників регіону в умовах війни.

Незважаючи на обставини, які передували етеру, – ракетний обстріл Тростянецької вежі КРРТ – телерадіокомпанії вдалося відновити постачання сигналу від студії до передавачів.

Черкаська область

Відбулася робоча зустріч представниці медіарегулятора у Черкаській області Надії Горбаченко із начальником центру технічної експлуатації м. Черкаси Київської філії Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення Олександром Городіловим.

Вона була присвячена обговоренню таких питань:

 • погашення заборгованості кількох черкаських медіа перед Концерном РРТ;
 • незадовільний стан покриття цифровим сигналом території області;
 • стан медійного простору регіону;
 • впровадження загальнонаціональної цифрової ефірної телемережі МХ-7.

Цікавий факт. Телевізійна вежа – найвища споруда у Черкасах, заввишки 196 метрів. Її вага з урахуванням усіх начеплених на неї антен – 330 тонн. Бригаді альпіністів для того, щоб повністю пофарбувати телевежу, потрібно 2 640 кілограмів фарби. Вежа сконструйована таким чином, що центр її ваги лежить нижче поверхні землі. Вона стоїть на чотирьох триступеневих фундаментах, кожен з яких – це 40 кубів бетону.

Наразі з вежі здійснюється мовлення цифрових мультиплексів, аналогового телебачення та радіо.

Чернівецька область

На запрошення доцентки кафедри теорії права та прав людини юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Ольги Донченко представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук поспілкувалася зі студентами про захист права на свободу вираження поглядів.

Любов Нечипорук, зокрема, розповіла майбутнім юристам про реформу в медійному законодавстві та положення Закону України «Про медіа».

Вона детально зупинилася на:

 • особливостях правового регулювання діяльності медіа в умовах збройної агресії; процесах ліцензування та реєстрації;
 • створенні органів співрегулювання;
 • відповідальності суб’єктів у сфері медіа у разі порушення вимог законодавства.

Любов Нечипорук акцентувала, що Закон «Про медіа» став першим серйозним оновленням медійного законодавства з 1990-их років. Він змінив підхід у взаєминах держави й медіаринку, охопив усі технології постачання контенту. Національна рада стала конвергентним регуляторним органом, адже значно розширилося коло суб’єктів, які підпадають її під регулювання, наголосила представниця регуляторного органу.

Вона також зауважила, що на період дії воєнного стану Закон України «Про медіа» передбачає обов’язкову реєстрацію суб’єктів у сфері друкованих медіа. Реєстрація ж онлайн-медіа є добровільною. Станом на сьогодні, за її словами, у Чернівецькій області зареєструвалися 14 суб’єктів у сфері друкованих медіа і 2 суб’єкти у сфері онлайн-медіа.

Цей процес триває.

Особливу увагу Любов Нечипорук приділила органам співрегулювання як інструменту взаємодії та співпраці медіарегулятора з галуззю. «Завдання органів співрегулювання – розробити кодекси і критерії щодо створення й поширення інформації, а також надання експертних висновків у конкретних справах щодо порушення у сферах спільного регулювання», – зауважила Любов Нечипорук.

Представниця Національної ради нагадала, що органи співрегулювання створюються у п’яти сферах:

 • аудіовізуальних медіасервісів;
 • аудіальних медіасервісів;
 • друкованих медіа;
 • онлайн-медіа;
 • платформ спільного доступу до відео.

Чернігівська область

Представниця медіарегулятора у Чернігівській області Ірина Сенченко стала учасницею Національного форуму «DataUAction «Якісна аналітика – перший крок до відновлення!». Ключовий меседж цього заходу – що може кожен фахівець зробити зараз, щоби допомогти відбудовувати Україну (ЗСУ, постраждалим, громадському сектору, медіа тощо).

Подія, яка залучила найвідоміших стейкхолдерів України, фахівців різних галузей мала за мету обʼєднання ідей та пропозицій задля відбудови нашої країни та якості життя українців. Кінцевою ціллю організатори бачать єдиний механізм збору аналітичних даних стану і спроможності громад для визначення нагальних потреб і швидкого створення можливостей щодо їх забезпечення.

Учасників форуму було поділено на команди: вектор взаємодії з донорами, допомоги військовим, взаємодії з представниками влади, громади тощо. Ірина Сенченко очолила сектор взаємодії стейкхолдерів (бізнес) із медіа.

Вона поінформувала учасників форуму про діяльність Національної ради, впровадження медійної реформи, а також окремо зупинилася на потребах медійників. Учасники очолюваної Іриною Сенченко команди напрацьовували й обговорювали ідеї, як допомогти медіакомпаніям у співпраці з бізнесом і громадським сектором.

На основі запропонованої аналітики від фахівців сформовано алгоритми взаємодії та вирішення найболючіших питань. Організатори форуму проаналізують усі напрацювання й передадуть їх законотворцям.

Захід організувала ГО «Ліга ділових та професійних жінок України», модератором його став Андрій Куликов.

Почесну відзнаку Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, яку представниця регулятора до Дня військового журналіста передала директорці місцевого телеканалу «Новий Чернігів» Наталії Левочко, днями вручили просто на передовій її власниці – захисниці Діні Вонг.

Діна – талановита журналістка, ведуча багатьох цікавих проєктів і програм на каналі «Новий Чернігів». Сьогодні вона за покликом серця захищає нашу країну від російських окупантів.

Також Ірина Сенченко поспілкувалася з колективом видання «Гарт». Поважна чернігівська газета, яка має сторічну історію, залишається лідером за тиражем серед інших обласних друкованих медіа в Україні.

Хоча під час війни тираж зменшився, однак, за словами головного редактора видання, колектив старанно працює та розвивається.

У березні 2022 році ворожі ракети зруйнували приміщення та техніку, однак поступово все відбудовується і налагоджується, колектив видання продовжує працювати. У липні минулого року «Гарт» пройшло реєстрацію в Національній раді і було внесено до Реєстру субʼєктів у сфері медіа.

Ірина Сенченко вручила відзнаку Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення талановитому кореспондентові «Гарту» Олексію Прищепі до Дня військового журналіста. Олексій працює в редакції 5 років, починав як кореспондент кримінального відділу. Протягом останніх двох років активно висвітлює тему війни в Україні, розповідає про наших відважних захисників.

Особливу історичну цінність має матеріал Олексія про перебіг бойових дій на території Чернігівської області у лютому-березні 2022 року, який вийшов у «Гарті» після звільнення Чернігівщини.