Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

26.01.2024

Чи готові комунальні медіа Вінниччини до реформування в публічні, як запуск МХ-7 вплинув на медіаландшафт Івано-Франківщини, яка ситуація в медіапросторі Херсонщини. Представники Національної ради в областях вивчали ці теми і ділилися своїми знаннями з іншими суб’єктами та громадськістю. Про події за їх участі – у нашому регіональному дайджесті.

Вінницька область

23 січня представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик в онлайн-форматі провів нараду з керівниками комунальних медіа області. Основне питання – шляхи реалізації положень розділу ІІІ Закону України «Про медіа» стосовно реформування комунальних ЗМІ у місцеві публічні аудіовізуальні медіа.

Обговорили практичні кроки в контексті окремих населених пунктів і перспектив проведення реформи. Щоб отримати вичерпну інформацію про те, чим живуть нині на місцях і як комунальні медіа спільно з органами місцевого самоврядування планують виходити на процес реформування, представник Національної ради попросив компанії заповнити спеціальну анкету.

Наступного дня Вадим Мазурик разом із проректором з наукової та навчальної роботи Донецького національного університету імені Василя Стуса Сергієм Радіо обговорили робочі питання реєстрації друкованих медіа. Нещодавно Донецький університет став реєстрантом Національної ради як суб’єкт у сфері друкованих медіа і має намір надалі реєструвати нові наукові періодичні видання та здійснити перереєстрацію наукових журналів, засновником яких він є. Також обговорили перспективи співпраці.

Волинська область

25 січня представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко провела zoom-зустріч із редакторами друкованих медіа Волинської області.

Під час зустрічі, зокрема, йшлося про:

  • надсилання контрольних примірників до Національної ради;
  • завершення перехідного етапу для друкованих медіа і  обов’язковість реєстрації для них у Національній раді;
  • порядок отримання витягу з Реєстру суб’єктів у сфері медіа;
  • поширення інформації у своїх виданнях про введення в експлуатацію мультиплексу МХ-7.

На теренах Волинської області зареєстровано 23 суб’єкти медіа із загальною кількістю видань – 233.

Івано-Франківська область

Як розбудовуватиметься на Прикарпатті загальнонаціональна цифрова багатоканальна телемережа МХ-7. Про це представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов 22 січня спілкувався під час робочої зустрічі з директором Івано-Франківської філії Концерну РРТ (регіональна дирекція) Олегом Петрашем.

У полі зору також були такі питання:

  • стан покриття Івано-Франківської області сигналом багатоканального телебачення, радійним сигналом місцевих і регіональних медіа та шляхи збільшення покриття регіону теле- і радіосигналом;
  • проведення конкурсів на мовлення в І кварталі 2024 року і строки початку мовлення переможцями конкурсів, що відбулись у грудні 2023 року;
  • плани Концерну щодо будівництва нових висотних споруд для розширення мереж вітчизняного мовлення та покриття теле- і радіосигналом територій області з так званими «білими інформаційними плямами».

За словами Олега Петраша, запуск МХ-7 значно збільшив покриття території Івано-Франківської області сигналом ефірного цифрового телебачення.

Хмельницька область

У програмі «Головний інформаційний вечір» на телеканалі TV7+ (ТОВ ТК «Проскурів»), м. Хмельницький, представниця Національної ради у цій області Олена Гавінська поспілкувалася з її ведучою Тетяною Кукурікою. Говорили про те, чому українці й досі дивляться контент країни-агресорки, як завдяки монетизації перегляди можуть перетворитися у зброю, чи може держава заборонити своїм громадянам дивитися ворожий контент.

Представниця регулятора розповіла про:

  • формування Національною радою Переліку аудіовізуальних медіа-сервісів на замовлення та сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора;
  • механізм блокування таких сервісів;
  • Стратегію діяльності регулятора, зокрема щодо підвищення рівня медіаграмотності суспільства через медіаграмотність самих компаній.

Також Олена Гавінська наголосила, що кожен має усвідомлено ставитися до споживання інформації і вибору, що саме слухати або дивитися. Адже контент, який ми споживаємо, не лише дозволяє відпочити і розвантажитися, а й формує наш світогляд, приносить певну фінансову вигоду власнику цього контенту та тій державі, якій він сплачує податки.

Херсонська область

Представник Національної ради у Херсонській області Сергій Мовчан дав інтерв’ю для сюжету телеканалу «Суспільне Херсон» щодо можливості приймати сигнали теле- і радіопрограм у деокупованій частині Херсонщини.

Він розповів, зокрема, що:

  • зараз у Херсоні працює 10 українських радіостанцій;
  • через близьке розташування російської армії сигнал ворожих радіостанцій доступний на всій деокупованій частині Херсонщини;
  • українські передавачі на лівобережжі захопили російські військові та переналаштували для трансляції своїх програм;
  • понад 11 російських радіопрограм доступні уздовж території деокупованого правобережжя; на лівому березі розміщено потужні ворожі станції. Також ворог застосовує пересувні комплекси для трансляції й підсилення своїх програм.
  • щоби заглушити російський сигнал на правобережжі області, необхідно відкинути російську армію якомога далі і встановити вежі-передавачі для відновлення українського мовлення.

Також Сергій Мовчан поспілкувався з журналістами «Детектор медіа» щодо медійної експансії росіянами тимчасово окупованих територій.

Чернівецька область

Представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук у прямому ефірі радіостанції «Буковинська хвиля» обговорила з журналісткою Мариною Скінтей Стратегію діяльності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на 2024 – 2026 роки та вектори роботи представництва Національної ради в регіоні. Інформаційна безпека країни залежить від відповідального ставлення медіа до виконання своїх функцій.

  • Медіарегулятор докладатиме зусиль для вдосконалення інклюзивності медіапростору регіону, Повномасштабна війна, яку розв’язала росія проти України, призводить до значного збільшення осіб з інвалідністю як серед цивільного населення, так і серед військових. Тому Національна рада й надалі зосереджуватиме увагу медіа на питанні забезпечення інклюзивності осіб з інвалідністю, толерантному ставленні до людей з інвалідністю при створенні й поширенні медіапродукту.
  • Також важливими є заходи із забезпечення захисту прав дитини при створенні й поширенні медіапродукту суб’єктами медіа. Зокрема, необхідно пам’ятати про правила щодо озвучення персональних даних та іншої конфіденційної інформації про дитину.
  • Важливим акцентом у реалізації повноважень регуляторного органу в регіоні є ґендерний баланс у медіа. Він є необхідною передумовою для недопущення дискримінації за ґендерною ознакою. Представництво Національної ради у Чернівецькій області проводить аналіз поточного рівня ґендерного балансу в медіа, а також аналітичну та інформаційно-роз’яснювальну роботу з метою підвищення обізнаності медіа про ґендерну рівність.

Перейти до вмісту