Завершення перехідного періоду для реєстрації деяких суб’єктів у сфері медіа спонукало їх активніше долучитися до процесу реєстрації. Консультації і роз’яснення про те, як правильно оформити і подати пакет документів, завжди готові надати наші представники в областях. Крім того, цього тижня вони працювали над темами мовлення на північному прикордонні, налагодження співпраці з регіональним представництвом МВС і передали нагороду від Національної ради для журналіста Олега Мірошніченка, який з початку повномасштабного вторгнення рф захищає Україну на фронті. Новини з областей від представників Національної ради читайте далі.
Вінницька область
Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик провів робочу нараду з керівниками друкованих медіа Вінниччини. Під час наради підсумували десять місяців функціонування нового медійного законодавства.
Поговорили про важливі для друкованих медіа речі: проблеми у відносинах медіа з «Укрпоштою», контрольні примірники видань, які слід надсилати до Національної ради, а також нинішню роль медійного регулятора у реформуванні інформаційного простору. Представник Національної ради попросив редакторів надати інформацію про ситуацію з доставкою преси до споживачів у населених пунктах і громадах.
У Вінницькій області функціонує Рада керівників друкованих медіа, і видання, які входять до неї, активно реєструються.
Волинська область
Вебсторінки друкованих медіа теж прагнуть зареєструватися. Так, представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко зустрілася з редактором газети «Волинь» щодо реєстрації як онлайн-медіа вебсторінки їхнього видання. Під час зустрічі була надана консультація щодо порядку такої реєстрації.
Реєструватися онлайн-медіа можуть добровільно. Але Закон України «Про медіа» для таких реєстрантів передбачає надання додаткових правових гарантій діяльності і переваг під час реалізації своїх функцій.
Житомирська область
31 січня представник Національної ради Іван Натикач провів брифінг у Житомирській обласній військовій адміністрації щодо покриття північних територій області українським радіомовленням.
Під час брифінгу була озвучена інформація про те, які програми і звідки можна почути у прикордонному Коростенському районі. Для радіомовлення там наразі використовуються 12 частотних присвоєнь, передавачі розташовані у п’яти населених пунктах. Формат радіостанцій різноплановий: наявний як суспільний мовник, так і комерційні мережеві медіа.
Івано-Франківська область
Ігор Маслов, представник Національної ради в Івано-Франківській області, 31 січня зустрівся з ректором Івано-Франківського Національного технічного університету нафти і газу Ігорем Чудиком і проректором з науково-педагогічної роботи Сергієм Зікратим.
Цей навчальний заклад наприкінці 2023 року отримав статус суб’єкта у сфері друкованих медіа і видає 7 наукових журналів.
Обговорили перспективи співпраці, роль і значення нового медійного законодавства України в освітньому процесі та питання реєстрації наукових журналів у Національній раді.
Черкаська область
Із Тальнівським міським головою Василем Сідько спілкувалася представниця Національної ради в Черкаській області. Під час зустрічі обговорили:
- ситуацію в медіапросторі Тальнівщини;
- особливості реєстрації та ліцензування в період дії воєнного стану;
- фінансування і структуру власності медіа;
- як зберегти єдиний місцевий субʼєкт у сфері лінійного аудіовізуального медіа-сервісу;
- основні новели нового Закону України «Про медіа».
Зустріч із головою міста відбулася під час планової перевірки місцевого мовника ТОВ «Тальнівський ТЦ «Альфа».
Чернівецька область
Як на регіональному рівні реалізовувати Меморандум про співпрацю між Національною радою і Міністерством внутрішніх справ України, представниця медіарегулятора у Чернівецькій області Любов Нечипорук обговорила з начальником Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області Віктором Нечитайлом.
- Співпраця триватиме щодо недопущення порушень законодавства в інформаційній сфері, припинення неправомірних та незаконних дій суб’єктів у сфері медіа, нагляду за діяльністю суб’єктів у сфері медіа. Також продовжиться спільна профілактична і роз’яснювальна робота.
- Докладно обговорили основні положення та процес впровадження Закону України «Про медіа» на Буковині, процеси ліцензування й реєстрації суб’єктів у сфері медіа, перелік аудіовізуальних медіа-сервісів на замовлення і сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора, перелік іноземних лінійних медіа, що на сьогодні вже зареєструвалися в Україні.
Про актуальну медіа-мапу Буковини Любов Нечипорук поспілкувалася із Русланом Запаранюком, начальником Чернівецької обласної військової адміністрації.
- Зокрема, обговорили стан медійного простору регіону, розширення покриття сигналом цифрового телебачення у стандарті DVB-T2, розширення FM-мовлення, ліцензування та реєстрацію суб’єктів у сфері медіа, реформування комунальних компаній, а також результати проведених представництвом медіарегулятора моніторингів суб’єктів у сфері медіа Чернівецької області.
- Любов Нечипорук наголосила, що до 31 березня цього року для друкованих медіа, інформаційних агентств, супутникових, кабельних мовників і провайдерів, які працювали до набрання чинності Законом України «Про медіа», триває перехідний етап. Щоб мати можливість вести діяльність після його завершення, вони мають безкоштовно пройти процедуру реєстрації згідно із Законом. Безреєстраційна діяльність для усіх цих суб’єктів є забороненою.
- Закон «Про медіа» передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право надавати державні гранти й інші види державної підтримки виключно зареєстрованим медіа, а також замовляти в них роботи та послуги.
Чернігівська область
Щоб максимально поінформувати друковані медіа краю про процес реєстрації, представниця Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко провела для їх керівників тренінг-нараду. Розбирали найбільш поширені помилки при заповненні документації, проговорили алгоритм проходження процесу реєстрації. Крім того, зупинилися на тому,
- який нині медіапростір Чернігівської області; скільки зареєстрованих друкованих медіа; які здобутки 2023 року;
- як провадити діяльність після реєстрації відповідно норм чинного законодавства.
До 31 березня друковані медіа, які вже мають свідоцтво Міністерства юстиції можуть пройти реєстрацію безкоштовно.
Ірина Сенченко також провела робочу зустріч із головною редакторкою газети «Промінь» Оленою Компанець, яка працює на Сновщині. Обговорили всі аспекти реєстрації газети.
- Газета вже давно відсвяткувала свій 100-річний ювілей і далі виходить на прикордонній Сновщині у безпосередній близькості до ворога. Попри щоденні обстріли громади з усіх видів зброї видання працює: виходить без затримок, хоч і має труднощі через фінансування, здорожчання послуг «Укрпошти».
- Проте труднощі не ламають – лиш загартовують. Для прикладу, нині шукають шляхи фінансування для розвитку і навчаються писати гранти.
Представниця медіарегулятора через пані Олену передала Почесну грамоту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за вагомий внесок у захист України, особисту мужність, стійкість, хоробрість Мірошніченку Олегу Леонідовичу – журналісту, заступнику редактора газети «Промінь».
- Він працює в редакції газети із 2001 року. Із 2017 по 2020 роки перебував на території проведення АТО на сході України. Повернувшись додому, очолював соціально-економічний відділ, далі з лютого 2022 року – знову на захисті держави в зоні бойових дій. Олег Мірошніченко нагороджений орденом «За мужність»! Маємо надію, що невдовзі він особисто отримає грамоту.