Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

19.01.2024

Як захистити і розбудувати медіапростір, діяльність медіа під час війни, імплементація нового медійного законодавства – ці теми обговорювалися під час подій за участі наших представників у регіонах. Про них  у нашому тижневому огляді.

Вінницька область

Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик 17 січня у студії місцевої телекомпанії «Вінниччина» обговорив із редакторкою Світланою Бусілковою різноманітні аспекти імплементації нового медійного законодавства. Зокрема, йшлося про:

 • реформу комунальних медіа;
 • відмінність нинішнього закону від попереднього;
 • роль Національної ради як універсального регулятора.

Особливу увагу приділили діяльності медійних організацій Вінниччини в часи повномасштабної війни.

Наступного дня відбулася нарада з керівниками компаній – провайдерів аудіовізуальних сервісів Вінниччини. Висвітлювали питання ведення обліку кількості користувачів медіасервісів (ця інформація подається до Національної ради двічі на рік), виконання вимог Закону «Про медіа» щодо перереєстрації, а також універсальних медіасервісів, визначених регулятором для кожного населеного пункту області.

Волинська область

Консультацію для провайдерів провела і представниця регулятора у Волинській області Лілія Бойко. На зустрічі з ними 17 січня обговорили питання щодо:

 • подання звітності до Національної ради про кількість користувачів своїх медіасервісів;
 • переліку іноземних лінійних медіа, які зареєстровані регулятором відповідно до вимог статей 63, 66 Закону України «Про медіа»;
 • переліку телеканалів універсального медіасервісу для Волинської області, який провайдери зобов’язані забезпечити у доступі всім користувачам свого медіасервісу.

Рівненська область

Із новелами Закону України «Про медіа» ознайомила начальника Рівненської обласної військової адміністрації Олександра Коваля представниця Національної ради в області Лілія Гринюк.

Також вони говорили про:

 • введення в експлуатацію на території області державного мультиплексу MX-7;
 • процедуру реєстрації субʼєктів у сфері друкованих медіа;
 • наповнення телеефіру на півночі регіону програмами місцевих медіа.

Серед аспектів розмови було і надважливе питання інформаційної безпеки краю та мовлення на прикордонні. Лілія Гринюк і Олександр Коваль окреслили напрями подальшої співпраці. 

Сумська область

Для керівників аудіальних та аудіовізуальних медіа Сумщини представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко провела нараду-консультацію на тему «Діяльність лінійних медіа відповідно до Закону України «Про медіа» та ухвалених нормативно-правових актів Національної ради».

Вона звернула увагу керівників компаній на:

 • відмінності проходження процедури ліцензування і реєстрації для медіа, які здійснюють мовлення з використанням і без використання радіочастотного спектра;
 • терміни подання документів до Національної ради для продовження строку дії ліцензій;
 • терміни подання заяв про внесення змін до Реєстру залежно від підстав для внесення таких змін.

Лариса Якубенко нагадала, що в лютому 2024 року втратить чинність рішення Національної ради від 24.02.2022 № 221, яким регулятор на початку повномасштабного вторгнення спростив процедуру відступу від програмних концепцій мовлення. А тому тим ліцензіатам, що здійснюють мовлення зі змінами у програмній концепції, необхідно подати заяву до Національної ради про тимчасовий відступ від умов ліцензії.

Суб’єктам у сфері лінійних медіа також було рекомендовано висвітлювати інформацію щодо вшанування днів пам’яті шляхом інтегрування інформації про ці дні до повідомлень про висвітлення подій дня.

Окрім того, Лариса Якубенко розповіла про результати проведення моніторингів щодо гендерної збалансованості у новинних сюжетах і програмах місцевих телеканалів Сумщини, проведених у другому півріччі 2023 року на основі методології Національної ради. Так, було проаналізовано 124 одиниці телевізійного продукту, в тому числі 46 інформаційно-аналітичних передач. Результати вибіркових моніторингів засвідчили, що абсолютна більшість сюжетів, що транслюються в місцевих інформаційних передачах, – гендернонейтральні. Також не виявлено жодного сексистського сюжету або таких, що зображували б гендерне насильство. Вживання толерантної, неупередженої мови, гендернопаритетної лексики в ефірах місцевих телемовників поступово стає елементом сталої практики.

Проте у всіх мовників спостерігається брак фемінітивів і виявлені окремі факти гендерної стереотипізації щодо професійних ролей.

Для уникнення стереотипних і дискримінаційних тверджень та поглядів в ефірах, а також з метою власної оцінки поширюваного контенту представниця Національної ради рекомендувала мовникам використовувати методологію, розроблену за ініціативи Національної ради й за підтримки Швеції та Національного демократичного інституту (НДІ).

Чернівецька область

Про розбудову медіапростору Чернівецької області, зокрема розширення телевізійної мережі, представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук поспілкувалася з журналісткою телеканалу «tva» Аліною Рябко. Вона акцентувала, що невдовзі розпочнуть мовлення в багатоканальній електронній комунікаційній мережі МХ-5 телеканали «С4» у Чернівцях і «tva» у Новодністровську. Також незабаром на повну потужність запрацює мультиплекс МХ-7.

За словами Любові Нечипорук, у Чернівецькій області наразі працюють 9 передавачів у цифрових мережах, що недостатньо для забезпечення якісним цифровим сигналом території регіону. Проблема із забезпеченням покриття Буковини багатоканальним телесигналом поглиблюється складністю рельєфу місцевості, а тому є потреба збільшити кількість наявних передавачів багатоканального мовлення і встановити мікроретранслятори.

Представниця медіарегулятора повідомила, що компанія ТОВ «МТРК «Чернівці» після сплати ліцензійного збору отримає ліцензію на мовлення в МХ-5 у стандарті DVB-Т2 (MPEG-4) у місті Чернівцях і прилеглих районах, а ТОВ «ТРК «ТВА» – у місті Новодністровську і прилеглих районах.