Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

09.02.2024

Необхідність дотримання гендерного балансу в ефірах, реєстрація друкованих видань, стан інформаційного простору прикордонних регіонів, захист і розбудова медіапростору в регіонах – про ці та інші питання йшлося під час заходів за участі представників медіарегулятора цього тижня.

Вінницька область

Представник медіарегулятора у Вінницькій області Вадим Мазурик вручив Почесну грамоту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення головному інженеру приватного підприємства «Тодор» із Ладижина Владиславу Чорному, який з квітня 2022 року захищає Україну у складі ЗСУ. Випускник Київського авіаційного університету, інженер-зв’язківець Владислав Чорний своїми справами доводить, як важливо завжди і всюди професійно виконувати свою роботу.

Волинська область

Із директоркою програм ТОВ «Слово Волині» (логотип «12 канал») Юлією Романюк спілкувалася 6 лютого представниця медіарегулятора у Волинській області Лілія Бойко. Обговорили результати аналізу моніторингу щодо дотримання гендерного балансу у сюжетах новин телекомпанії, проаналізували випадки гендерних стереотипів і розподіл тем за статтю.

Акцентували на необхідності подальшого використання гендерно-толерантної лексики та фемінітивів у медійному контенті. Такий підхід сприятиме покращенню репрезентації гендерної рівності й запобіганню використання стереотипів у сюжетах новин.

7 лютого Лілія Бойко провела зустріч із директором Волинської філії Концерну РРТ Володимиром Наконечним. У полі зору були питання:

  • покриття області телевізійним сигналом державного мультиплексу МХ-7;
  • покриття радійним сигналом місцевих аудіальних медіа;
  • шляхи збільшення покриття регіону телевізійним і радіосигналом;
  • початок роботи двох місцевих мультиплексів у м. Володимирі та
    смт Маневичах.

Івано-Франківська область

В Івано-Франківській області активно відбувається процес реєстрації друкованих медіа. Станом на початок лютого поточного року на Прикарпатті вже зареєстровано 59 друкованих видань.

Під час робочої зустрічі 5 лютого представника Національної ради в Івано-Франківській області Ігоря Маслова з головним редактором газети «Слово народу» (селище Богородчани Івано-Франківського району) Михайлом Захарчуком йшлося про підготовку газетою необхідного для реєстрації пакету документів. Також обговорили норми Закону України «Про медіа», що стосуються роботи друкованих медіа.

7 лютого на запрошення керівництва Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина» (м. Івано-Франківськ) Ігор Маслов і головний спеціаліст секретаріату представника Ірина Куйбіда зустрілися з редакторами та журналістами «Галичини», які задіяні у виробництві новин на телеканалі.

  • Розглянули результати моніторингів щодо дотримання гендерного балансу в сюжетах новин телекомпанії;
  • Обговорили питання використання гендерно-толерантної лексики;
  • Проаналізували на конкретних прикладах результати моніторингів обласного телебачення.

Також ознайомили медійників з Методологією гендерного моніторингу для оцінки поширюваного ними контенту задля уникнення використання стереотипних і дискримінаційних тверджень і поглядів.

Кіровоградська область

Алгоритм реєстрації друкованих медіа обговорив під час онлайн-наради представник Національної ради у Кіровоградській області Сергій Каракулін із друкованими медіа регіону.

Говорили про вимоги до:

  • форми заяви та порядку її заповнення;
  • алгоритм подання заяви до регуляторного органу;
  • терміни розгляду заяв і прийняття рішення про реєстрацію суб’єкта у сфері друкованих медіа.

Також приділили увагу електронному кабінету для суб’єктів у сфері медіа, запровадження якого передбачено головним нормативно-правовим актом, що регулює роботу медійної сфери. Наразі електронний кабінет перебуває на стадії розробки.

Сумська область

«Медіаколо з медіа Шосткинського району» – у такому форматі пройшла зустріч представниці Національної ради у Сумській області Лариси Якубенко з керівниками аудіовізуальних, друкованих та онлайн-медіа, які працюють на Шосткинщині.

Лариса Якубенко проаналізувала стан медіапростору району, розповіла про кроки, що здійснюються Національною радою, Суспільним мовником і державними інституціями для розбудови північного прикордоння Сумщини.

Також під час зустрічі представниця медіарегулятора поінформувала про:

  • «Дорожню карту забезпечення повного охоплення території регіону покриттям українським ефірним сигналом телевізійного та радіомовлення», розроблену спільно Сумською ОДА – ОВА за участі Національної ради та її представниці в області, а також фахівців КРРТ, ДП «УДЦР». Передбачені документом до виконання у 2023 році заходи реалізовані в повному обсязі. Зокрема, побудовано та введено в експлуатацію дві додаткові висотні споруди, одна з яких – у Шосткинському районі;
  • отримання радіостанцією «Армія ФМ» дозволу на тимчасове мовлення на передавачах, встановлених на новозбудованих висотних спорудах;
  • замовлення регулятором в УДЦР прорахунку одного ТВК і двох радіочастот у м. Дружбі задля розширення мережі МХ-7, розбудованої Концерном РРТ у 2023 році;
  • ТОВ «ТРК «СТС» із Сум, яке невдовзі розпочне мовлення у Шосткинському районі в цифровому форматі.

Здійснені Національною радою заходи, акцентувала Лариса Якубенко, спрямовані на збільшення території покриття прикордонних громад Шосткинського району сигналом українських мовників і забезпечення доступу до інформації жителів Шосткинщини. А це, своєю чергою, сприятиме інформаційній безпеці регіону.

Також вона розповіла про результати імплементації Закону України «Про медіа» на Сумщині, зокрема, про перебіг процесу реєстрації друкованих та онлайн-медіа. Суб’єктами у сфері медіа уже стали:

  • 17 друкованих медіа (26 видань, у тому числі 3 з Шосткинського району);
  • 8 онлайн-медіа (15 активних місцевих веб-порталів в сайтів інформаційного спрямування). 

За словами Лариси Якубенко, найбільшу кількість онлайн-медіа – 7 суспільно-політичних сайтів – зареєструвало шосткинське ТОВ «Північ медіа». Водночас онлайн-ресурс «Ямпіль інфо» активно працює на прикордонні Шосткинського району – в громадах, які відносяться до зони бойових дій.

Жителям Шосткинського району доступний сигнал 35-ти загальнонаціональних і регіональних телеканалів у цифровому форматі та чотирьох місцевих телемовників – в аналоговому, цифровому й кабельному форматі. Кількість радіостанцій, які працюють на Шосткинщині – 9, в тому числі «Українське радіо», «Радіо Промінь», «Радіо Культура», «Армія ФМ».

Тернопільська область

Під час спілкування Оксани Новосельської, представниці регуляторного органу у Тернопільській області, із заступником ОВА Віктором Устенком обговорювалися питання реєстрації суб’єктів у сфері медіа, зокрема онлайн та друкованих.

На сьогодні, розповіла Оксана Новосельська, в області зареєстровано 26 таких суб’єктів і ще 9 заяв подано на реєстрацію до Національної ради.

Чернівецька область

У рамках співпраці медіарегулятора та Чернівецької міської ради Любов Нечипорук зустрілася з Чернівецьким міським головою Романом Клічуком. Обговорили хід реформи медіагалузі, проміжні результати імплементації нового медійного законодавства на Буковині, медіаландшафт Чернівців та області.

Впровадження положень Закону «Про медіа» набуває особливої ваги під час воєнного стану, підкреслив Роман Клічук. Адже цей процес гарантує створення демократичного правового середовища для функціонування медійної галузі, роботи суб’єктів у сфері медіа, а також забезпечення ефективних важелів впливу медіарегулятора на убезпечення інформаційного простору від загроз та викликів держави-агресора, зауважив він.

Оскільки незабаром завершується перехідний період, упродовж якого друковані медіа мають пройти обов’язкову реєстрацію, представниця регулятора у Чернівецькій області у форматі zoom-конференції поспілкувалася з редакторами газет, які виходять друком на території Чернівецької області.

Любов Нечипорук нагадала редакторам про процедуру реєстрації суб’єкта у сфері друкованих медіа. «Із 31 березня свідоцтва на реєстрацію друкованих засобів масової інформації, що були видані до набуття чинності Закону «Про медіа», втратять чинність», – звернула увагу вона. Тож ті часописи, які вчасно не пройдуть процедуру реєстрації і не матимуть ідентифікатора у Реєстрі суб’єктів у сфері медіа, не зможуть виходити у світ. Під час воєнного стану діяльність друкованих медіа без реєстрації забороняється, акцентувала вона.

Торкнулися й питання реєстрації онлайн-медіа, оскільки низка буковинських газет мають і власні вебсайти.

Нині мешканці Чернівецької громади мають змогу дивитися чотири місцевих телеканали, а також програми Суспільного мовника: «Чернівецький промінь», «Місто ТБ», «С4», «ТВА», «Суспільне: Чернівці». Що стосується чернівецьких радіостанцій, то на FM-частотах у місті Чернівці здійснюють мовлення «Буковинська хвиля» на 100,0 МГц, «Радіо 10» на 103,2 МГц, «СіЧотири» на 106,6 МГц.

Чернігівська область

План роботи на наступне півріччя склали під час зустрічі представниця медіарегулятора у Чернігівській області Ірина Сенченко, Костянтин Мегем, перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації, Андрій Подорван, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, а також директор Чернігівської філії Концерну РРТ Сергій Ковальов і заступник Департаменту Концерну Валерій Сорокін.

Вони обговорили стан справ на початок 2024 року і визначилися з кроками на найближчий період. Викликів попереду багато, однак робота триває. Для прикладу, восени минулого року запрацювали всі обʼєкти (у тому числі додаткові) Концерну РРТ і було введено в дію державний мультиплекс багатоканальної телемережі МХ-7. Це дало можливість покрити «білі плями» телесигналом українських мовників. Представниця зазначила, що регулятор  постійно проводить моніторинги мовлення. На жаль, їх проведення на прикордонних ділянках області ускладнено через постійні обстріли ворогом усієї території вздовж кордону.

Чернігівська ділянка державного кордону становить 459 км, з яких 224 км – кордон із росією, 235 км – з Республікою Білорусь. Із 5-ти районів області  три – прикордонні і межують безпосередньо з агресором. Саме тому одним з пріоритетних питань інформаційної безпеки регіону області є саме протидія ворожому мовленню.